Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Ağız Kanserinden Korunma Yolları

Ağız Kanserinden Korunma Yolları

Ağız içinde, dudak ve diş etlerinde şişlikler ile kendini belli eden ağız kanserinde açıklanamayan ağız kanamaları da görülmektedir. Aynı zamanda sert kütleler ve topaklanma tarzı şişliklerde ağzın çeşitli bölgelerinde kendini hissettirir. İyileşmesi geciken ve bir türlü iyileşecekmiş gibi görünmeyen yüz, boyun ve ağız yaraları da ağız kanserinin belirtileri arasındadır.

Ağız kanserinde diğer belirtiler

  • Ağızda kadifemsi beyaz, kırmızı, ya da (beyaz ve kırmızı) lekeler, benekler
  • Yüzde ağız çevresinde uyuşma, ağrı
  • Boğazınızda bir şey kalmış gibi yutkunmada zorluk.
  • Çiğneme, konuşma, dil ve çeneyi hareket etmekte zorlanma
  • Ses kısıklığı, kronik boğaz ağrısı
  • Kulak ağrısı
  • Belirgin kilo kaybı

Ağız Kanserinden Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

* Ağız kanseri olma riski bulunan veya ağız kanserine yakalanmak istemeyen kişilerin dikkat etmesi gereken önemli hususların başında kimyasallar barındıran, ruj, parlatıcı gibi kozmetik ürünlerinden uzak durmak geliyor. Aynı zamanda sigara kullanmakta ağız kanserini tetiklemektedir. Bu nedenle sigaradan da uzak durulması tavsiye edilir.

* Ağız kanserinden korunma yollarından biri de, her hastalığın ana sebeplerinden biri olan stresten uzak durmaktır. Stres birçok rahatsızlığın husule gelmesine neden olmaktadır, ağız kanseri de bunlardan biridir.

* Kötü yaşam şartlarından uzak durmak, ağız hijyenine özen göstermek gerekiyor. Oral sekste ağız kanseri nedenlerinden olduğu için, uzmanlar oral seksten uzak durmayı öneriyor.

* Alkol özellikle bira ve sert likörler ağız kanserine davetiye çıkaran içkilerdir, oldukça az tüketmeye özen gösterin, mümkünse hiç kullanmayın.

* Aile fertlerinizde, yakın akrabalarınızda, dede, nine gibi sizden üst kuşaklarda ağız kanseri vakası görüldüyse, maalesef siz de risk altındasınız. Bu sebeple önlem almalısınız. En az senede bir kez çekap yaptırmalı veya bir doktorun kontrolü altında olmalısınız.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*