Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Bel Fıtığı Nedir?

Bel Fıtığı Nedir?

bel-fıtığı-360x300

Bel fıtığı, disk hernisi:

Disk iki kısımdan oluşur. Diskin ortasındaki kısım jelatin gibi yumşak ve etrafındaki anulus fibrosus halka şeklinde bunu sarmıştır. Disk genç insanlarda bir mukoglukosakkaridtürevi olan glikosaminoglikanlardan olaşur.Bu madde suyu kendine çeker ve bağlar, böylece elastik bir yapıya sahip olur. Diskte damar ve sinir yoktur, yani onun beslenmesi farklıdır. Hareket etikce omurlardan ihtiyacı olan sıvıyı alır. Kişi yaşlandıkca glikosaminoglikan yerine bir polisakkarid-protein kompleksi olan dermatan sulfat oluşur. Dermatan sulfat suyu kendine daha az çeker ve bağlar. Bu nedenlede diskin ortsındaki nukleus pulposus kısmı büzülür.

Disk hernisi (bel fıtığı ) nedir?
Bel fıtığı genelikle belde (lomber bölgesi) ve az olarakta boyunda görülürse bunada boyun fıtığı denir. Bel fıtığı genelikle 30-50 yaşları arasında görülür, belde sıkca görülmasinin sebebi buraya aşırı ağırlığın yüklenmesidir. Diskin ortasındaki jelatinimsi kısmdan kopan parçalara sequester denir ve bunlar genelikle sinirleri sıkıştırararak ağrıyasebep olurlar.

Disk sarkması (prolapsus):
Diskin basınca dayanamıyarak bir kısmınn spinal (omur) kanala doğru sarkması nedenyle spinal kanaldan geçen sinir demetleri sıkışır. Buda zamanla iltihaplanmalara ve ağrılara sebep olur. Diskin normal kalınlığı 4-6 mm?dir, şayet disk kendi tabii yapısını korursaki, bu genelikle mümkün değildir.

Diskin sarkmadan önce çıkıntı yapması (protrusion):
Disk etrafındaki kısmın gevşemesi nedeniyle ortasındeki jelatinimsi tbaka üzerinde aşırı basınç biner ve buna dayanamayan jelatin hafif çıkıntı yapar. Bu çıkıntı sinirlri sıkıştırır ve buda sinirsel ağrılara sebep olur. Diskin sarkması (prolapsus) veya diskin çıkıntı yapmasının (protrusion) birçok sebebi olabilir. Bunların başında yaşlanma aradoku zafiyeti ve kazalar belfıtığının oluşmasında en büyük etkenlerdir.

Bel fıtığının belirtileri (semptom):
Bel fıtığı bazen kendini beli etmeden yavaş yavaş ilerleyebilir, bazende omurlardan çıkan sinirleri veya omur içinden geçen sinir demetini sıkıştırtırarrak rahatsızlıklara sebep olur.
1-) Sinir köklerinin sıkışmasıyla ortaya çıkan rahatsızlıklar: Kol veya bacaklardaçok yoğun bir ağrı, karıncalanma veya uyuşukluk gibi durumlar ortaya çıkar. Siyatik olarak bilinen rahatsızlıkta belden ayaklara kadar uzanana sinir sıkışması sonucu oluşur.
2-) Omuriliğinin sıkışması sonucu ortaya çıkan rahatsızlıklar:
Omuriliğinin sıkışması sonucu kol ve bacaklardaki rahatsızlıkların yanında mesane, makat ve cinsel organlarda uyuşukluk hissedilir. Budurumda mutlaka doktora gidilmelidir.
3-) Sinir demetinin (cauda equina) sıkışması sonucu ortaya çıkan rahatsızlıklar. Buna kısaca cauda sendromuda denir: Sinir demetinin sıkışması sonucu mesane ve son bağırsak (rektum) artık konturol edilemez. Cinsel organlarda ve bacaklarda felç görülebilir. Bu durumda mutlaka doktora baş vurulmalıdır.

Bel fıtığının teşhisi:
Hastalığın geçmişinin (anamnez) doktor tarafında iyi bilinmesi gerekir, böylece doktor hastalığın hangi aşamada olduğu tesbitedilir, fakat bazen buda yeterli gelmeyebilir. Bu nedenle komputertomografi, röntgen veya MR?ın çekilmesi gerekebilir. Ancak bu şekilde hastalığın hangi devrede olduğu anlaşılır ve ona uygun bir tedavi uygulanır.

Ne gibi tetbirler alınabilir?
Omurgada problem çıkması omuz, sırt ve bel kaslarının durumuna çok bağlıdır, çünkü kaslar sağlam güçlü oldukca omurlara düşen yükte azalır.
1-) İş yerinde band veya masa başında çalışırken beli fazla zorlamadan çalışma imkanı ayarlanmalıdır.
2-) Fazla kilolar omurlar için çok büyük ağırlık oluşturur, bunedenlefazla kilolardan kaçınılmalıdır.
3-) Sandelyeye oturunca doğru oturmak gerek aşırı öne, yanlara veya arkaya sarkmak bele zarar verebilir.
4-) Ağır yükleri ya yalınız kaldırmamalı veya parça parça kaldırmalıdır.
5-) Ağır yükü kaldırırken kesinlikle bacakları düz tutarak eğilip kalkılmalıdır.
6-) Taşına yükün tek taraflı taşınmaması gerekir.

7-) Yükün mümkün oldukca vücuda yapışık taşınması daha uygundur.

Bel fıtığını tedavisi:
Bel fıtığı felç veya mesana rahatsızlığına sebep olmuyorsa öncelikle ilaçlarda veya masjlarda tedavi denemesi yapılır. Şayet ağrılar artar ve felç olma tehlikesi belirince o zaman mutlaka amaliyat gerekir. Diskten kopan jelatin zamanla kuruyarak büzülür ve buda ağrıların iyileşmesine veya azmasına sebep olur. Bu durumun düzelmemesi halinde doktora gitmek gerekir.
Hastanın amaliyat olması veya olmaması uzman doktorlarının vereceği karara bağlıdır.
1-) Ağır felç veya felç olma durumunun arması halinde mutlaka amaliyat gerekir.
2-) Sinir demetinin (cauda equina) sıkışması halinde mutlaka amaliyat gerekir.
3-) Ağrılar azalıyor felç olma durumu artıyorsa amaliyat gerekir.
4-) Omurilik üzerinde basınç (sıkışma) oluyorsa amaliyat gerekir.
Amaliyat gerektirmeyen durumlarda ise Gökçek İksiri, Gökçek Tonik, ısırgan-, harpa-, söğüt-, ayrıkkökü-, civanpercemi-, ve atkuyruğuotu preparatları ile tedavi yapılabilir. Ayrıca balıkla tedavide yapılabilir, fakat balıkla tedavi için işin uzmanı olmak gerekir.

Bağırsak florası ve kılcal kan dolaşımı sağlıklı yaşayabilmek için çok önemlidir. Çünkü vitamin, mineral, aminoasit, enzim, glikoz, vb, besleyici maddenin hazırlanması, hücrelere ulaşması ve de mikroplarla mücadele eden makrofaj, T ve B- Hücreleri gibi savunma mekanizmalarının hücre aralarında dolaşması buna bağlıdır.Tabii doğru beslenirseniz tedavi sürecide o oranda kısalır. Asla peynir yememeli, çünkü asidoza ve iltihaplanmaya sebep olur.Siyah çay, kahve ve kola içilmemeli, çünkü bağırsakları kurutur ve vitamin, mineral ve aminoasitlerin alımını (absorbesini) önler.Alkol ve sigaranın zararları belli kanser, damarların yağlanması vb, artı uzun süre bira içilirse cinsel ikdidarsızlık ve hatta kısırlığa sebep olmaktadır.Sucuk salam sosis gibi et mamullerine 5-6 ay ara vermek gerekir (sade temiz et az yenilebilir) çünkü asidoza sebep olmaktadır.Bu da birçok hastalığın ana kaynağıdır.Akşam yemeği yerine yoğurt, meyve veya salata yenilebilir veya sebze çorbası içilebilir.Hayvansal besinler, patates, tahıl (beyaz pirinç), bakliyat ve hamurlu yiyecekler, özelikle de tatlılar akşam yenirse tam sindirilmez ve zamanla problemlere sebep olur.Ne kadar beyaz pirinç, patates, hamurlu yiyecekler, tatlı yiyecek ve içecekler, o kadar yağ oluşturur.Çünkü nişasta glikoza (şekere) dönüşür, şekerde yağa dönüşerek vücutta depolanır.Şeker ve antibiyotikler bağırsak mantarları çoğaltır, mantarlar ise her türlü hastalığı tetikler.Tatlı deyince akıla baklava, çikolata, dondurma vs gelir, kavun, karpuz ve üzümde tatlıdır ve bunlarda mantarı tetikler, çünkü aşırı şeker içeriler.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*