Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Beyin Tümörü Belirtileri Nelerdir?, Metastaz Nedir?, Meningiom Nedir?

Beyin Tümörü Belirtileri Nelerdir?, Metastaz Nedir?, Meningiom Nedir?

BEYİN TÜMÖRÜ

Oldukça tehlikeli olan beyin tümörleri çoğalarak büyür ve beyne baskı yapmaya başlar. Kafatasının içinde büyümeye başlayan beyin tümörü hızla büyürken kafatası ile beyin arasında yayılarak bulunduğu bölgede beyine baskı yapmaya başlar.

Beyin Tümörü Belirtileri Nelerdir?

Beyin Tümörünün en önemli belirtileri kusma-şiddetli baş ağrıları- felç-baygınlık-kişilik-davranış bozuklukları/istikrarsız davranışlardır. Bu belirtilerden biri veya birkaçı aynı kişide görülebilir.

Beyin tümörü iyi huylu beyin tümörü ve kötü huylu beyin tümörü olarak iki farklı şekilde incelenebilir. İyi huylu beyin tümörleri çok yavaş ürerler. Bu tip tümörlerin beyinden çıkarılması oldukça kolaydır ve hiç bir iz bırakmadan çıkarılabilirler.

Metastaz Nedir?

Beyine sıçrayan tümörlere Metastaz denir. Beyin Tümörünün büyüme-genişleme alanı kafatasının içidir. İyi huylu beyin tümörü yavaş yavaş ilerler ve beyinin içine işlemez. Ameliyatla kolayca alınabilir ve iz bırakmaz.

Kötü huylu –Habis beyin tümörleri hızlıca büyür, beynin hangi kısmına denk gelen bölümde gelişmeye başlamışsa o bölgeye baskı yapmaya başlar. İyi huylu beyin tümörleri genellikle kişi tarafından fark edilecek belirtiler ortaya çıkarmaz. Başka sebeplerden dolayı çekilen beyin Manyetik Rezonans (MR) çekildiğinde fark edilirler.

Meningiom Nedir?

İyi huylu beyin tümörlerine verilen addır. Bu tümörlerin iyi huylu olmaları insana kesinlikle hiçbir zarar vermeyecekleri anlamına gelmez. Gelişip yavaş yavaş ilerledikleri bölgeye göre verecekleri zararlar farklılık gösterir. Her yüz bin kişiden beşinde iyi huylu beyin tümörü gelişmektedir.50 yaşından sonra erkeklerde daha sık görülürler.

Cerrahi müdahale

Işın Tedavisi

Hormon tedavisi

Her üç tedavi yöntemi uygulanmadan önce iyi bir gözlem gereklidir.

Cerrahi Müdahale:

Genellikle iyi huylu beyin tümörü tedavisinde başvurulan yöntemlerden biridir. Tümör gelişmiş hastanın daha çok zarar görmesini engellemek için beyin cerrahı tarafından uygun görülürse cerrahi müdahale uygulanır. Genellikle yeniden tekrar etmeyen iyi huylu beyin tümörleri cerrahi müdahaleden sonra hastada iyileşme görülmektedir.

Işın Tedavisi:

Genel olarak habis-kötü huylu beyin tümörleri tespit edildiğinde uygulanan yaygın bir yöntemdir. Cerrahi müdahalenin yapılamadığı ve beyne işlemiş kötü huylu beyin tümörlerinin gelişimini durdurmak için uygulanan bu yöntem başarılı sonuçlar vermiştir.

Hormon Tedavisi :

Genellikle kötü huylu beyin tümörlerinin tedavi edilmesinde kullanılan bu yöntem Medikal Onkoloji dalı tarafından tatbik edilmektedir.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*