Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Aşırı kilonun zararları nelerdir?

Aşırı kilonun zararları nelerdir?

Anormal ya da aşırı bir şekilde vücutta yağ birikmesi vücudun genel sağlık durumunu direkt olarak etkileyen ve bireyleri ciddi sağlık problemlerinin içine çeken aşırı kilo ya da obezite hastalığı yüzünden…

Anormal ya da aşırı bir şekilde vücutta yağ birikmesi vücudun genel sağlık durumunu direkt olarak etkileyen ve bireyleri ciddi sağlık problemlerinin içine çeken aşırı kilo ya da obezite hastalığı yüzünden pek çok insan yaşam kalitesini ya da ömrünü yitirmektedir. Vücut sistemleri ve psikososyal durum üzerinde yaşattığı bir takım olumsuzlar sebebiyle aşırı kilolu olmanın zararları oldukça büyük ve çok çeşitlidir. İşte aşırı kilonun sağlık üzerinde yarattığı olumsuzluklar ve yol açtığı hastalıklar. Aşırı kilonun zararları sizlerle.

Aşırı kilonun zararları

Aşırı kilolu bir insandan insülinin dokuda yeterli etkiyi gösterememesi ve yüksek insülin düzeylerinin oluşması sebebiyle insülin direnci ortaya çıkmaktadır. Şeker hastalığı olan Tip 2 diyabet husule gelir ve hastalar ciddi sorunlarla baş etmeye çalışır. Yüksek tansiyon, koroner kalp hastalığı, kanda yüksek yağ düzeyi, metabolik sendrom gibi pek çok şikayet aşırı kilolu olmaktan doğan sorunlardır.

Aşırı kilonun sağlığa olan zararları bu kadarla da bitmiyor. Aşırı kilolu ya da obezite hastası olmanın risklerinden diğerleri ise safra kesesi hastalıklarına yakalanma, uyku apnesi olma, astım ve solunum zorluğu yaşama, karaciğer yağlanması ile karşılaşmadır. Gebelik döneminde bir takım komplikasyonların gelişme riski, aşırı kıllanma sorunu, adet düzensizlikleri de aşırı kilolu olan kadınları bekleyen sorunlardır.

Toplumsal uyumsuzluk ve ruhsal sorunlar ise kişinin sosyal yaşamında sıkıntılar çekmesine sebep olan faktörlerdir. Deri enfeksiyonları, kasık ve ayak mantarları, iskelet ve eklem hastalıkları da aşırı kiloya sahip olmanın zararlarıdır.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*