Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Atıl hayat varisi tetikliyor

Atıl hayat varisi tetikliyor

KİLO VERMEDEN DE VARIS TEDAVİSİ MÜMKÜN

Uzun vakit ayakta kalan ya da oturanlarda görülen varis; yalnızca görsel olarak hastalık yaratmıyor, çoğu açıdan da yaşam kalitesini düşürüyor. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla karşılaşılan varisin oluşma olasılığı da yaş ilerledikçe artıyor. Kendini bacaklarda yük, kramp, gerginlik, kaşıntı, duyu yitimi gibi şikayetlerle kesin ediyor. Tedavi şekillerine gelince kafalar birazcık karışıyor. Vaktiyle yalnızca varis çorabı veya ameliyat ile çare şansı olan hastalar bundan böyle; lazer, radyofrekans (RF), buhar tedavisi veya köpük tedavisi gibi yöntemleri de duyar oldu. Varisi olanların uzun vakit oturmak, ayakta durmak gibi tembel bir yaşamdan ve sıkı pantolonlardan uzak durmaları, her gün düzenli yürümeleri fazla önemlidir. 

SADECE KOZMETİK BİR SORUN DEĞİL

Mirasçi, bacaklarda deri altında görülebilen veya parmak dokunuşuyla hissedilebilen kıvrıntılı toplardamar genişlemesidir. Fazla da yaygın olan bir durumdur. Birçok kişi tarafından sadece kozmetik bir sorun gibi algılansa da gerçekte varisler ayaklarda ağrı, kramp, bitkinlik, tartı hissi, sıcaklık, şişkinlik, uyuşma, kaşıntı gibi şikayetlere de yol açabilir. Uzun dönemde ise aralıklı de olsa üçgenin taban olmayan kenarı yarası, mirasçi kanaması ya da varis damarında pıhtılaşma gibi ciddi sorunlara niçin olabilir.

YENİ YÖNTEMLER AMELİYATIN YERİNİ ALDI

Son yıllarda varis tedavisinde yeni yöntemler ortaya çıktı. Bunlar, genelde genel veya yöresel uyuşturma gerektirmemekle birlikte hastalar mirasçi ameliyatında fakat gibi hastanede de uzanmak zorunda yok. İşlemden hemen daha sonra yürüye yürüye evlerine hatta işlerine dönebilirler. Tüm bunlar bir araya getirildiğinde ameliyatsız yapılan yeni yöntemler bundan böyle ameliyata tercih edilir oldu. Oysa usul sayısı artınca varis hastalarının da kafası karışmaya başladı. Önceden varis çorabı veya ameliyat ile tedavi olabilen hastalar, artık lazer, radyofrekans, buhar veya köpük tedavisi gibi yöntemleri de duymaya başladı. Tüm bu gelişmeler kafalarda “Hangi tedavi yöntemi daha iyi?” sorusunun oluşmasına neden oldu. Yapılan çalışmalar lazer, radyofrekans, buhar gibi yöntemlerin en düşük ameliyat kadar etkin olduğunu kanıtladı. Hatta ameliyat ile varisin uzun dönemde tekrar ihtimali daha yüksek. Bunlardan yalnızca köpük yöntemi belli başlı damarın iptal edilmesinde diğerleriyle karşılaştırıldığında daha az etkili. Ayrıca bu yöntem ile varisin yineleme şansı lazer, radyofrekans ve ameliyata göre daha fazla. böylece asıl çare olarak değil, lazer ve radyofrekansa ek muavin çare olarak kullanılması daha doğru.

LAZER EN FAZLA KULLANILAN YÖNTEM

Tedavi yöntemleri her hasta için aynı etkinliğe sahip. Yani ayak ana toplardamarınızda kapak yetmezliği ve buna ast büyük varisleriniz varsa ameliyat, lazer, radyofrekans, buhar, yapışık madde enjeksiyonu az daha benzer etkinliği yaratır. Ama yeni yöntemler içinde lazer tedavisi acilen dünyada en sık kullanılan usul. Radyofrekans yöntemi de fazla seçim edilenler arasında. Buhar veya yapışkan gibi yöntemler daha yeni yöntemlerdir ancak ilk incelemeler bu tedavilerin de diğerleri dek etkili olduğunu ortaya koydu. bu nedenle çare tercihini hekiminizle konuşarak ona bırakmanız uygun olacaktır.

MIRASÇI TÜRLERİ VE EN İYİ TEDAVI ŞEKİLLERİ

· Kılcal varisler: Deriden çıkıntı yapmayan defalarca bir milimetreden ince kırmızı ya da mor damarlardır. Seyrek olarak sızlama veya kaşıntı yapar. Çare edilmezse sorun yaratmasa da görsel açıdan can sıkıntısı yaratabilir.

Çare: En etkin çare yöntem ince iğnelerde kılcal damarların içine hap verilmesidir. Buna iğne tedavisi veya skleroterapi denir. 50 yıldan beri uygulanan bu usul son zamanlarda bilhassa köpük tedavisinin ortaya çıkmasıyla fazla daha popüler oldu. Sahiden köpük tedavisinde kullanılan hap senelerdir kılcal mirasçi tedavisinde kullanılan değişken ilacın köpürtülmüş halidir ve daha etkilidir. Ama kılcal mirasçi tedavisinde önerilen usul hala ilacın değişken şeklinin kullanılmasıdır. İkinci tedavi cilt lazeri ya da transkütan lazerdir. Kılcal varisler çok inceyse bu da epeyce etkili bir tedavidir. Bu yöntem, daha büyük bir çare şekli olan damar içinden yapılan lazer tedavisi ile karıştırılmamalıdır.

· Orta doruk varisler: 2-3 mm kalınlığında ve tekrar tekrar yeşil renkli ağımsı yapılardan yaratıcı varislerdir. En sık diz ardından görülür ama bacağın her uygun olabilir. Bunlar da kılcal mirasçi gibidir ve bacaklarda fazla yoğun olmadıkça afiyet sorunu yaratmaz. Çünkü kılcal ve orta doruk varislerde bacağın esas toplardamarları derhal her zaman normaldir. Toplardamarlarda kapak yetmezliği veya venöz yetmezlik görülmez.

Çare: En etkili çare köpük tedavisidir. Köpük tedavisi iğne tedavinin yani skleroterapinin bir türdür ve son 10 yılda çok popüler olan bir yöntemdir

· Büyük varisler: Büyük varisler ise sağlık durumu sorunu oluşturan bir durumdur. Derin yerleşimli olduklarından damar rengi görünmez, yani cilt rengindedirler. Çok genişlerse ya da çelimsiz insanlarda mor damarlar olarak da görünebilirler. Parmak kalınlığında olan varisler defalarca büyük varislerdir. Hemencecik defalarca bacak belli başlı toplardamarlarının birinde kapak yetmezliği olduğu için görünür. Yani bu hastalarda bir venöz yetmezlik veya toplardamar yetmezliği vardır. Bu yetmezliği ortaya kurmak için büyük varisi olan her hastanın ayakta yapılan çok ayrıntılı bir renkli ultrason çözümleme ile değerlendirilmesi gerekir. Büyük varisler hiç yakınma oluşturmayabilir.

Çare: Büyük varis tedavisi diğerlerinden daha farklıdır. Büyük varislerde çare önceliği dıştan görünen varisler yok bunları oluşturan ve kapak yetmezliği olan büyük toplardamardır. Önce kaynak ortadan kaldırılır ancak bu görünen varislerin çoğunun kaybolmasına yol açar. Kalan mirasçi olursa bunlara da köpük tedavisi uygulanır. Tedavide en kayda değer yenilikler bu gruptadır. bu nedenle tedavide en fazla soru işareti yaratan grup da budur. Ameliyatla çare yıllardan beri bu konuda tek ve en önemli çare olmuştur ve hala etkili bir yöntemdir. Çare, vücuda zıt çalışan ve hasar veren bu damarın çıkarılmasını ya da iptal edilmesini gerektirir. Ameliyatta kapak yetmezliği olan bu damar küçük bir operasyonlar çıkarılır. Yeni meydana çıkan tüm yeni yöntemler bu grupta ameliyata alternatif olarak çıkmıştır. Bu yeni yöntemler bahsedilen bu damarın ameliyatla çıkarılması yerine lazer enerjisi, radyofrekans (RF) enerjisi, buhar ısısı, özel yapışkan maddeler ya da köpük gibi bir ilaçla cisim içinde kapanmasını ve uzun dönemde kaybolmasını karşılayan yöntemlerdir. Amerika ve Avrupa’da sağlık durumu kılavuzları lazer ve radyofrekans gibi yeni yöntemleri mirasçi tedavisinde birincil seçim edilmesi gereken usul olarak kabul etmiştir. Artık tüm varis türleri ameliyatsız yöntemlerle bütün olarak tedavi edilebilmektedir.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Kadın kısırlığı ve tedavisi

Kadın kısırlığı ve tedavisi

1- TÜPLERLE – RAHİM KANALLARIYLA İLGİLİ PROBLEMLER Rahmin iki yanına yer alan tüpler yumurta ve ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*