Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Akne, acne vulgaris, iltihaplı sivilci

Akne, acne vulgaris, iltihaplı sivilci

akne

 

Akne, acne vulgaris, iltihaplı sivilci 
Akne en yaygın olan deri hastalıklarından biridir ve insanların çoğu hayatlarında bu rahatsızlığa mutlaka yakalanmıştır. Akne erginlik çağına girmekle birlikte erkek ve kızların kanlarındaki hormon oranı yükselir.Vücudumuzdaki narin kılların kökünün etrafında yağbezeleri vardır. Bu bezelerin iltihaplanması ile birlikte akne ortaya çıkar. Nadiren terbezeleride iltihaplanabilir ve bu genelikle koltukaltı ve cinsel organların çevresinde olur vede buna latince acne inversa denir.

Erkeklik hormonu androjen oranının artması akneye sebep olabilir . Bayanlarda daha çok ergenlik çağı , adet öncesi, adet sırasında ve hamilelikte daha çok görülür. Aknenin oluşması: Erkeklik hormonunun yükselmesi ile birlikte vücuttaki yağ oranında sürekli artar. Yağ bezelerinin yağ salğılamasını önlemek için yağ bezelerinin çıkışları daralır. Böylece yağların dışarı çıkmasında zorluklar ve de tıkanmalar görülür. Buradaki tıkanmalar şişliklere vede iltihaplanmalara sebep olur.

Önce sadece sivilci olan bu şişliklere bakterilerin yerleşmessi ile iltihaplı sivilcilere (akne) dönüşür. Akneye derideki yağları yiyerek beslenen bakteriler (propionibacterium acnes ve staphylococcus epidermidis) sebep olur. Bakteriler yedikleri yağlar yağasitlerine dönüştürürler, buda kaşıntıya vede daha fazla tahribata sebep olur. Akne gençlerde psikolojik rahatsızlıklarada sebep olabilir, bunedenle mutlaka tedavisi gerkir. Akne nasıl daha kötüleşir? Adetsırasında, işyerinin kirli olması halinde, sivilcileri sıkmak vede rast gele kimyasalilaç kulanmada rahatsızlıkları azdırır.

Sivilcilerin akneye dönüşmemesi için:
1-) Doğal sabun kulanılmalı
2-) Saç bakımına dikkat edilmeli
3-) Yağlı kremler kulanıllmamalıdır, çünkü yağlar gözenekleri tıkar
4-) Yanlış beslenme, yani aşırı hayvansal besinler yağlanmayı artırır, buda akneye sebp olur
5-) Deriyi aşırı soğuk ve sıcağa karşı korunmalıdır
6-) Enzimin kalitesinin düşmesi nedeniyle sağlıklı sindirim olmadığından yağlanma olur ve buda akneye sebep olur.
Yara izi kalma ihtimali varsa ve psikolojik rahatsızlıklara sebep oluyorsa doktora baş vurmalıdır.Her türlü akne ve sivilce iksir ile tedavi edilebilir.Gökçek İksir ve Gökçek Tonik sindirim enzimlerinin kalitesini artırır.Böylece vücutta aşırı yağlanma olmaz ve rahatsızlık tedavi edilebilir.Ergenlik devresine geçen erkek ve kızların kanlarındaki hormon oranı yükselir ve böylece yağ bezeleri aşırı oranda yağ salgılar ve bu saçları ve deriyi yağlandırır.Artan yağ üretimi nedeni ile gözenekler tıkanır ve burada oluşan enfeksiyon nedeniyle sivilce ve akne gibi rahatsızlıklar oluşur. Erkeklerde kızlara göre daha çok akne görülür.Hastalık normal olarak kendiliğinden iyileşir,fakat bazılarında akne yıllarca iyileşmeyebilir.Akne hafife alınmamalıdır.Çünkü kişide psikolojik rahatsızlıklara neden olabilir.Bazı besin maddeleri,kozmetik maddeler,ve saçlarda akneye sebep olabilir.Akne iyileşmez ve yara izi bırakabilir.Çinko eksikliği enzim eksikliği demektir ve enzim yetersizliğinde sindirim rahatsızlıklarına neden olur.Ve buda çok çeşitli hastalıkların zamanla ortaya çıkması demektir.Şayet sivilce iyileşmiyorsa, aknede yara izi kalma ihtimali varsa ve psikolojik rahatsızıylıklara sebep oluyorsa doktorlara başvurmak gerekir.

Hertürlü akne ve sivilci Gökçek İksiri, Gökçek Tonik veya enfeksiyon çayı ile tedaviedilebilir.Gökçek İksiri sindirim organlarının enzim kalitesini artırır ve böylece vücutta yağlanma olmaz ve rahatsızlık tedavi edilebilir.

Bağırsak florası ve kılcal kan dolaşımı sağlıklı yaşayabilmek için çok önemlidir. Çünkü vitamin, mineral, aminoasit, enzim, glikoz, vb, besleyici maddenin hazırlanması, hücrelere ulaşması ve de mikroplarla mücadele eden makrofaj, T ve B- Hücreleri gibi savunma mekanizmalarının hücre aralarında dolaşması buna bağlıdır.Tabii doğru beslenirseniz tedavi sürecide o oranda kısalır. Asla peynir yememeli, çünkü asidoza ve iltihaplanmaya sebep olur.Siyah çay, kahve ve kola içilmemeli, çünkü bağırsakları kurutur ve vitamin, mineral ve aminoasitlerin alımını (absorbesini) önler.Alkol ve sigaranın zararları belli kanser, damarların yağlanması vb, artı uzun süre bira içilirse cinsel ikdidarsızlık ve hatta kısırlığa sebep olmaktadır.Sucuk salam sosis gibi et mamullerine 5-6 ay ara vermek gerekir (sade temiz et az yenilebilir) çünkü asidoza sebep olmaktadır.Bu da birçok hastalığın ana kaynağıdır.Akşam yemeği yerine yoğurt, meyve veya salata yenilebilir veya sebze çorbası içilebilir.Hayvansal besinler, patates, tahıl (beyaz pirinç), bakliyat ve hamurlu yiyecekler, özelikle de tatlılar akşam yenirse tam sindirilmez ve zamanla problemlere sebep olur.Ne kadar beyaz pirinç, patates, hamurlu yiyecekler, tatlı yiyecek ve içecekler, o kadar yağ oluşturur.Çünkü nişasta glikoza (şekere) dönüşür, şekerde yağa dönüşerek vücutta depolanır.Şeker ve antibiyotikler bağırsak mantarları çoğaltır, mantarlar ise her türlü hastalığı tetikler.Tatlı deyince akıla baklava, çikolata, dondurma vs gelir, kavun, karpuz ve üzümde tatlıdır ve bunlarda mantarı tetikler, çünkü aşırı şeker içeriler.

Hastalık genel olarak 
Koltukaltı absesi
Kasık absesi
Göğüs absesi
Makat absesi

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*