Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Sağlık Haberleri / Akciğer Kanseri Tehlike Faktörleri

Akciğer Kanseri Tehlike Faktörleri

Tüm kanser çeşitleri aralarında günümüzde toplumuz insanının en sık yakalandığı kanser türlerini başında, akciğer kanseri gelmektedir. Akciğer kanserini yaratıcı risk faktörleri başında ise, sigara yer almaktadır.

Akciğer kanseri gelişimini tetikleyen pek çok risk faktörü bulunur. Bu risk faktörlerinin aralarında sigaranın akciğer kanserini tetikleme ihtimali %80-90’dır. En kayda değer tehlike faktörü sigara olan akciğer kanserinde, öteki tehlike faktörleri bakın neler.

Aktif sigara içiminden sonra akciğer kanserinin en kayda değer ikinci tehlike faktörü faizsiz sigara içiciliği veya duman altı olmaktır. Faizsiz sigara içiciliğinin tek başına sıradan 1.2-1.3 kat akciğer kanseri olma riskini arttırdığı bildirilmektedir.

Sigara kullanımının açık havada genetik bazı faktörler, yani ailede (birinci derece yakınlarda) akciğer kanseri olması akciğer kanserine yakalanma riskini 2,4 kat arttırmaktadır. Ailesinde akciğer kanseri olan bireylerde akciğer kanseri görülme olasılığı daha fazladır. Bilhassa ailede akciğer kanseri öyküsü ile birlikte sigara kullanımı, riski daha da arttırmaktadır.

Ailede akciğer kanseri olan ve hiç sigara içmemiş bir kadının akciğer kanseri riski 2.8 kat artmış iken; ailede akciğer kanseri olmayan ve sigara içen bir kadında bu tehlike 11.3 kat artmıştır; ailede akciğer kanseri olan ve sigara içen bir kadında ise bu riskin 30 kat arttığı gösterilmiştir.

Keza asbest denen, kimyasal maddelere fazla dirençli lifsel yapıda kanserojen bir mineral; akciğer, özelikle de akciğer zarı kanseri (Mezotelyoma) oluşumunda etkilidir. Millet arasında ak toprak, çorak toprak, gök toprak, çelpek, höllük ya da ceren toprağı gibi isimlerle bilinir. Asbestos Anadolu’nun çoğu yöresinde bulunmakta ve halkımız tarafından bilinçsizce kullanılmaktadır. Köylüler, asbesti evlerinin damlarına sermek, evlerini boya yapmak için ve ufak çocuklarda pudra yerine kullanırlar. Amasya bölgesinde ve Kayılar yörüklerinde ise bebekler, höllük toprağı olarak aşina ısıtılmış asbestle sarılmaktadır. Bu uygulamalar esnasında havaya karışan asbest lifleri yoğun şekilde solunur. Asbestos, onu topraktan çıkaran ve kullanan köylülerden başka, asbestin kullanıldığı endüstri alanlarında (gemi, uçak, araba sanayiinde) çalışan işçiler için de fazla zararlıdır.

Diyarbakır’ın Çermik ve Çüngüş, Eskişehir’in Mihalıççık, Kaymaz ve Çifteler, Denizli’nin Tavas, Kütahya’nın Aslanapa ve Gediz, Konya’nın Ereğli, Ayrancı ve Halkapınar, Sivas’ın Yıldızeli ve Şarkışla, Şanlıurfa’nın Siverek Elazığ’ın Maden ve Polu köyleri ülkemizde asbeste bağlı hastalıkların sık görüldüğü yerlerdir.

Amyant, kadmiyum, nikel, krom gibi mesleki etkenler ve radyasyon akciğer kanseri riskini artırır. Asbest maruziyetinde bu tehlike 5 iken, sigara ile birlikte olduğunda risk 50-100 kat artar. Mesleki radon maruziyetinde risk 20 kat artmaktadır. Tütün kullanımıyla beraber bu çoğalma daha fazladır. Konut içi radon maruziyetinin akciğer kanserlerinin % 10’unun nedeni olduğu varsayım edilmektedir.

Bazı metal ve kimyasal maddelere mesleksel maruziyet,
Radon gazı,

Radyasyon,

Evvelden geçirilmiş bir takım akciğer hastalıkları (akciğer tüberkülozu, interstisyel fibrozis, büllöz amfizem ve doku harabiyeti ile seyreden diğer bir takım akciğer hastalıklarında ortaya meydana çıkan nedbe dokusu akciğer kanseri gelişimi için bir zemin oluşturabilir.)

Gıda alışkanlıkları: Yüksek yağlı diyetle beslenen sigara tiryakilerinde akciğer kanseri riskinin arttığı gösterilmiştir. Akarsu (özellikle yeşil akarsu) tüketimi de koruyucu etki gösterir.

Hem motorlu taşıtlara, fabrika bacalarına ast hava kirliliklerinin, Hava kirliliğinin akciğer kanseri riskini arttırabileceği düşünülmektedir fakat riskin derecesi belirlenememiştir.

Evlerde uygun olmayan şekilde odun-kömür yakarak ısınmanın kanser yapıcı maddelerin oluşmasına neden olduğu gösterilmiştir.

Akciğer Kanseri Risk Faktörleri

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Tüp bebek tedavisi öncesi vücudu nasıl hazırlamalıyız?

Tüp bebek tedavisi öncesi vücudu nasıl hazırlamalıyız?

Tüp bebekte her basamak hamilelik başarısını etkilemektedir. Embriyoloji laboratuvarında işlem görebilen yumurta ve spermin kalitesinin ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*