Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Sağlık Haberleri / Adet sancısı

Adet sancısı

Adet düzensizliği

Adet Sancısı

Çoğu bayan, tıp dilinde “dismenore” dediğimiz adet sancısı ile başa çıkmak zorundadır. Adet sancısı bilhassa daha alçak karın bölgesinde duyulan kramp tarzındaki ağrılardan dolayı olur. Adet kanamasından önce ve adet esnasında olabilir. Bazı kadınlarda bu sancılar oldukça şiddetli olabilir. Ancak genelde ayda birkaç gün süren bu sıkıntıyla başa çıkmak böylece zor değildir. Adet sancısı herhangi bir kuralsızlık olmadan görülebileceği gibi üreme organlarının iltihabı, endometriozis veya myom gibi bazı hastalıklardan nedeniyle da gelişebilir. Eğer herhangi bir kuralsızlık yahut sancınızı kesecek ilaçlar kullanabilirsiniz. Keza bunların, yaş ilerledikçe ya da hamile kalındıktan sonradan geçme olasılığı da vardır. Ancak altta yatan diğer bir rahatsızlık varsa bunun tedavisi gereklidir.

Belirti ve Bulguları Nelerdir 

Öyle çok kadın hayatının bir döneminde adet sancısı çeker. Ağrının şiddeti jurnal hayatınızı etkileyecek kadar şiddetli olabilir. Adetiniz başladıktan bir kaç sene içinde adet sancısı başlayabilir. 20 li yaşlar baştan başa bebeğiniz olana değin bu sancılar devam edebilir. sonra ise bilinmez nedenlerle sancılarınızda çoğunlukla azalma olur. Eğer altta diğer bir niçin varsa adet sancıları hayatınızın herhangi bir döneminde de başlayabilir.

Genelde şikayetler şunlardır;

Daha Aşağı karın bölgesinde kramp türünden ağrı

Belinizin alt kısmında ve uyluk bölgesine yayılan ağrı

Bulantı ve kusma

Terleme

Başdönmesi

Risk Faktörleri Nelerdir 

Adet sancısı görülme riski fazla olan kadınlar şunlardır;

20 yaşın altındakiler

Bulüğ çağına erken girmek (11 yaşından önce)

Adet kanamasının pozitif olması

Depresyonun varlığı

Kilo alma dönemi (14 ile 20 yaş arası genç kızlar)

Doğum yapmamış olmak

Sigara içmek

Doktora Ne Süre Başvurmalı 

Eğer adet kanaması bir kaç sene önce başladıysa ve adet dönemi sancılı geçmeye başladıysa çoğunlukla altta diğer bir hastalık yoktur. Ancak bu sancılı dönem ayda bir kaç gün sizi jurnal yaşamınızdan alıkoyuyorsa, yaşınız daha büyük ve bu önemli adet sancıları yeni başladıysa o zaman doktorunuza görünmeniz gereklidir. Bu Nedenle altta yatan neden bulunarak ona kadar tedavi yapılabilecektir.

Tanı Nasıl Konur 

Tanıyı kurmak için doktorunuz sağlık durumu geçmişinizi sorgulayacak ve jinekolojik tetkik yapacaktır. Tetkik ile üreme organlarında herhangi bir aykırılık veya enfeksiyon varlığı tespit edilebilecektir. Keza öteki şikayetlerinize tarafından başka testler de yapılabilir.

Görüntüleme tetkikleri. Ultrasound, bilgisayarlı tomografi(CT) ve manyetik rezonans(MR) ile karın içi bölgesinde anomali olup olmadığına bakılabilir.

Laparoskopi. Cerrahi bir işlemdir. Karın bölgesinden yapılan küçük bir kesi ile ucunda ufak bir kamera olan tüp, karın içine sokularak iç organlara kutup bakılabilir.

Histereskopi. Vajinadan sokulan bir aletle rahim ağzına, kanalına ve rahim içine uç bakılabilir.

Nelere Sebep Olabilir 

Daha çok altta yatan nedene bağlıdır. Örneğin, eğer sebep enfeksiyon ise yumurtalık kanalında tıkanıklık yaparak kısırlığa neden olabilir. Yada dış hamilelik (gebeliğin, rahim yerine yumurtalık kanalında veya diğer bir yerde oluşması gibi)gelişebilir.

Tedavi Nasıl Yapılır 

Adet sancısını oluşturan bir neden varsa ona karşın bir çare uygulanır. Enfeksiyon varsa antibiyotik tedavisi yapılır. Myom, polip gibi rahatsızlıklarda cerrahi operasyon yapılır. Yada endometriozis varsa ona karşın çare verilir. Adet sancısını onarmak için antiinflamatuar ilaçlardan kullanılabilir. Keza kendinize ait sakinleştirici yöntemler de uygulayabilirsiniz. Fazla şiddetli adet sancıları için doktorunuzun önereceği düşük dozlu doğum kontrol hapları da kullanılabilir.

Rahatlatıcı Yöntemler Nelerdir 

Ağrınız başladığında sıcak bir duş alabilirsiniz. Karnınıza sıcak su torbası koyabilirsiniz. Hem ahenkli olarak yapacağınız egzersizler endorfin (vücudumuzun doğal ağrı kesicisi) salınımını artırır. İyi dinlenmelisiniz. Vücudunuz iyiyse, sızı daha eksik etkiler. Yatıştırıcı diğer yöntemleri de yapabilirsiniz. Mesela, masaj,yoga ve meditasyon gibi. Bu cins aktiviteler keza ağrınızı azaltmaya takviye eder, ayrıca de size zararı yoktur.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Tüp bebek tedavisi öncesi vücudu nasıl hazırlamalıyız?

Tüp bebek tedavisi öncesi vücudu nasıl hazırlamalıyız?

Tüp bebekte her basamak hamilelik başarısını etkilemektedir. Embriyoloji laboratuvarında işlem görebilen yumurta ve spermin kalitesinin ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*