Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Bahar alerjileri en çok erkek çocuklarda görülüyor

Bahar alerjileri en çok erkek çocuklarda görülüyor

İnsana yaşam enerjisi veren bahar ayları, polen alerjisi olan kişilerin hayatını kabusa çevirebiliyor.

Uzman Dr. Sevin Karalar, çocukluk çağında erkeklerde kızlara göre daha sık görülen alerjinin, erişkinlerde görülme oranının her iki cinste de aynı olduğunu belirtti. Karalar, alerjisi olan kişilerin sık sık duş almaları ve açık ortamlardan uzak durmaları gerektiğini ifade etti.

Dr. Sevin Karalar, “Bahar aylarıyla birlikte alerji mevsimi de açıldı. Dünya nüfusunun neredeyse yüzde 40’ını etkileyen bahar alerjileri tedavi edilmediğinde astıma dönüşebiliyor. Değişen yaşam koşulları, çevre ve hava kirliliği, çocukluk döneminde geçirilen enfeksiyonların bahar alerjilerinin görülme oranlarının artmasına neden ouyor. Ayrıca kapalı ortamlarda daha uzun süre kalınmasının sigara, genetik faktörler ve diyet alışkanlıklarındaki değişikliklerin de hastalığa kapı aralar” diye konuştu.

Ailesinde yoğun sigara içen çocuklarda hastalık riskinin daha yüksek olduğunu söyleyen Dr. Sevin Karalar, sözlerine şöyle devam etti: “Eforla tıkanma, çocuklarda koşunca öksürük gibi dikkat çekmeyen belirtiler astımın erken bulguları arasında. Mevsimsel olan bu sendromlar bir süre sonra düzeldiği için hastalığın tanısı gecikebiliyor. Bu belirtiler iki polen mevsiminde de tekrarlarsa mutlaka bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurmak gerekiyor.”

Erkek çocuklarını kızlara göre daha çok etkiliyor

Alerjik rinitin ortalama başlangıç yaşının 10 olduğunu belirten Dr. Karalar, çocukluk çağında erkeklerde kızlara göre daha sık görülürken, erişkinlerde sıklık oranının her iki cinste aynı olduğunu söyledi. Dr. Karalar, ayrıca hastalığın yaşam kalitesini ciddi oranda etkilediğine dikkat çekerek, günde en az bir saat süre ile art arda hapşırık, burun kaşıntısı akıntısı ve tıkanıklığı yaşayan erişkinlerinin mutlaka doktora başvurmaları gerektiğini vurguladı.

Sigara ortamına maruz kalan çocuklarda hastalık riski daha yüksek

Doğru teşhisin çok önemli olduğuna da dikkat çeken Dr. Karalar, hastanın neye alerjisi olduğunu belirlemek için bazı testler yapmak gerektiğini söyledi. Dr. Sevin Karalar alerji hastalarının polen mevsiminde dikkat etmesi gereken hususları ise şöyle sıraladı:

Polen mevsiminde hastalar açık havada bulunmamalı.
Açık havada bulunulması durumunda yeşillik ve ağaçlık yerler tercih edilmemeli.
Piknik yapmaktan kaçınılmalı.
Dışarı çıktığında yapılabiliyorsa maske, güneş gözlüğü kullanılmalı.
Açık ortamdan eve gelindiğinde hemen duş alınmalı ve giysiler değiştirilmeli. Ya da en azından saçlar yıkanmalı.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*