Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Baş Ağrısı Nedir?,Baş Ağrısı Hakkında Bilgiler,Baş Ağrısının Nedenleri,Baş Ağrısı Tedavisi

Baş Ağrısı Nedir?,Baş Ağrısı Hakkında Bilgiler,Baş Ağrısının Nedenleri,Baş Ağrısı Tedavisi

bas 

BAŞ AĞRISI BAŞ AĞRISI NEDİR?

 

En yaygın ağrı şikâyetlerinden biri olan baş ağrısı, çoğunlukla baş bölgesinden boyun ve hatta sırtın üst kısmına kadar inen ağrılara denir.

 

BAŞ AĞRISININ NEDENLERİ

 

Baş ağrısının en çok yaşanmasının tetikleyen sebepler arasında; stres, düşük kan şekeri, göz yorgunluğu, sinüzit ve migren, uykusuzluk ve yorgunluktur. Bu nedenlerin dışında ise, depresyon hallerinde, bilgisayar karşısında uzun süre durulmasında ya da kullanılan bir ilaç nedeni ile baş ağrısı yaşanabilir. Baş ağrısının önüne geçmek için; düzenli uyku, dengeli beslenme ilk yapılması gerekenler arasında bulunmaktadır. Bir ilaç kullanmadan önce yan etkileri hakkında araştırma yapılmalı ve doktora başvurulmalıdır. Göz yorgunluğundan kaynaklanan baş ağrıları için göz muayenesinden geçilmeli ve göz sağlığı için gerekli önlemler alınmalıdır. Bir iş yaparken, kitap okurken, ders çalışırken odanın aydınlatmasının yeterli olması sağlanmalıdır. Bunların dışında baş ağrısını geçirmek için, yoga, solunum egzersizleri, masaj ve meditasyon gibi gevşemeyi sağlayan hareketler de baş ağrısına iyi gelecektir.

 

MİGRENDEN KAYNAKLI BAŞ AĞRISI

 

Otonom sinir sisteminde görülen orta şiddette ve şiddetli baş ağrısı yaratan kronik bir hastalıktır. Migren bir diğer yandan da çok şiddetli baş ağrısı olarak da adlandırılmaktadır. Genellikle 20 ile 40 yaşlar arasında sıklık ile görülmektedir. Migren genellikle kadınların adet dönemlerine çok fazla şiddetlenmektedir. Migren, çoğunlukla baş bölgesinin bir tarafında yoğunlaşan zonklayıcı bir etkiye sahip, ağrı öncesinde görme bozukluğu da yaratabilmektedir. Sık sık mide bulantısı ve kusmaya neden olmaktadır. Migreni başlatan faktörler, başta stres, çok az ya da fazla uyumak, içerisinde tiramin maddesi bulunan yiyecekler (kırmızı şarap ve sert peynir çeşitleri gibi), kan şekerinin düşük olması, çikolata ve narenciye gibi yiyecekler tüketilmesi, hava basıncındaki değişimler, çevre koşulları, bedensel zorlanma gibi durumlar migren ağrısını tetiklemektedir. Migren ağrısının önüne geçmek için, yeteri kadar ve düzenli uyku, aç kalmamak düzenli beslenmek, tiramin içeren yiyeceklerden uzak durmak gereklidir. Migren ağrısının yaşanmasının birçok nedeni olduğundan dolayı her türüne etkili olacak bir ilaç bulunmamaktadır. Bu nedenle ağrıyı başlatacak etmenlerden uzak durmak, nöbeti önleyecek ve bastıracak ilaçlar kullanmak (doktor tavsiyesi ile) yapılabilen tedavi yöntemleridir. 

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*