Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Bel Ağrısı Hakkında Bilgiler,Bel Ağrısı Sebepleri Nelerdir,Bel Ağrısı Tedavisi

Bel Ağrısı Hakkında Bilgiler,Bel Ağrısı Sebepleri Nelerdir,Bel Ağrısı Tedavisi

  Bel   

BEL AĞRISI

 

Toplumun %80’i hayatları boyunca en az bir defa bel ağrısı şikâyeti yaşamaktadır. Bel ağrısı genellikle orta yaşlarda kadın erkek tüm insanları etkilemektedir. Belimiz, gövdemize destek olarak dik durmamızı sağlar. Aynı zamanda da her yöne eğilme hareketleri yapmamıza olanak sağlar. Bel ağrılarının en büyük sebebi kötü duruştan kaynaklanmaktadır. Bel ağrısının tedavisi için gerekli önlemlerin alınmaması halinde hareket etmek kısıtlanır hatta depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklara da neden olabilmektedir. Tüm bunlar öncelik olmakla birlikte iş ve aile ilişkilerini de olumsuz olarak etkiler.

 

BEL AĞRISI RİSK FAKTÖRLERİ

 

Bel ağrısının en sık nedeni belin, vücudun yanlış kullanımına ve kötü duruşlara bağlı yumuşak doku zorlanmasıdır. Ağır fiziksel aktiviteler ile çalışmak. Uzun süre ile aynı pozisyonda çalışmak. Dizleri bükmeden öne doğru eğilmek. Ağır kaldırmak ve taşımak. Titreşime maruz kalmak Şişmanlık. Sigara içmek. Hareket azlığı. İş memnuniyetsizliği. Yetersiz psikolojik destek. Aile ve iş hayatındaki problemler.

 

BELİ ZORLAYAN BAŞLICA HAREKETLER

 

Dizleri bükmeden öne doğru eğilmek. Ağır kaldırmak. Kalçalar sabit pozisyondayken beli, kalçayı ve gövdeyi döndürmektir.

 

BEL AĞRISININ BAŞLICA NEDENLERİ

 

Aslında bel ağrısının gerçek kaynağını bulamak zordur. Diskin kendisi, kas dokusu, çevredeki bağ, kıkırdak yapılar ağrı kaynağı olabilir. Kas ve bağların zorlanması. Bel fıtığı. Kireçlenme. Omur kayması. Omurilik kanalının daralması. Omurga eğilmesidir. Bel ağrısının kaynağı neresi olursa olsun, belli bir süre sonrasında doku kendi kendini onarmasına bağlı olarak kendiliğinden geçmektedir. Bu ağrıların %50’si 2 hafta süre ile %80’i 6 hafta süre ile azalarak geçer. Bir defa bel ağrısı atağı geçiren kişilerin %30’unda bel ağrısı tekrarlayabilmektedir. Bu durum kronikleşebilmektedir.

 

BEL AĞRISI DURUMUNDA NE YAPILMALIDIR?

 

İstisnai durumlarda olsa bel ağrısı başka hastalıkların belirtisi de olabilir. Bu nedenle bir doktora başvurulması gereklidir. Bel ağrısı kendi kendine zaman ile geçen bir rahatsızlıktır. Bu ağrılı dönemi daha rahat geçirebilmek için doktora danışarak öneriler alınabilir. Kısa süreli yatak istirahati, kas gevşetici, ağrı kesici gibi ilaçlar bu önerilerden bazılarıdır. 

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*