Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Sağlık Bilgileri / Akne Nasıl Oluşur ?

Akne Nasıl Oluşur ?

Akne oluşumunun nedenleri

Akne gençler ve yetişkinler arasında yüzde 85’ten fazlasını etkileyen, en sık görülen kronik cilt hastalıklarından biridir.Sivilcenin nasıl oluştuğu ile ilgili bir takım tartışmalar vardır. Fakat karşılıklı olan gösterme tek etkene tabi olmayan bir sorun olduğu gerçeğidir. Akne oluşumunda en fazla etkili olan mekanizmalar;

– Yağ bezlerinden fazla yağ ( sebum) üretimi

– Kıl kökünde iltihabi reaksiyon

– Kıl kanalında aşırı hücreli üretim

– Kıl çevresinde yaşamış Propionobakterium aknes isimli bakterinin olağan dışı miktarda üremesi gibi mekanizmalar geçerli idi.

Yıllarca akne çare yaklaşımımızı aknenin iltihaplı olup olmadığına göre belirliyorduk. Siyah ve beyaz noktacıklar ( açık ve kapalı komedon olarak isimlendirilir) iltihapsız sivilce, kızartılı, deriden şişmiş ve irinli olanlar ise iltihaplı sivilce olarak kabul ediliyordu. Fakat yakın geçmişte yapılan çalışmalar aknenin her formunun iltihabi özellikler taşıdığını gösterdi. Çıplak gözle göremediğimiz iltihabi yapıların mikroskopla incelendiğinde kıl kökü ve kıl çevresinde bağışıklık hücrelerinin istilası gözleniyor.

Bağışıklık sistemi üstüne yapılan çalışmalarda doğal bağışıklık sisteminin (derimize saldırgan patojen mikroorganizmaları tanıyıp birincil yanıtı veren ve ilk bağışıklık sinyalini tetikleyen sistem) P. acnese bakterisine karşı akıcı çalışmadığı ve bir bağışıklık sorunu oluştuğu gösterildi. Bağışıklık sisteminin bu işlevi yöneten elemanlarını ( inflamazom ve tool like reseptor olarak isimlendirilir) baskılayan çare rejimleri akne oluşum sürecini engelledikleri için etkin oluyorlar.

Yağ bezleri gereğinden fazla sebum üretiyor fakat nasıl?

Yağ bezlerinin bu sorundaki rolü nedir gibi bir soru akla gelebilir. Fiilen akne oluşum mekanizmasının bütün ortasındadır. P.acnes olarak isimlendirilen akne bakterileri derinin özgün yağı olan sebumun iştah açıcılığına dayanamaz ve sebumu yağ asitlerine parçalar. Yağ asitleri kendisi de yağ yapısında olmasına karşın deride iltihabi süreci başlatır.

Peki, akne oluşumunda tüm mekanizma bu kadar kolay mi? Natürel oysa hayır. Yapılan son çalışmalarda sebumu üreten yağ bezi hücreleri sadece yağ üretmekle kalmıyor aksine bağışıklık sisteminin bir öncü kuvveti gibi de çalışıyor. Azalan ve deride tahrişe niçin olan yağ asitlerinin uyarısı ile daha pozitif sebum üretiyor. Sebase bezlerden salgılanan sebum bir inflamazomu ön plana çıkartıyor ve bu öncül bağışıklık ajan iltihabi reaksiyonu tetikliyor ve arttırıyor. Yani deriyi bakteriye karşısında korumak amaçlı üretilen inflamazom formundaki sebum yağı ana görevini yapamıyor ve iyi amaçla üretilmesine rağmen akne de fena bir sonuca niçin oluyor. Bu kısır döngü kırılamazsa akne sorunu hafiften şiddetliye artarak devam ediyor.

Bu araştırma ile elde edilen veriler çok önemli. Öncelikle akne oluşumunda sebase bezlerin rolünü açık açık ortaya koyuyor. Bunun yanına ana heyecanlandırıcı nitelik ise sebase bezlerin bağışıklık sistemi işleviyle aktivasyonunun akne yaradılış mekanizmasındaki rolünün anlaşılmasıdır. Bu gelecekte akne tedavisinde ve aknenin önlenmesinde yeni yöntemler geliştirmemize muavin olacaktır.

Yani derinin yeterince temizlenmesi yani ne az ne de çok yeterince temizlenmesi, koruyucu sebumun belirtilmiş oranda deride bırakılması, derideki akneye neden olan bakteri sayısının uyumlu yıkamayla azaltılması- maalesef bitmiyor, derinin sürekli doğal konakçısı- sivilce tedavisinin birinci basamak tedavisidir. Buna ilave olarak deride iltihabi süreci baskılayıcı anti-enflamatuar tedaviler belli başlı çare ürünleri olarak öne çıkacaktır.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

El Ve Parmaklar Neden Şişer?

Ellerde, parmaklarda, el ve ayak bileklerinde zaman zaman şişlikler belirir. Bu şişlikler genelde eklem yerlerinde ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*