Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Antiasit tabletlerin kanser üzerindeki etkisi nedir?

Antiasit tabletlerin kanser üzerindeki etkisi nedir?

Mide ağrısı, reflü, gastrit en yaygın görülen sorunlardan birkaçı. Midemizde bir şişkinlik ya da ağrı hissettiğimiz zaman hemen mide asitini alacak ilaçlar kullanıyoruz. Peki, bu ilaçlar sağlığımıza zarar veriyor hatta kanser yapıyor olabilir mi?

Milyonlarca kişi tarafından alınan antiasit hapları mide kanseri riskini iki katına çıkardı. Hazımsızlık ve reflü tedavisinde kullanılan bu ilaçlara proton pompa inhibitörleri veya PPI denir. Bu ilaçları 1 yıl boyunca kullanırsanız mide kanseri riski üç kat artar, sonra beş kat ve en son sekiz kat artar.

 

Londra Üniversitesi ve Hong Kong Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre, antiasit haplar kanserli hücrelerin büyümesini tetikliyor. Bu ilaçların uzun süreli kullanımı önerilmese de, ilaçlar kolayca temin edilebilir konumda olmalı. Sağlık üzerindeki etkileri bir süredir yükselen bu ilaçlar; korku, demans, kalp krizi ve böbrek sorunlarıyla da bağlantılıdır.

63.000 kişiyi kapsayan araştırmada bu hapları haftada en az bir kere alan kişiler uyuşturucu kullanan kişilere kıyasla mide kanserine yakalanma olasılığı 2 kat daha fazla olduğu görüldü. Günlük kullanıcılar için risk 4.5 kat artarken üç yıl süreyle kullananlar için 8.3 kat daha fazla kanser riski ortaya çıkıyor.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*