Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Anne adaylarına “gizli tuz” uyarısı

Anne adaylarına “gizli tuz” uyarısı

Türk Ebeler Derneği Genel Başkanı Nazan Karahan, gebelerin farkında olmadan gıdalarla gizli tuz alabildiğini belirterek, bu nedenle hamilelerin daha az tuzlu olan gıdaları tercih etmeleri gerektiğini söyledi.

Karahan yaptığı açıklamada, her yıl belirlenen farklı bir tarihte gerçekleştirilen “Dünya Tuza Dikkat Haftası”nın bu yıl 21-27 Mart tarihlerinde yapıldığını ve bu sayede üst sınırlarda olan tuz tüketimine dikkatin çekilebildiğini vurguladı.   Türkiye’nin tuz tüketiminde dünya ülkeleri arasında başı çektiğini bildiren Nazan Karahan, “Ülkemiz tuz tüketiminde lider ülkelerden. Özellikle Sağlık Bakanlığının son yıllarda başlattığı bazı çalışmalar var. Birçok sektörle bu konuda iş birliğine gidildi. Her geçen yıl daha önceki yıllara göre toplumda aşırı tuzun sağlığa etkileri konusunda duyarlılığın arttığını görüyoruz.

Tuz tüketimi konusunda büyükşehirlerde yapılan çalışmalar sonunda kullanımın azaldığı görülüyor, ancak hala çok yüksek.” diye konuştu.   Özellikle hamile kadınlarda tuzun büyük zararlara yol açtığını, dikkatli davrandığını zanneden gebelerin aslında çeşitli gıdalarla aşırı tuz tüketimine maruz kaldığını ifade eden Karahan, şunları kaydetti:

“Gebelerin, farkında olmadan gıdalarla aldığı gizli tuza dikkat etmesi, belirtilmiş ve daha az tuzlu olan gıdaları tercih etmeleri gerekiyor. Yemeklere az tuz katılıyor, ancak hazır alınan bazı gıdalarda tuz miktarı anne adaylarının alması gerekenin üstünde olabiliyor.”

– “Asla 5 gramı geçmemelidir”   Nazan Karahan, bölgelere göre farklılık gösterse de Türkiye’de günlük tüketimin genel olarak önerilenin ortalama 3 katı olduğunu, normal bir insanın günlük tuz tüketiminin 5 gramdan az olması gerektiği bilgisini aktardı.   Hamilelik döneminde normal bir insanın alması gereken tuz oranından daha az olması gerektiğini anlatan Karahan, “Asla 5 gramı geçmemelidir. Bir tepeleme çay kaşığı kadar. Bu miktar zaten yemeklere tuz eklenmeden doğal olarak günlük tüketilen yiyecek ve içeceklerle sağlanmaktadır. Araştırmalarda günlük tuz tüketiminin yüzde 55’inin yemek, yüzde 32’sinin ekmek, yüzde 12’sinin sofra tuzundan geldiği anlaşılmıştır.” dedi.

– Gebelik toksemisi   Nazan Karahan, aşırı tuz alan anne adaylarının gebelik zehirlenmesine yakalanabileceği uyarısında bulunarak, “gebelik toksemisi” adı verilen hastalığa da tuz tüketiminin neden olduğunu belirtti.   Gebe kadının vücut sıvılarının dağılımının normal durumdan farklı olduğunu, aşırı tuz tüketilmesi ihtiyacı doğduğunu dile getiren Karahan, “Aşırı tuz kullanımı önce tansiyon yükselmesi yapar. Yüzünde, elinde ve ayaklarında şişme olur ve idrarda protein bulunur. Son aşamada ortaya çıkan gebelik zehirlenmesi, anne ve bebek ölümlerinin önemli nedenleri arasında yer alır.” ifadelerini kullandı.

Gebelerin iyotlu tuz tüketmesini öneren Nazar Karahan, “Anne adayları bütün besin gruplarını fazlaya kaçmadan tüketebilir. Tuzu da 5 gramın altında alması sağlığı açısından önemli. Gizli tuza dikkat ederek, yeterli ve dengeli beslenerek ve günde yarım saat yürüyüş yaparak sağlıklı bir gebelik dönemini geride bırakabilirler.” şeklinde konuştu.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*