Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Bayılma, senkop, synkope

Bayılma, senkop, synkope

Bayılma

 

Bayılma, senkop, synkope:

Bayılma kısa bir süre için şuur (bilinç) kayıbı olup, beyinde geçici olarak oksijen yetersizliği nedeniyle ortaya çıkar. Baygınlık hali bir dakikadan fazla sürerse bu durum ciddi sonuçlar doğurabilir, bunedenle hemen doktor çağrılmalı veya doktora gidilmelidir. Baygınlık kadın ve erkeklerde aynı oranda görülür.

Hangi nedenlerden dolayı bayılma görülebilir

1-) Alçak tansiyon (hipotansiyon) nedeniyle
2-) Kalp foksiyonlarındaki anormalikler (kardiopulmonik Senkop)
3-) Kan dolaşımının yanlış yönlendirilmesi nedeniyle bayılma (vazogal senkoplar)
4-) Beyin damarlarındaki anaormalikler nedeniyle bayılma(serebrosasküler senkoplar)
5-) ve diğer etkenler
Bunlardan en çok görüleni alçak tansiyon nedeniyle beyne yeterince oksijen ulaşmaması ve ikinci önemli faktörde: korku, ürkme, tiksinme ve büyük ağrı çekme gibi nedenlerde kandolaşımının konturoledilememesine sebep olur.

Bayılmanın belirtileri (semptom):
Bazı uyarılar (korku, ürkme, alçak tansiyon ve stres gibi) sonucu kişide önce başdönmesi sonra baygınlık görülür. Bunun belirtileri:
1-) Kalp atışları yavaşlar ve nabız dakikada 60?ın altına düşer,
2-) Solukluk
3-) Bazende önce saralı gibi çırpınma?dan sonra bayılma görülür.

Bayılmanın teşhisi:
Bayılma genelikle doktoru aramaya gerek kalamdan kendiliğinden geçen bir durumdur, şayet sık sık bayılma görülüyorsa ozaman doktorun yaoacağı muayanelerden sonra bazı tetbirler almak gerekir.
1-) Bayılmanın nedeni detylı bir muayene ile tesbitedilir.
2-) Kann testi yapılır
3-) Hasta muayenehanede beli bir süre kalarak (15-20 dakika) gözetimde bulundurulur ve 2 dakikada bir tansiyonu ölçülür.

Akut bayılmada ne yapılabilir?
Sıradan bayılmada her hangi bir özel gönteme gerek yoktur ve şu tetbirler alınabilir.
1-) Hastanın bacakları 30sm yukarı kaldırılır
2-) Çevrede gürültü yapma önlenir
3-) Şahsın üzeri örtülür
4-) Kişi ayıldığında hemen kalkmaması birkaç dakika beklemesi tavsiyeedilir.
5-) Şayet kişi kendine gelmiyorsa doktor çağrılır
Şayet kişide arada bir bayılma söz konusu ise ailesine ne gibi tetbirler alabileceği anlatılır.

Bayılmanın tedavisi:
1-) Şayet alçak tansiyon nedeniyle bayılma söz konusu ise mutlaka tedavisi gerekir. Bunun için alıç-,ve biberiye preparatları kulanılır
2-) Korku, irkilme, ürkme, gibi psikolojik nedenlerden dolayı bayılma söz konusu ise o zaman Gökçek İksiri, Gökçek Tonik kava-kava-, ve kılıçotu preparatları kulanılır.
3-) Hidroterapi ile tedavi denemeleri yapılabilir. Burada banyo ve duştan sonra 15-20 saniye soguksu ile duş alınır.

Bağırsak florası ve kılcal kan dolaşımı sağlıklı yaşayabilmek için çok önemlidir. Çünkü vitamin, mineral, aminoasit, enzim, glikoz, vb, besleyici maddenin hazırlanması, hücrelere ulaşması ve de mikroplarla mücadele eden makrofaj, T ve B- Hücreleri gibi savunma mekanizmalarının hücre aralarında dolaşması buna bağlıdır.Tabii doğru beslenirseniz tedavi sürecide o oranda kısalır. Asla peynir yememeli, çünkü asidoza ve iltihaplanmaya sebep olur.Siyah çay, kahve ve kola içilmemeli, çünkü bağırsakları kurutur ve vitamin, mineral ve aminoasitlerin alımını (absorbesini) önler.Alkol ve sigaranın zararları belli kanser, damarların yağlanması vb, artı uzun süre bira içilirse cinsel ikdidarsızlık ve hatta kısırlığa sebep olmaktadır.Sucuk salam sosis gibi et mamullerine 5-6 ay ara vermek gerekir (sade temiz et az yenilebilir) çünkü asidoza sebep olmaktadır.Bu da birçok hastalığın ana kaynağıdır.Akşam yemeği yerine yoğurt, meyve veya salata yenilebilir veya sebze çorbası içilebilir.Hayvansal besinler, patates, tahıl (beyaz pirinç), bakliyat ve hamurlu yiyecekler, özelikle de tatlılar akşam yenirse tam sindirilmez ve zamanla problemlere sebep olur.Ne kadar beyaz pirinç, patates, hamurlu yiyecekler, tatlı yiyecek ve içecekler, o kadar yağ oluşturur.Çünkü nişasta glikoza (şekere) dönüşür, şekerde yağa dönüşerek vücutta depolanır.Şeker ve antibiyotikler bağırsak mantarları çoğaltır, mantarlar ise her türlü hastalığı tetikler.Tatlı deyince akıla baklava, çikolata, dondurma vs gelir, kavun, karpuz ve üzümde tatlıdır ve bunlarda mantarı tetikler, çünkü aşırı şeker içeriler.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*