Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Sağlık Haberleri / Aşırı terleme hangi hastalıkların habercisi-aniden terleme sebebi

Aşırı terleme hangi hastalıkların habercisi-aniden terleme sebebi

Elleriniz aralıksız terlediği için insanlarla tokalaşmaktan çekiniyorsanız. Koltuk altlarınız terlediğinde ter ya da koku önleyici ne kullansanız üstünlük etmiyorsa ve yalnız sıcak ortamlarda yok; gün içinde de devamlı olarak terlediğinizi düşünüyorsanız, bu şart aşırı terleme sorununuz olduğu anlamına kazanç ve mutlaka bir uzman yardımı almanız gerekir. 

OLAĞAN TERLEME SINIRI NEDİR: Terleme insan vücudunun ısısını değişmez tutmaya yarayan fizyolojik bir olaydır. Terin buharlaşması ile ısı kaybedilir ve ceset ısısının değişmez kalması sağlanır. Bir günde salgılanan ter ortalama 100 cc’dir, aşırı efor ve sıcakta bu rakam saatte 1,5 litreye çıkabilir. Vücudumuzdaki ter bezi sayısı 2-3 milyon kadardır ve azami ter bezi avuç içinde bulunur. Terin içeriği; su, sodyum, klor, potasyum, üre gibi maddelerden oluşur; içindeki organik madde miktarının artması terin kötü kokmasına neden olur. Terlemeyi artıran olağan durumları şöyle sıralayabiliriz; etraf sıcaklığının artması, efor yapılması, aşırı heyecanlanma, nemli ortama girmek.

Fazla Terleme, Kalp Hastalıklarından Sinirsel Hastalıklara Kadar O Kadar Fazla Rahatsızlığın Belirtisi Olabilir

Böbrek üstü bezlerinin ani bir stres ile uyarılmasına niçin olan durumlar: Ani tansiyon düşmesi, ani şeker düşmesi, aşırı kanamalar, yürek krizi ve erken dönem sıcak çarpması gibi rahatsızlıkların belirtileri aralarında fazla terleme görülebilmektedir.

Bir Takım sistemik hastalıklarda da terleme ile ilgili bozukluklar oluşur.

Bunlar:

Enfeksiyon hastalıkları: Ateşli hastalıklarda ateş, ani ve çok miktarda terleme ile düşebilir, bilhassa zatüre, sıtma, tifo ve bademcik iltihaplanmalarında bu olay görülür.
* Hipertiroidi denilen tiroid bezinin fazla çalışması da fazla terlemenin bir nedenidir. Artmış metabolizma hızı ve beden ısısı sebebiyle kesintisiz terleme oluşur.
* Menopoz ve menopoz öncesi durum da kadınlarda ani gelen aşırı terleme nedenlerinden biridir.
* Kanser rahatsızlığı özellikle de omurga çevresinde yer alan ya da “Mediasten bölgesi” denen alanda yer alan tümörler sempatik sistemi aralıksız uyararak aşırı telemeye neden olurlar.
* Ağır kalp yetersizlikleri nefes darlığına neden olarak terlemeye niçin olurlar.
* Akciğer rahatsızlıklarına yan solunum yetmezliği bir terleme nedenidir.
“Raşitizm” denilen çocukluk çağı D vitamini eksikliği çocuklarda özellikle de kafa gerisinde terlemeye niçin olur, çocuklarda C vitamini eksikliği de terleme yapar.
* Kesintisiz vesvese yaratıcı ruhsal sıkıntı durumları da cana yakın sistem uyarısı ile terlemeyi artırır.
* Çocuklarda “Pembe hastalık” da denen “Akrodini” rahatsızlığı terlemeyi artırır, bu hastalıkta aşırı terleme ile birlikte el ve but parmaklarında ağrı, şişme ve pembeleşme olur.
* “Fenilketonüri” dediğimiz ve doğuştan olan gelen fenil alanin hidroksilaz enzimi eksikliğinde hastada gelişim ve akıl geriliği ile birlikte fazla terleme gözlenir.

Ani Gelişen Aşırı Terleme: Böbrek üstü bezinin ani olarak uyarılması ile cana yakın sistemin aktive olması, bunun sonucunda oldukça çok soğuk terleme ile karakterizedir. Nedenleri başlıca; şiddetli ağrılar (Böbrek taşı, doğum gibi), ani şeker ve kan basıncı düşmesi, mide ve bağırsak kanamaları, iç kanamalar, böbrek üstü bezi tümörleri ve bazı psikiyatrik ilaçların kullanılması olarak sayılabilir.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Tüp bebek tedavisi öncesi vücudu nasıl hazırlamalıyız?

Tüp bebek tedavisi öncesi vücudu nasıl hazırlamalıyız?

Tüp bebekte her basamak hamilelik başarısını etkilemektedir. Embriyoloji laboratuvarında işlem görebilen yumurta ve spermin kalitesinin ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*