Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Akciğer Kanseri Hakkında Bilgiler,Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir,Akciğer Kanseri Nasıl Tedavi Edilir,Akciğer Kanseri Nasıl Tanı Konur

Akciğer Kanseri Hakkında Bilgiler,Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir,Akciğer Kanseri Nasıl Tedavi Edilir,Akciğer Kanseri Nasıl Tanı Konur

akciğer kanseri 

AKCİĞER KANSERİ

 

Göğüs boşluğumuzun büyük kısmını dolduran süngerimsi yapıda bir çift organdır akciğerler. Akciğerin başlıca görevi, vücut hücrelerinin artık maddesi olan karbondioksiti vücuttan atmak ve yaşam için temel gereksinim olan oksijeni vücuda almaktır. Akciğer kanseri, yapısal olarak normal akciğer dokusundan olan hücrelerin ihtiyaç ve kontrol dışı çoğalarak akciğer içerisinde bir tümör oluşturmasıdır. Oluşan kitle öncelikle bulunduğu ortamda büyür, daha ileriki aşamalarda ise çevresindeki dokulara veya dolaşım yolu ile uzak organlara yayılarak hasarlara yol açarlar. Bu yayılmaya metastaz adı verilir.

 

RİSK FAKTÖRLERİ

 

Hava kirliliği, Sigara ve pasif sigara mazuriyeti, Cinsiyet Genetik faktörler, Kronik akciğer hastalıkları ve ışın tedavisi, Mesleki nedenler, Diyet başlıca risk faktörleridir.

 

BELİRTİLERİ

 

Akciğer kanserinin ne zaman ve ne şekilde belirti vereceği, ilk oluştuğu bölgeye göre ve kişiden kişiye değişebilir. Kanser, ana hava yollarında değil de akciğerin daha derin bölgelerinde bulunuyor ise çok büyük boyutlara ulaşmadan hiçbir belirti vermeyebilir.

 

En sık görülen belirtileri; Kanlı balgam, Uzun süre devam eden öksürük, Ses kısıklığı, Nefes darlığı, Hırıltılı solunum, Kilo kaybı, Yutma güçlüğü, Nedeni açıklanamayan ateş, Yüzde ve boyunda şişlik, Göğüs, omuz, sırt ve kol ağrısı, Tekrarlayan bronşit ve akciğer enfeksiyonlarıdır.

 

TANI NASIL KONULUR?

 

Akciğer kanseri belirtileri olan veya akciğer röntgenleri ile akciğerde şüpheli bir durum görülen kişiler hiç zaman kaybetmeden göğüs hastalıkları bölümüne başvurmalıdır. Kitle görülen hastalara, öncelik ile bilgisayarlı tomografi çekilir. Bu sayede elde edilen ayrıntılı görüntü ile kesin tanı için hangi yönteme başvurulması gerektiğine karar verilir. Biyopsi yapılır. Torasentez yapılır. Bu yöntemlerden hangisinin yapılacağına karar verilir iken temel pensip hastaya en az sıkıntı ve risk getirecek, ama en kısa sürede tanıyı ağlayacak yöntem ile teşhis koymaktır.

 

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

 

Küçük hücreli dışı akciğer kanseri ve küçük hücreli akciğer kanserinin tedavileri farklıdır. Tedavi hastalığın evresine göre değişkenlik gösterir. Kanserinin tipi ve evresine göre cerrahi, kemoterapi (ilaçla tedavi), radyoterapi (ışın tedavisi) seçeneklerinin bazıları ya da hepsi hastanın ve hastalığın özelliğine göre farklı sıralamalarla uygulanmaktadır. Kanser tedavisinde amaç hastalığı yok etmek, değilse sınırlamak, sağ kalımı uzatmak ve hastanın yaşam kalitesini yükseltmektir. Akciğer kanserinin en iyi şekilde tedavi edilebilmesi için multidisipliner yaklaşım çok önemlidir.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

2 Yorumlar

  1. Dilek hanım öncelikle geçmiş olsun. Sizin için Zerdeçal Seti – D kullanmanızı tavsiye ederim. https://www.gokcekmarket.com/urun/zerdecal-set-d/

  2. Saygılı ve sevgili hocam. Eşim 45 yasında hiç sigara kullanmadığı halde akciğer kanseri 4.evre oldugunu öğrendik tabi çok üzgünüz. Dagılma yapmamış büyüklüğü yumruk kadar olmuş. Ciğer ile kaburga arasına yerleşmiş. Ne önerirsiniz allah rızası için yardımlarınıza ihtiyaçımız var. Allah razı olsun rabbim gerkese acil şifalar var

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*