Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Akne Tedavisi

Akne Tedavisi

akne

Akne, genellikle Akdeniz gibi sıcak iklimlerin etkisinde yaşayan insanların karşılaştıkları bir cilt enfeksiyonudur. Sıcak ve güneşli hava cildi kalınlaştırarak gözenekleri genişletir. Böylece cilt enfeksiyonlara daha açık olur.

              Diğer bir tanımlamayla akne; daha çok yüzde, sırtta ve göğüste çıkan, cilt gözeneklerinin üzerine yerleşen, kırmızı, kabarık, bazen içi iltihaplı sivilcedir. Çeşitleri vardır. Halk arasında ‘’ ergenlik sivilcesi ‘’ olarak tanımlanan vulgaris türü en bilinenidir. Her sivilce akne olmayabilir. Folikülit (kıl dönmesi ) ile karıştırılabilir.

              12-25 yaşlarında daha sık görülen bu cilt probleminin temelinde, androjen (erkeklik) etkili hormonlar vardır. Bu hormonlar cilt üzerinde sebum (yağ) üretimini artırabilirler. Böylece cilt yağlı, parlak, gözenekleri geniş ve içleri komedon (siyah nokta) ile dolmuş bir hale gelir. Bu hormonlar geçici bir tüylenmeye de neden olabilir.

              Bazı vakalarda ise birçok gözenek aynı anda enfeksiyona uğrayabilir. Oldukça sert, rengi pembeden mora kadar varabilen, ağrılı ve büyük kistik oluşumlar görülür. Bu akne türünün tedavisinde haricen uygulama yeterli olmaz. Ayrıca ağızdan alınan A vitamini türevli akne ilaçlarıkullanılmalıdır. Tedavisi zor ve uzundur. Gecikilirse ciltte iz bırakır. Akne izleri, genelde cilt yüzeyinden daha çukur, bazen de büzüşmüş görünümlüdür. İleri safhalarda tam donanımlı sağlık kuruluşunda kimyasal soyma işlemi uygulanabilir.

              Özellikle ergenlik dönemindeki gençleri gerek sosyal, gerekse psikolojik yönden çok olumsuz etkileyen bu sivilceler, daha tıbbi yardım aşamasına gelmeden bitkisel akne tedavisiyöntemleriyle önlenebilir.

              Bitkisel tedavi aşaması,  cildin sabah-akşam kükürtlü sabunla yıkanması ile başlar. Kalıcıakne izleri oluşmaması için temiz cilt ilk şarttır. Sonra kalan yağı ve bakteriyi uzaklaştırmak için cilt, gülsuyu veya maden suyu ile silinir. Su ile inceltilmiş elma sirkesinin de mikrop öldürücü özelliği vardır.  Şifalı bitkiler içerisinde sayılan limon, adaçayı ve domates ile yapılan maskeler iyi sonuçlar verebilir. Maske hazırlanırken; bir miktar kil,  gülsuyu, limonsuyu veya adaçayı ile inceltilerek sivilceli bölgeye uygulanabilir. 20 dakika beklemek yeterlidir. Haftada bir uygulanır.

              Ayrıca, akne izleri ve cilt lekelerini azaltmak için,  düzenli kullanılan lavanta yağı çok etkilidir.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*