Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Sağlık Haberleri / Baş ağrısının nedeni çene eklemi rahatsızlığı olabilir

Baş ağrısının nedeni çene eklemi rahatsızlığı olabilir

“ÇENE EKLEMİ AĞRISININ ÇOĞU NEDENİ OLABİLİR”

Ağız ve çene bölgesinde oluşabilecek bir zararın öteki sistemin bütün parçalarını etkileyeceğini bildiren Uzman Dr. Nesihan Tınastepe, “Her yaşta görülen ama en fazla 20 ile 45 yaşları aralarında görülen çene eklemi rahatsızlıklarının ve çene eklemi ağrısının çoğu nedeni olabilir. Üzerinde en fazla durulan sebeplerden bir adam başına dişlerin birbiriyle kapanış ilişkisidir. Vaktiyle daha yaygın bir hafıza olan çene eklemi rahatsızlıklarına diş kapanışları neden olur düşüncesi ile çene eklemi rahatsızlıkları tedavisinde dişlerin kapanışını ayar yoluna gidiliyordu ancak yapılan araştırmalarla diş kapanışının çene eklemi rahatsızlıklarında yalnızca  yüzde 10-15 etkin olduğu anlaşıldı. Günümüzde de yine aynı sebepten dolayı dişlere ortodontik tedaviler, restoratif tedaviler yapılabiliyor ama bu çare şekillerinin içten olmadığı düşünülmektedir” dedi.

“GERGINLIK ÇENE EKLEMİ RAHATSIZLIĞINA NIÇIN OLUYOR”

class=’cf’>

Çene eklemi rahatsızlıklarının bir diğer nedeninin travmalar olduğunu bildiren Dr. Tınastepe, “Ilk Elden yüz, çene bölgesine gelen travmalar ve mikro travmalar olarak ikiye ayrılır. Yüz ve çene bölgesine gelen travmalar sert veya yumuşak dokuya hasar verebilir ya da çenede kırıkların oluşmasına neden olabilir. Mikro travmalar ise çene eklemi rahatsızlıklarına sebep olur. Mikro travmaların başında diş sıkma ve gıcırdatma gelmektedir. Bunlar haricinde streste çene eklemi rahatsızlıklarının nedenleri arasındadır. Gerginlik kaslar üstünde etkin olarak kas spazmlarına yol açar ve bruksizmi tetikler” dedi.

ÇENE KEMİĞİ AĞRISI İLE KULAK AĞRILARI SIK SIK KARIŞTIRILIYOR

Çene eklemi rahatsızlığının en kayda değer belirtilerinden birinin ağrı olduğunu söyleyen Dr. Tınastepe, “Bu sancı çene eklemi bölgesinde, baş bölgesinde, kulakta veya boğazda olabilir. Kişiler ağrı sebebiyle ağızlarını bütün açamama şikayeti yaşayabilirler. Çene eklemi kulağın anında önünde bulunan bir eklemdir bu nedenle çene kemiği ağrısı ile kulak ağrıları sık sık karıştırılmaktadır. Kişiler baş ağrısı ile çene eklemi rahatsızlığı aralarında ilişki kuramasa da bu bölgede çevre kasların bulunması nedeniyle çoğu kez baş ağrısı şikayeti görülmektedir.  Bir diğer belirtisi ise çene ekleminde gıcırdama ya da sürtme biçiminde  seslerin gelmesidir” dedi.

Çene eklemi rahatsızlığı yer alan kişilerin yarısının herhangi bir tedavi için doktora başvurmadığını söyleyen Dr. Tınastepe sözlerine şöyle devam etti: “Oysa rutin diş muayenesi esnasında çene eklemi sorunları saptama edilebilmektedir. Çene eklemi rahatsızlığı olan kişilere ilaç tedavisi, ağız içi aparey tedavileri uygulanmaktadır. Ağız içine yerleştirilen apareyler ile uykuda bruksizmin ortaya çıkarabilecek rahatsızlıkları engellemekte ya da disk kayması, diskin yerinden çıkması gibi durumlarda yeniden ağız içi apareylerden yararlanılmakta ve bu tedaviler yüzde 85 oranında başarılı olmaktadır. Hastada yükselme anomalisi varsa, tümörler bulunuyorsa ve ağrısı sosyal hayatını etkiliyorsa son çare olarak cerrahi tedaviler tercih edilmektedir.”

Hastaların çene eklemi rahatsızlıklarının belirtilerini önemsemeleri gerektiğinin altını çizen Uzman Dr. Neslihan Tınastepe, çene eklemi rahatsızlığı için farklı bir eğitim dalının olmadığını ve tedavi yapacak hekimin hastadaki bütün verileri toparlayıp, değerlendirip diğer rahatsızlıklarla ayırıcı tanıyı yapabilecek bilgiye sahip olması gerektiğine vurgu yaptı.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Kayda Değer bir afiyet sorunu: İdrar kaçırma

Kayda Değer bir afiyet sorunu: İdrar kaçırma

İdrar kaçırma, ne yazık ama bilhassa kadınlarda sık görülen çok önemli bir hayat kalite sorunudur. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir