Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Beşinci Hastalık (Eritema Enfeksiyozum) Nedir?, Beşinci Hastalık (Eritema Enfeksiyozum) Belirtileri Nelerdir?, Beşinci Hastalık (Eritema Enfeksiyozum) Tanısı | Teşhisi Nasıl Yapılır?, Beşinci Hastalık (Eritema Enfeksiyozum) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Beşinci Hastalık (Eritema Enfeksiyozum) Nedir?, Beşinci Hastalık (Eritema Enfeksiyozum) Belirtileri Nelerdir?, Beşinci Hastalık (Eritema Enfeksiyozum) Tanısı | Teşhisi Nasıl Yapılır?, Beşinci Hastalık (Eritema Enfeksiyozum) Tedavisi Nasıl Yapılır?

besincihastalik

Beşinci Hastalık (Eritema Enfeksiyozum) Nedir?

Beşinci hastalık (Eritema enfeksiyozum);  Parvovirus B19 denilen bir virüsün yol açtığı genellikle çocuklarda görülen döküntülü bir hastalıktır. İlkbahar aylarında görülen ve daha çok kız çocuklarında görülme sıklığı olmakla birlikte ateş, burun akıntısı ve baş ağrısı gibi belirtilerin ardından yüzde kızarıklık şeklinde ortaya çıkan bir hastalıktır.  Özellikle,  5-15 yaş arasındaki çocuklarda  daha fazla görülmektedir. Fakat, çocuklarla yakın temasta bulunan yetişkinlerde de  nadir de olsa görülebilmektedir. 

Beşinci Hastalık (Eritema Enfeksiyozum) Belirtileri Nelerdir?

Beşinci hastalık (Eritema Enfeksiyozum) belirtileri; Döküntülü çocuk hastalıklarından biri olan beşinci hastalıkta, döküntüden önce çok belirgin olmayan bulgular görülmektedir. Öncelikle, yaklaşık bir hafta kadar bir süreçte genel bir halsizlik, baş ağrısı, vücutta ağrılar ve döküntüler şeklinde çok belirgin ve belli bir  hastalığa ait olmayan genel bulgular hastada gözlenmektedir. Bu durumun ardından döküntüler başlamaktadır. Bilhassa, çocuğun yanaklarında kızarıklık görülmektedir. Hatta, tokat atılmış çocuk manzarası denilecek şekilde yanaklarında belirgin bir kızarıklık görülmektedir. Daha sonra kol ve bacaklarda dantele benzeyen şekilde farklı, özel bir döküntü oluşmaktadır. Bu döküntülerin bir diğer önemli özelliği ise kaşıntılı olmasıdır. Ayrıca, ergenlik çağında görülen beşinci hastalık sırasında eklemlerde şişme ve ağrı da görülebilmektedir. Solunum yoluyla bulaşmaktadır, özellikle de öksürük yoluyla mikrop havaya yayılır ve bu mikropla hiç karşılaşmamış kişide solunum partikülleri yoluyla mikrobu vücuduna alabilmektedir. 

Beşinci Hastalık (Eritema Enfeksiyozum) Tanısı | Teşhisi Nasıl Yapılır?

Beşinci hastalık (Eritema Enfeksiyozum) tanısı / teşhisi; Beşinci hastalık çocukluk çağının hastalıklarından biri olduğu için diğer döküntülü çocuk hastalıklarıyla karıştırılabilmektedir. Özellikle, ilaç alerjileriyle ya da gıda alerjileriyle karıştırılabilir. Teşhiste, tecrübeli bir hekimin döküntülerin farklı ve özel olduğunu anlamasıyla kolaylıkla tanıyı koyacaktır. Klinik görüntülerden hekim tanıyı rahatlıkla koyabilecektir. Beşinci hastalığın döküntüsü yaklaşık 1 hafta içinde kaybolur. Ancak diğer döküntülü hastalıklardan farklı olarak hastalığı geçirdikten sonraki birkaç haftalık zaman diliminde özellikle stres, ısı değişimi, banyo ya da efor sonucunda döküntünün tekrarlaması mümkündür. Bu da, beşinci hastalığın bir diğer özelliği olarak not edilmesi gereken bir husustur. 

Beşinci Hastalık (Eritema Enfeksiyozum) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Beşinci hastalık (Eritema Enfeksiyozum) tedavisi; Beşinci hastalık, bir viral hastalık olması nedeniyle etkene yönelik bir tedavisi yoktur. Ancak, hastanın şikayetlerine yönelik olarak yardımcı tedaviler uygulanmaktadır. Örneğin, çocuğun ateşi varsa hekimin önereceği uygun  ateş düşürücülerle ateşin düşürülmesi sağlanabilir. Döküntü kaşıntılı olduğundan çocuğa çok rahatsızlık verebilir. Bu nedenle kaşıntı giderici ilaçlar, losyonlar ya da çocuğu serin tutarak duşlarla rahatlaması sağlanmalıdır. 

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*