Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Bu sebzelerin sadece birkaç gramının tüketilmesi bile yeterli!

Bu sebzelerin sadece birkaç gramının tüketilmesi bile yeterli!

Brokoli, karnabahar ve lahana gibi sebzelerde bulunan lütein enzimi kolon, mesane ve rahim ağzı kanserini engelliyor.

Tedavi aşamasında da hastalığı yenmede etkili oluyor.

Sebzelerin insan sağlığına olan yararları, yapılan araştırmalarla da bilimsel olarak kanıtlanıyor.

Son olarak brokoli, lahana, tere, karnabahar ve turpgillere ait sebzelerin, çiğnenerek tüketildiği zaman bazı kanser türlerini yayılmasını ve nüks etmesini engelleyemeye destek olacak bir enzim çıkardıkları gözlendi.

TESPİTİ ÇOK ZOR

Bu sebzelerin kanseri engellemeye destek olduğunu ispatlayan araştırma ise Güney Dakota Devlet Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

Üniversitenin Sağlık ve Beslenme Bilimleri’nde görev yapan araştırmacılar, kanserli bir tümörün kemoterapi veya radyasyon yöntemiyle yok edildikten sonra bile, kanser kök hücrelerinin, konvansiyonel tedavilere direnç göstermeye meyilli olmaları nedeniyle vücut içerisinde yaşamaya devam ettiği açıklandı.

Bu kök hücreler, tümörün yalnızca yüzde 5’ini oluştururken, kan dolaşımı yoluyla vücudun diğer bölümlerine geçebildiği ifade edildi.

Yetkililer, bu ufak hücrelerin tümör içerisinde tespit edilebilmesinin çok zor olduğunu dile getirdi.

HÜCRELERİ ÖLDÜRDÜ

Araştırma kapsamında yapılan ilk deney, kadınların korkulu rüyası olan hastalıkların başında gelen rahim ağzı kanserine yönelik gerçekleştirildi.

Deneyler sırasında rahim ağzı kanseri kök hücreleri, doğal şekilde turpgiller ailesinden sebzelerin çiğnenmesi sürecinde ortaya çıkan bir bileşenle işleme sokuldu.

Deney sonucu 24 saat içerisinde kök hücrelerin yüzde 75’inin öldüğü gözlemlendi.

Araştırmalar, sebzelerin yalnızca birkaç gramının tüketilmesinin bile kanserli kök hücrelerin ölmesinde etkili olduğunu ortaya koydu.

KOLON KANSERİNDE DE

Etkili Brokoli ve aynı ailedeki sebzelerin kanserle mücadele edebilme özelliği bulunduğu başka araştırmalarla da ortaya koyuldu.

Örneğin, nüfusa dayalı bir araştırmada, brokoli, ıspanak ve marul gibi sebzelerden elde edilen lütein maddesinin bol bulunduğu gıdaları yiyenlerde daha az kolon kanserine rastlandığı tespit edildi.

MESANE RİSKİNİ EN AZA İNDİRİYOR

Yapılan diğer araştırmalarda turpgilelr ailesine özgü sebzeleri yiyenlerin mesane kanseri riskinin daha düşük olduğu gözlemlendi.

Ayrıca brokoli içerisinde östrojen düzeylerini değiştirdiği ve vücuttaki koruyucu enzimlerin seviyesini arttırdığı görülen bir maddenin keşfedildiği bir başka araştırmaya da atıfta bulunuldu.

Sonuç olarak, laboratuar ortamında yetişen kanser hücreleri, brokoli içerisindeki bu maddenin, göğüs, prostat ve diğer kanser hücrelerini yavaşlatabildiği veya büyümesini durdurabildiğini gösterdi.

BRASSİCA SEBZELERİ

Karnabahar, brokoli, Brüksel lahanası, lahana ve mor lahana gibi sebzeler içerdikleri izotiyosiyanatlar ile özellikle kolon, akciğer, pankreas, prostat ve mide kanserlerine karşı koruma sağlarlar.

Brassica sebzelerinden maksimum fayda elde etmek için haşlamak yerine buharda pişirmeyi tercih etmelisiniz…

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*