Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Sağlık Haberleri / But reflüsü nedir?

But reflüsü nedir?

Bacaklarda bulunan fazla sayıdaki ven, yani toplardamarlardan kaynaklanan “etap reflüsü” yaşam kalitesini önemli oranda düşüren bir sorun.

ETAP REFLÜSÜ BELİRTİLERİ: Venöz reflünün ilk belirtisi diz altında ve bileklerde görülen ve gün içinde büyüyen ödemdir. Akşamları çıkarttığımız çoraplarımızın lastiklerinin izleri, bacaktaki ödemin en fiziksel göstergesidir. Rahatsızlık ilerledikçe bacaklarda gerçekten hiç olmaması, gelişmemesi gereken damarlar görülmeye başlar. Önce 1-3 mm çapında, örümcek ayağı veya ağaç kökü manzarasında mavi-yeşil-kırmızı kılcal damarlar belirir. Çare edilmeden geçen vakit, bu kılcal damarların çaplarını ve sayılarını artırırken, renklerini koyulaştırır. Deri altında büyük, venöz pake denilen ve spagetti makarnaya benzer damarlar ortaya çıkar. Hastalığın son aşamalarında ciltte renk değişiklikleri ve bilek düzeyinde gelişip aylarca iyileşmeyen yaralar belirir. Bütün bu görsel belirtilere varis denir.

Sabahleyin akşama doğru gelişen karakterde, but tabanından dize dürüst, yaklaşık olarak bir çizme türünden, yanma-takâtsizlik-sancı hissi; diz aşağıda, bacağın iç yanına, kaşıntı; dingin kalındığında ayaklarda veya parmaklarda kramplar; akşamları uykuya dalınmadan önce geçen sürede, ayakları yorgandan dışarı uzatıp serinletme ya da germe veya altına yastık sıralama arzusudur.

KİMLERDE GÖRÜLÜR: Ailede bu rahatsızlık olması, hormonal bozukluklar veya hormon içeren ilaçlar kullanılması, uzun süre oturmayı ya da ayakta durmayı gerektiren bir yaşam biçimi, hamilelik, aşırı kilo, uzun süreli güneş banyoları, sauna, kaplıca, topuklu ayakkabılar, bacakta yöresel ya da genel ısı-basınç uygulamasını gerektiren kozmetik yaklaşımlar bacaktaki reflünün ortaya çıkmasına yol açar.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Kayda Değer bir afiyet sorunu: İdrar kaçırma

Kayda Değer bir afiyet sorunu: İdrar kaçırma

İdrar kaçırma, ne yazık ama bilhassa kadınlarda sık görülen çok önemli bir hayat kalite sorunudur. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir