Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Bakterilere karşı kızılcık

Bakterilere karşı kızılcık

Bilim insanlarının yeni keşfine göre kızılcık meyvesi, bileşenlerinin bakteriyel enfeksiyonları engelleyebilmesi nedeniyle, yeni antibiyotiklerde kullanmak mümkün özellikte.

Kızılcığın içinde bulunan flavonoidler e.coli bulaşmalarını engelliyor. E.coli ise idrar yolu enfeksiyonları ile gıda zehirlenmesini tetikleyen bir bakteri.

Yeni araştırmalara göre, bu kırmızı meyvenin ilaç geliştiricileri tarafından keşfedilmesi ile yeni bir inceleme alanı başlatacak. Söz konusu bileşenlerin E.coli bakterisinin yetkinliğini azalttığı kanıtlandı.

Massachusetts Dartmouth Üniversitesi’nden Profesör Terri Camesano’ya göre, yeni antibiyotiklere direnç kazanmış mikroorganizmaların ortaya çıkmasıyla, bakteriyel bulaşmaların mekanizmasının daha iyi anlaşılabileceği temenni ediliyor. Bu sayede yeni antibiyotik üretilebilir.

Bakterilerin enfeksiyona neden olmaları için, bakteri ilk önce bir organizmaya, ev sahibine yapışarak orada yeterli sayıda üremesi gereklidir. Flavonoid ise E.coli bakterisinin yüzeye yapışmasını engellediği gözlemlenmiştir.

Deneyleri gerçekleştiren Profesör Camesona ve meslektaşı Profesör Catherine Neto’ya göre, flavonoidler kızılcığın savunma sistemlerinin bir parçası. Ayrıca kızılcığın içindeki PAC ve flavonoidler alternatif antibakteriyel tedavilerin derinleşmesi için önemli keşifler.

Araştırmayı gerçekleştiren profesörlerden Neto konuya dair “Bu bileşenler beraber ve tek tek iyice araştırılmalı ve antimikrobiyel özellikleri incelenmelidir. Böylece bakteriyel hastalıklara karşı yeni ilaçlar üretebiliriz” demiştir.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*