Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / A’dan z’ye yöresel zayıflama

A’dan z’ye yöresel zayıflama

A’dan z’ye bölgesel zayıflama

Yaz kapıdan baktırır fazla yağları yaktırır…

Spor ve diyetle yağlardan kurtulamazsınız… 

Yaz gelmeden kilolardan kurtulun…

Yaz ayları yaklaştıkça kışın alınan kilolardan kurtulma heyecanı da beraberinde geliyor. Kimimiz vücudunun genelindeki kimimiz de bölgesel kilolardan şikayetçi. Yöresel zayıflamayı özlem eden ancak, seçeneklerin çokluğu nedeniyle kafası karışanlara uzmanlardan yardım almasını öneriyoruz.

Bölgesel zayıflama kilo azaltma yöntemi değildir.

BÖLGESEL ZAYIFLAMA NEDİR?

En öncelikle söylenmesi gereken temelde bir kilo verme yöntemi olmadığıdır. Vücudun kesin bölgelerinde birikmiş olan yağların azaltılması amacıyla kullanılan yöntemlere verilen genel isimdir.

Her bireyin ayrı bir anatomik yapı vardır. Genetik, içsel ve dışsal sebepler de yıllar içinde bu yapının üstüne eklendiğinde öyle çoğumuzda yağlanma başlar ve bu yağlanma da vücutta aynı yapılı olan dağılmaz, asıl alanlarda daha fazla depolanır. Bu biriken yağ dokuları da spor ve diyetle maalesef özlem edildiği değin azaltılamazlar.

BÖLGEDEN UZAKLAŞTIRMA

Yöresel zayıflama yöntemlerinin hepsi gerçekten o bölgedeki yağ hücrelerinin büzüştürülerek, parçalanarak veya eritilerek o bölgeden uzaklaştırılması esasına dayanır. Bu işlemlerden herhangi biri uygulandıktan sonradan da diyet ve spor yapılması, parçalanmış yağ hücrelerinin o bölgelerden atılmasını kolaylaştırdıkları için hastalara mutlaka önerilmelidir. Bu tavsiyeye uyan hastalarda tedavi başarısı çok artar.

İdeal olanı, bölgesel yağlanma problemi olan hastanın perhiz ve spor ile vücudunu şekillendirmesi, kalan yağlanmaların da bilirkişi doktorunun önerisiyle dürüst usul seçilerek o bölgeye uygulanmasıdır.

Bölgesel zayıflama metodları son yıllarda giderek artmaktadır. Temelde 2 ayrı grupta toplanırlar:

– İnvazif (girişimsel, cerrahi) metodlar

– Non-invazif (girişimsel, cerrahi olmayan) metodlar

Girişimsel (cerrahi) metodlar; liposuction, lazer lipoliz, mezoterapi gibi metodlardır. Girişimsel (cerrahi) olmayan metodlar ise; pressoterapi, lenf drenaj masajı, ozon sauna, infrared, kavitasyon, cryolipoliz gibi metodlardır.

SOĞUK LİPOLİZ NEDİR?

Bahsettiğimiz girişimsel olmayan metodların içinde bulunan en yeni, FDA (Amerika Yiyecek ve Ilaç Dairesi) tasdikli metodlardan biridir.

Nasıl çalışır?

Özel başlıkları tatbik alanına yerleştirilir. Başlık, vakum yaparak deri ve cilt altı dokusunu kendine içten çekerek o bölgedeki kan dolaşımını bir arz azaltır ve yağ dokuları dingin ülkü getirilir. Özel bir teknoloji doğruca o dokuları kontrollü bir şekilde belirlenmiş bir süre diliminde yaklaşık + 2 ila – 8 C arasında soğutur. bununla birlikte öteki dokuları korumak ve onlara zarar vermemek için onları da kısmen izole ederek çalışır.

Deri altı dokusu, subkutan doku dediğimiz alanda bulunan yağ hücreleri (adipositler) soğuğa karşısında çok hassastırlar, çevrelerinde yer alan damarlar, sinirler ve diğer dokular bu yağ hücrelerine oranla soğuğa aleyhinde çok daha eksik duyarlıdırlar. Bu sebeple çevre doku sağlam bırakılarak sadece yağ hücrelerinin etkilenmesi sağlanır.

Yağ hücreleri nasıl değil edilir?

Başlıca etkisi soğuk ile yağ hücrelerinin donmasını, kristalize olmasını sağlayarak o hücrelerin ölmesi ve ağır ağır vücuttan lenf ve kan yoluyla atılması esasına dayanır.

Kaç seans uygulanmalıdır?

Tek seanslık bir uygulamadır. Oysa aşırı yağ dokusuna sahip olanlarda arasında 2 ay kadar bir süre bırakılmak üzere 3 seansa kadar uygulama yapılabilir.

Sonuçları nelerdir?

Işlem yapılan alanda işlemden takriben 3 hafta değin sonradan birincil etkiler görülmeye başlar ve yaklaşık 4. ayın sonuna değin devam eder. 4. ayın sonunda bundan böyle cisim son halini almıştır. Sıradan daralma, operasyon yapılan alan ve yağ dokusunun kalınlığına göre değişmekle birlikte 2 ila 15 cm. arasında olacaktır.

Uygulama süresi nedir?

Bölgelere kadar farklılıklar göstermekle birlikte ortalama 30-100 dakika arasındadır.

Kimlere uygulanabilir?

Vücutta aşırı veya yaygın yağlanması olanlar ve obez kişiler uygun değildir. başkaca kalan herkese, bayan erkek farkı olmadan operasyon yapılabilir.

İşlemde ve sonrasında ne hissedilir?

Operasyon sırasında hasta ağrı, acı hissetmez. Kullanılan özel jeller ve örtüler doğruca yalnızca hafif soğukluk, serinlik hissedebilir. Bu sebeple de işlemdeyken TV izleyebilir, kitap okuyabilir, bilgisayar ile çalışabilir.

Işlem bittikten sonra o bölgede hafif kızarıklık ve uyuşukluk oluşabilir. Dakikalar ya da saatler içinde geçecektir. Eksik sayıda hastada morluk oluşabilir, fakat o da hiçbir iz bırakmadan yaklaşık 1 hafta içinde düzelecektir.

En neşelendirici yanı da işlemden çıkar çıkmaz hastalar günlük hayatlarına anında dönebilirler.

Etkiler ne kadar süre ile daimi?

Kişiler tekrar kilo almadığı, yaşam alışkanlıklarını sağlıklı yönde değiştirdikleri sürece formlarını korurlar.

KAVİTASYON NEDİR?

Kavitasyon, ultrason güya bir ses dalgasının bir el başlığı ile cilt üzerinden uygulanması yağ dokusuna ulaşması ve yağ dokusundaki hücrelerde ani ve yüksek basınç değişiklikleri oluşturarak yağ hücrelerini parçalama prensibine dayalı cerrahi olmayan bir diğer bölgesel zayıflama yöntemidir.

Hangi amaçla kullanılıyor?

Bölgesel zayıflama nedeniyle kullanılmasının yanında çoğumuzun selülit olarak tariflediği derideki kozmetik problemin de azaltılmasında epeyce etkin sonuçlar verir. bununla beraber cilt sıkılaşmasında da etkisi olduğundan bu amaçla da kullanılmaktadır.

Başarı Sonuçları nelerdir?

Uygulanan bölgeye ve hastanın cisim yağlanma oranına göre değişmekle birlikte yaklaşık 2-8 cm aralarında daralma ve selülit görünümünde dikkate değer ölçüde düzleşme sağlanabilmektedir.

Kaç seans uygulanmalıdır?

Sıradan bölge başına 6-10 seans kullanım yapılmaktadır. Başlıca haftada 2 seans ile başlanıp, haftada 1 seans ile sürdürülür.

İşlemde ne hissediliyor? Ağrı hissedilir mi?

Ağrı ve acı yoktur. Yalnızca hastalar kulaklarında hafif bir çınlama sesi duyarlar. rahatsız edici bir işlem değildir.

RADYOFREKANS NEDİR?

Radyofrekans, bir diğer cerrahi olmayan bölgesel zayıflama metodudur. Oysa yalnızca bölgesel zayıflama yok aynı zamanda buruşukluk tedavisi ve selülit tedavisinde de bu işlemden yararlanırız.

Nasıl çalışır?

Cilt ve cilt altındaki su taşıyan dokulardaki su molekülleri ve iyonları harekete geçirerek muhakkak bir ısı derecesine dek kontrollü bir şekilde ısıtılır.. Hedeflenen, ısının 40-43 C arasına ulaştırılmasıdır. Bu hesaplanmış ısı derecesi kişinin öteki dokularına hasar vermeden hedeflenen alanların istenen yönde etkilenmesi sağlanır.

Hedeflenen nedir?

Yağ hücrelerinin su düzeyi çevre dokulara kadar yüksektir. İşte bu şekilde yağ hücreleri ısıtılarak eritilebilir. Bu uygulamanın sonunda da yeniden eriyen yağ hücreleri lenf ve kan yoluyla atılır.

Ayrıca kolajen doku dediğimiz cilt aşağıda yer alan cildimizin sıkı durmasını sağlayan ve ağ gibi saran dokunun da radyofrekans ile ısınarak hasarlanmasını sağlayabiliriz. Ve bu hasarı fark eden vücudumuz da bağ dokusunda yer alan fibroblast denen hücrelerin aktivasyonunu arttırarak bu dokunun yenisini üretmeye başlar. Bu yeni doku eskisinden fazla daha gergin ve sıkı bir doku olacaktır. Bu sayede kırışıklıklarda ciddi bir azalma sağlanacaktır.

Isının pozitif olması nasıl önleniyor?

Çare boyunca özel infrared termometreler ile cilt ısısı ölçülür, bu nedenle gözden düşmüş ısılara ulaşılmasına engel olunur.

Zayıflama ve kırışıklıkta aynı operasyon mi yapılıyor?

Hayır ayrı başlıklar kullanılır. İki öbür başlığı vardır. Biri bipolar başlık; ancak bu yaklaşık 5-6 mm dek inebilen ve daha az derine ulaşan başlık yüz bölgesindeki kırışıklıklarda kullanılır. İkincisi monopolar başlık; oysa bu da daha derin yaklaşık 20-22 mm derinliğe ulaşabildiğinden genel olarak gövdede kullanılır.

Seans süreleri, sayıları ve tedavi aralıkları nedir?

Yüz bölgesi uygulaması yaklaşık 20 dk, cisim uygulamaları da başlıca 40-60 dk karar sürer.

Sıradan 10 seans uygulanır ve haftada 2 seans kullanım yapılır

Sancı hissedilir mi?

Kontrollü ısınma sağlandığı için hasta sadece hafif ısı hisseder. Sancı ya da acı duymaz.

Herkese uygulanabilir mi?

Hayır. Parkinson, MS, sara, kanser öyküsü olan hastalar, hamilelik, emzirme, kalp pili olan hastalar ve büyük metal protezi olan hastalarda uygulanamaz.

Ten renginin hiçbir önemi yoktur, renk aklıselim bir cihaz değildir. Yazın bronz tene bile uygulanabilir.

Işlem ardından neler yaşanabilir?

Hastalar hafif bir kızarıklık ve hafif bir yanma duygusal ile çıkarlar. Dakikalar içerisinde geriler ve jurnal hayatlarına devam edebilirler

PRESSOTERAPİ NEDİR?

Pressoterapi, dolaşım sistemini harekete geçiren, vücutta biriken artı akışkan, yağ ve toksinlerin atılmasını kolaylaştıran, selülit tedavisi, bölgesel zayıflama ve cisim sıkılaştırma uygulamalarının etkinliğini arttıran çok fonksiyonlu bir drenaj sistemidir.

Ne işe yarar?

– Lenf yollarına yapmış olduğu basınç ile sirkülasyonu arttırarak metabolik atıkların elimine edilmesini kolaylaştırır.

– Vücudun oksijen miktarını artırarak, dolaşım sistemini geliştirir ve ekstremitelerdeki gerginliği ortadan kaldırır.

– Lenfatik ve venöz dolaşımı hızlandırarak gözenekli olan yenilenmesini kolaylaştırır.

– Cisim sarkmalarının toparlanmasında, kilo, mirasçı ve ödem problemlerinde, sellülit ve yöresel incelme tedavilerinde oldukça etkilidir.

Ağrılı bir işlem midir?

Seans sürecinde herhangi bir sancı-acı şehvetli oluşturmaksızın bütün aksine yatıştırıcı ve keyifli bir uygulamadır.

Kimlere uygulanabilir?

Herhangi bir cinsiyet ve yaş farkı olmaksızın bütün erişkinlere uygulanabilir.

YAPILMASI GEREKENLER…

– Hangi bölgesel zayıflama metodunun hastaya uygun olduğu konusunda uzman hekim tarafından detaylı bir dermatolojik muayene yapılarak karar verilmelidir.

– Birden fazla metodun bir arada kullanıldığı durumda çare başarısı daha da artacaktır.

– Hastalara işlemden 1 hafta önceden başlamak üzere yağdan yoksul diyet yapmaları, minimum 2-2.5 lt kadar jurnal su tüketmeleri ve mümkünse sporla desteklemeleri önerilir.

– Her cins yöresel zayıflama işlemi ardından hasarlanmış yağ hücrelerinin atılımını kolaylaştırmak için pressoterapi veya elle masaj gibi lenf drenaj yöntemlerinden biri mutlaka uygulanmalıdır.

– Hastanın beden kitle indeksine kadar kilo fazlası varsa diyetisyen yardımı ile kilolarının azaltılması ve ardından bölgesel zayıflama işlemlerinin yapılması çare başarısını şüphesiz arttıracaktır.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Kadın kısırlığı ve tedavisi

Kadın kısırlığı ve tedavisi

1- TÜPLERLE – RAHİM KANALLARIYLA İLGİLİ PROBLEMLER Rahmin iki yanına yer alan tüpler yumurta ve ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*