Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Ağız kanseri belirtileri nelerdir en çok kimlerde görülür ?

Ağız kanseri belirtileri nelerdir en çok kimlerde görülür ?

TEŞHİSİ BASKI, HIZLI YAYILAN BİR HASTALIK; AĞIZ KANSERİ
Bunların başında ağız kanseri geliyor. Bu tür genelde orta yaş ve üzerinde görülüyor. Fena ağız hijyeni, sigara ve içki kullanımı ile ilişkilendirilen bir hastalık. Baş ve boyun bölgesinden en çok görülen ikinci kanser türü. Fakat hala bazı ağız kanseri türlerinin nedeni bilinmiyor. Ağız kanseri öteki kanserler dek yaygın olmadığı gibi teşhisi basit yok. Hastalar genelde geç ayrım ediyor bu yüzden de tedavide yüz güldürücü sonuçlar almak daha baski oluyor. Ağız kanseri, bütün kanserler içinde yüzde 5-7’lik kısmı oluşturuyor.

DİŞ DÖKÜLMESİ VE AĞIZ KOKUSU KANSER BELİRTİSİ Mİ?
Genellikle, dil, dudak, ağız tabanı, diş eti, gırtlak, bademcik ve ya tükürük bezlerinin peşinde görülen lezyonlar ağız kanseri belirtisi olabilir. 3 hafta boyunca iyileşmeyen lezyonlara uyarı edilmeli. Hasta, ağız içerisinde 3 hafta ve üzerindeki bir süreçte geçmemiş bir lezyon ayrım ederse, aft olarak nitelendirilen minik bir lezyon bile kısa sürede şekil ve boyut değiştiriyorsa, kanama varsa, değişkenlik duyulmalı ve hemencecik diş hekimine başvurulmalı. Ağız kanseri her zaman semptom göstermeye bilir fakat ilerledikçe ağız kokusu ve diş dökülmeleriyle kendini gösterir.

“AĞIZ KANSERİ SİNSİ BİR HASTALIK, EMIN ETMEDEN İLERLİYOR”
Ağız kanseri, sinsi bir rahatsızlık, hiç sızı yapmadan, hastayı rahatsız etmeden kısa süre içerisinde yayılabiliyor. Hasta şikâyet duymadığı için hekime de başvurma ihtiyacı duymuyor. Tedavisi türüne, yayılımına tarafından değişiyor. İlerlediyse radyasyon tedavisi ile lezyon küçültülüyor ve cerrahi operasyonla alınıyor. Cerrahi operasyondan sonradan kanserin türüne kadar her yerde radyasyon tedavisine devam edilebilir. Kanser erken tanı edilirse ve yayılmadan müdahale edilirse, önce cerrahi operasyon yapılır ve radyasyon tedavisi uygulanabilir veya hekimler cerrahi operasyonla yetinebilir.

AĞIZ KANSERİNDE ERKEN TEŞHIS YAŞAM KURTARIR
İlerlemiş ağız kanseri vakalarında sağ kalım oranı ne yazık ama fazla düşük böylece de herkese, hasta olmadan 6 ayda bir ahenkli diş muayenesi öneriyoruz. İlerleyen kanser vakalarında, cerrahi operasyon da bambaşka oluyor ve hasta fonksiyonel olarak veya estetik olarak tedirgin bir netice doğurabiliyor.

“AĞIZ KANSERİ EN ÇOK ERKEKLERDE GÖRÜLÜYOR”
Ağız kanseri erkeklerde kadınlardan daha sık görülen bir rahatsızlık. Alkol ve sigara şüphesiz kayda değer bir faktör fakat sosyo idareli yapının düşük olduğu Hindistan’da mesela ayrı otların çiğnenmesine bağlı olarak ağız kanseri çok sık görülen bir rahatsızlık. Bu da gösteriyor ama ağız mukozasına hasar veren şeyler ağız kanserine davetiye çıkarıyor, hatta iyi huylu tümörü fena huyluya çevirebiliyor.

“SICAK DERE AĞIZ KANSERİ YAPABİLİR”
Sıcak şeylerin tüketimi de ağız mukozasına hasar verdiğinden ağız kanserine niçin olarak gösterilebilir. Hatta Doğu Anadolu Bölgesi’nde örneğin sıcak çay ve çorba tüketimine emrindeki olarak ağız kanseri görülme sıklığı epeyce artı. Beslenme alışkanlıklarının ağız kanseriyle ilk elden bir ilişkisi var. Nedeni bilmediğimiz kanser türü de çok fazla. Hiç sigara içmeyen birinde de ağız kanseri görülebiliyor, bunun nedeni fazla artı sigara tüketilen bir ortamda uzun süre bulunması da olabilir.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*