Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Alzheimer Hastalığı Nedenleri

Alzheimer Hastalığı Nedenleri

Alzheimer hastalığı son yıllarda özellikle artış gösteren ilerleyen yaş ile birlikte en belirgin özelliği unutkanlık olan bir rahatsızlıktır.

Hastalığın artışı ile birlikte nedenleri de yoğun bir şekilde araştırılmaktadır. Hastalığın kesin nedeni bilinmese de etkin olabilecek ya da tetikleyecek bazı faktörler üzerinde durulmaktadır. Bunlar,

-İlerlemiş yaş: Yaş ilerledikçe, beyin eski işlevlerini yerine getiremediği için hastalık ortaya çıkabiliyor.

-Genetik faktörler: Tam olarak kanıtlanamasa da hastalığın ortaya çıkmasında genetik faktörlerin etkili olduğu düşünülmektedir.

-Beyindeki fizyolojik etkiler: Beyinde protein birikimi, beyin hücrelerinin ölümü ve sinirsel iletimin bozulması hastalık faktörlerindendir.

-Beynin etkin olarak kullanılmaması: “İşleyen demir ışıldar”, herkes tarafından bilinen bir atasözüdür. Beyin de çalışarak, yeni bağlantılar kurarak ve pasif olan bölgeleri de aktif hale getirilerek çalışan bir organımızdır. Bu sebeple beynin çalışmayan bölgelerinde bir körelme meydana gelir. Bu da Alzheimer hastalığını tetikleyen sebeplerden biri olarak düşünülmektedir.

-Vitamin eksikliği: Özellikle E vitamini hücre yenileyici özelliği ile, Alzheimer hastalarına önerilen bir vitamindir. Beynin çalışması için gerekli olan vitaminlerin eksikliği, beynin işlevlerinde aksamaya sebep olarak uzun vadede Alzheimer hastalığının ortaya çıkmasına zemin hazırlayabilir.

-Hormonlu, işlenmiş, doğal olmayan ve GDO’lu gıdaların tüketimi: Son dönemde doğallıktan uzak, hormonlu, işlem görmüş ve GDO’lu yiyecekler ne yazık ki, hayatımıza girerek, birçok hastalığın oluşmasına sebep oluyor. “Ahh eski insanlar ne kadar da dayanıklı idiler” tarzında sohbetler zaman zaman geçer. Son yıllarda Alzheimer hastalığının artış sebeplerinin yiyecek ve içecekler olduğu düşünülmektedir.

-Stres, gerginlik ve depresyon: Kişinin beyin fonksiyonlarını negatif etkileyen sebeplerden biri de olumsuz düşüncelerdir. Stres ve gerginlik beynin normal işlevlerini yerine getirememesine sebep olur. Depresyon ise, kişinin sürekli olarak üzüntü halini yaşaması ve huzursuzluk durumudur. Bu durum beyni negatif etki altında tutarak Alzheimer hastalığının ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*