Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Sağlık Haberleri / Bahar yorgunluğuna ne iyi gelir? Depresif ruh hali bahar yorgunluğu belirtisi!

Bahar yorgunluğuna ne iyi gelir? Depresif ruh hali bahar yorgunluğu belirtisi!

Bahar yorgunluğu olarak adlandırılan uygunluk süreci yaşam kalitesini düşürebilir. Uyku hali, ağrılar, halsizlik ve depresif ruh hali şikayetleri bahar yorgunluğunun habercisidir. Her mevsim geçişinde yaşanan adaptasyon süreci bahar mevsiminde daha ağır kendini hissettirir. Bu ağır tabloyu en üye indirerek, baharın tadını çıkarmak için dinç gıda kayda değer bir role sahiptir. Tatmin Edici ve düzenli beslenmenin yanı sıra yaz öncesi ani kilo kayıplarına neden olan diyetlerden de sakınmak önemlidir. Dyt. Emine Yüzbaşıoğlu, bahar aylarında dinç besin konusunda veri verdi.

BAHAR YORGUNLUĞU NEDİR?: Yorgunluk, genel olarak şahısların kendini halsiz gönülsüz hissetmesi halidir. Bilimsel incelendiğinde 3 tipe ayrılır: 1-Kronik takâtsizlik sendromu; Bu tip yorgunluklar 6 aydan pozitif sürer ve tedavisi güçtür. Endokrin, nörolojik ve psikolojik sebepleri vardır. 2-Psikolojik takâtsizlik; Bu tip yorgunluklar başlıca şahısların çevresel olaylara paralel olarak ortaya çıkar ve psikatrik takviye ile çözülebilir. 3-Bahar yorgunluğu; Bu alıcı bitkinlik mevsimsel olarak oluşan baharın başlaması ile oluşan tiptir.

BAHAR YORGUNLUĞU NASIL ORTAYA ÇIKAR: Bahar yorgunluğu güneşin daha tepede olan gelmesi ile ısınan denizlerden daha fazla suyun buharlaşması ve aynı zamanda ortaya çıkan nem artışı sonucunda oluşur. Yaz ve sıcak geçen bahar aylarında hava sıcaklığı, yüksek nem ile bir araya gelince bunaltıcı bir gün yaşarız. Kendimizi bitap ve bitkin hissederiz. Nemliliğin çok yüksek olduğu durumlarda reel hava sıcaklığı ile etkin hava sıcaklığı birbirine yakın seyreder. Lakin sıcak ve kuru bir havaya kadar çok daha pozitif can sıkıcı bir etkiye sahiptir. Havadaki nem oranı düşük ise, yüksek sıcaklık olsa bile bu durumu dayanılır yapabilir. çünkü deri üstünde buharlaşmanın sağladığı bir serinlik etkisi mevcuttur. Ancak yüksek nem deri ve onu çevreleyen hava içindeki buharlaşmanın etkisini yok ederek gerçek sıcaklığı daha yüksek seviyelerde hissetmemizi sağlayacaktır.

BAHAR AYLARINDA SAĞLIKLI BESLENMEK İÇİN 6 ÖNERİ
Güne sağlıklı bir kahvaltıyla başlayın
Gün içinde ahenkli beslenin. Başlıca ve ara öğünleri atlamayın.
Geç saatlerde yenilen yüksek kalorili atıştırmalıklar, sabahleyin daha halsiz ve ödemli uyanmaya neden olacağından gece kaçamaklarından uzaktan durun.
Sebze ve meyve tüketimini ihmalkârlık etmeyin. Gün içinde 3-4 porsiyon meyve tüketmeye ve yemeklerin yanında salata yemeye özen gösterin
Kızartma, hamur işi, pasta, börek gibi yağ içeriği yüksek yiyeceklerden uzakta durun
Baharda oluşabilecek ödemleri önlemek için günde en az 1,5-2 litre su tüketin.Meyve suyu, asitli içecekler gibi şeker içeriği yüksek sıvıların tüketiminden kaçının. Çay, kahve tüketimini azaltarak yerine yeşil çay, beyaz çay, papatya gibi vücuttan ödem atmaya tezgâhtar bitki çayları seçim edilmelidir.

HIZLI KİLO SAPTAMAK SAĞLIĞI OLUMSUZ ETKİLER: Havaların ısınmasıyla beraber incelen kıyafetler kışın alınan kilolarla yüzleşmeye niçin olur. Yazın yaklaşması, buna rağmen kiloların artması çoğu kişide gerginlik oluşturur. Bu stres sağlıksız diyetlerle tez kilo verme isteğini beraber getirir. Az kalorili diyetler, tek yönü olan beslenme (protein ağırlıklı diyetler) ve ağır fiziki aktiviteyi kapsayan bu sağlıksız diyetler kişinin çabuk kilo vermesini sağlarken sağlığını olumsuz yönde etkiler. Bu negatif tablo, bahar yorgunluğuyla birleşince yaşam kalitesinin bozulmasına neden olur. Sağlıklı kilo vermek dayanma, istikrar ve motivasyonu gerektirir. Diyette motivasyon için;

Diyet şahsi olmalıdır. Kişinin yaşına boyuna kilosuna, beslenme alışkanlıklarıyla ahenkli hazırlanmalıdır.
Haftada 1-1,5 kilo kaybı hedeflenmelidir
Alternatifler ve değişikliklerle diyetin devamlılığı sağlanmalıdır.
Her gün veya günde birkaç defa tartılmak motivasyonu bozacağından, haftada bir kilo kontrolü yapılmalıdır
Hayatımızı diyete tarafından planlayamayız ama diyeti hayatımıza göre planlayabiliriz. Bu sebeple diyetin mantığını öğrenerek gerektiğinde diyette şansın dönmesi yapılmalı ve her kaçamakta suçluluk duymadan diyete devam edilmelidir.
Diyetinizi ve kilo verme hızınızı kimseyle karşılaştırmayın. Herkesin metabolizmasının bambaşka olduğunu kendinize sık sık hatırlatın

EN İYİ HAP YETERLI VE DENGELENMIŞ BESLENMEK: Sağlıklı gıda de günlük besin piramidindeki yiyecek grubundan tatmin edici ve dengelenmiş beslenerek vücudun ihtiyacı karşılanmış olacaktır. Mesela günlük 5 porsiyon meyve C vitamini ihtiyacını karşılarken, 2-3 porsiyon süt ürünü kalsiyum ihtiyacını için yeterlidir. Bu sebeple sağlıklı beslenildiği takdirde ek vitamin ilaçlarına gerek yoktur. Ama iştahsızlık, tek yönlü besin veya özel hastalık durumlarında genel sağlık durumuna göre, hekim veya diyetisyene sorularak başlanmalıdır.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Tüp bebek tedavisi öncesi vücudu nasıl hazırlamalıyız?

Tüp bebek tedavisi öncesi vücudu nasıl hazırlamalıyız?

Tüp bebekte her basamak hamilelik başarısını etkilemektedir. Embriyoloji laboratuvarında işlem görebilen yumurta ve spermin kalitesinin ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*