Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Biyonik Gözle 5 Yıl Sonra Işığa Kavuştu

Biyonik Gözle 5 Yıl Sonra Işığa Kavuştu

biyonik-gozle-5-yil-sonra-isiga-kavustu-eqVVY-700x350w123

Geçtiğimiz ay Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen “Argus II – Biyonik Göz” ameliyatının ikincisi de Dünyagöz Hastaneler Grubu tarafından yapıldı. Dünyagöz Etiler’de gerçekleştirilen ikinci biyonik göz ameliyatı 46 yaşındaki Lefkoşa doğumlu Hatice İnsel’e uygulandı. Argus II – Biyonik Göz ameliyatı ile beş yıl sonra tekrar ışığa kavuşan İnsel “Türkiye’de ikinci biyonik göze sahip olmanın mutluluğunu kelimelerle anlatmam imkansız. Ameliyatımın üzerinden yaklaşık 13 gün geçti. Çok başarılı bir operasyon geçirdim. Şu an ışığı algılayabiliyorum” dedi.

Türkiye’nin ikinci Argus II – Biyonik Göz ameliyatı Dünyagöz Hastaneler Grubu Medikal Direktörü Prof. Dr. Ioannis Pallikaris’in önderliğinde; Dünyagöz’ün tecrübeli hekim kadrosundan Op. Dr. A Nilüfer Köylüoğlu Ünal’ın proje koordinatörlüğü, Doç. Dr. Nur Acar ve Op. Dr. Fevzi Akkan’ın vitreoretinal cerrahi desteğiyle gerçekleştirildi.

GÖRME YETİMİ KAYBETTİM AMA UMUDUMU KAYMETMEDİM

Görme yetisini kaybettiğini ancak umudunu hiçbir zaman kaybetmediğini anlatan Hatice İnsel “Türkiye’de ikinci biyonik göze sahip olmanın mutluluğunu kelimelerle anlatmam imkansız. Ameliyatımın üzerinden yaklaşık 13 gün geçti. Çok başarılı bir operasyon geçirdim. Şu an ışığı algılayabiliyorum” dedi. Dünyagöz ekibine teşekkür eden İnsel “Yaklaşık üç aylık eğitimim sonrası görme yetim daha da artacak ve günlük hayatım kolaylaşacak. Kendi ihtiyaçlarımı karşılayabileceğim ve kızıma daha çok yardımcı olacağım günleri sabırsızlıkla bekliyorum, gerçekten çok heyecanlıyım” diye konuştu.25 YAŞINI DOLDURMUŞ OLMALI

Türkiye’de yaklaşık 20 bin kişide tavukkarası veya gece körü hastası bulunuyor. Argus II – Biyonik Göz ameliyatı özellikle optik siniri sağlam ve görmesini yavaş yavaş kaybeden tavukkarası hastalarına ve aynı zamanda 25 yaşını doldurmuş, ışığı az da olsa bir gözde hissedenlere uygulanabiliyor. Tavukkarasında uygulanan Biyonik Göz ameliyatı, bu hastalığa bağlı sonradan görme engeli yaşayan kişilerin gölge ve ışık algılarını artırarak görme ve algılama seviyesini yükseltiyor.

DİĞER TİP HASTALAR İÇİN DE ARAŞTIRMALAR SÜRÜYOR

Tedavinin tavukkarası hastaları dışında da kullanılabilmesi için çalışmalar yürütülüyor. Önümüzdeki dönemde bu tedavinin diğer hastalar için de uygulanabileceğini belirten Prof. Dr. Ioannis Pallikaris, “Kuru tip yaşa bağlı makula dejenerasyonu-sarı nokta hastalığındaki ilk Argus II uygulaması İngiltere’de gerçekleştirildi. Bu tip hastalarda başarılı sonuçlar elde edilirse FDA süreci sonrası, bir kaç yıl içinde Türkiye’de de bu tedavi uygulanabilir’’ dedi.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*