Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Bayanlara Özel 3 Besin Öğesi

Bayanlara Özel 3 Besin Öğesi

besin-528x251

 

 

 

Şuan ki kilonuzdan mutlusunuz veya değilsiniz, kilo vermeyi düşünüyor hatta zayıflama diyeti dahi yapıyor olabilirsiniz. Hangi konumda olursanız olun önemli olan sağlıklı bir beslenme programı uyguluyor olmanızdır.

Tek besine dayalı veya protein ağırlıklı veya sadece sebze yiyerek veya süt yoğurt tüketmeyerek illaki kilo verebilirsiniz ama sonrasında vücudunuzda kalıcı sağlık problemlerinin de yaşanması kaçınılmazdır.

Özellikle bayanların her yaş grubunda alması gereken elzem 3 besin öğesi bulunmaktadır ve eksikliği hayatı olumsuz etkilemekte.

Demir

Demir, hemoglobinin üretilmesinde gereklidir, hemoglobin ise dokulara oksijen taşır. Besinlerle yeterli miktarda demir alınmazsa kansızlığın oluşmasına neden olur.

Hemoglobin miktarı;
erkeklerde 13 g/dL, kadınlarda 12 g/dL,
6 ay ile 6 yaş arası çocuklarda 11 g/dL nin,
6-14 yaşlarda 12 g/dL nin altındaysa kişi anemik kabul edilir.

Eğer mensturasyon döneminiz uzun ve yoğun geçiyorsa düzenli olarak demir seviyenizi kontrol ettirmenizde fayda var.
Demir eksikliğinden korunmak için et, balık, tavuk, yumurta, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeleri gün içerisinde tüketmek ve yanında C vitamininden zengin besinlerle emilimi hızlandırmak önemli.

Kalsiyum

Kas ve kemiklerinizin güçlü kalabilmesi için kalsiyuma ihtiyacı vardır. Osteoporoz, kemiklerden mineral daha çok kalsiyum kaybıyla oluşan bir hastalıktır ve menopozdan sonra görülmektedir. Menopoz döneminde azalan östrojen kemiklerden kalsiyum atımını hızlandırır. Erkeklerde de osteoporoz görülebilmektedir ama kadınlarda bu durum daha hızlıdır.

25 yaş altı bayanların 1200-1500mg,
25-50 yaş arası bayanların 1200 mg,
50 yaş üzeri ise 1500mg kalsiyuma ihtiyacı bulunmakta.

Bu nedenle kadınların kalsiyumdan zengin besinleri tüketmeleri önemli; süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, kuru yemişler, portakal, mandalina, kivi beraberinde yeterli D vitamini ile emilimi hızlandırmaktadır.

Folik asit

B grubu vitamini olan folik asit hücre yenileyici, hücre oluşumunu destekleyici özelliğe sahiptir. Eksikliği anemiyi hatta kanseri dahi tetiklemektedir.
Folik asit her yaş grubundaki kadın için gereklidir ama özellikle hamilelik öncesinde ve sürecinde bebeğin sağlıklı gelişimi için önemli.

Kadınların günde 400 mcg, hamilelerin ise günde 600 mcg folik aside ihtiyacı bulunmaktadır.

Narenciye meyveler, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, yumurta, karaciğer folik asitten zengin besinlerdir.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*