Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Çocuğunuzu 5 adımda koruyun

Çocuğunuzu 5 adımda koruyun

Çocuklarda kulaklar, burun, boğaz, sinüsler ve ses tellerini etkileyen nezle ve grip gibi üst solunum yolları enfeksiyonları sıkça görülen hastalıkları oluşturuyor. Bu hastalıklar yaşam kalitelerini düşürmekle kalmıyor, tedavide geç kalındığında zatürre gibi alt solunum enfeksiyonuna dönüşebiliyor, hatta hayatı bile tehdit edebiliyor. Bu yüzden çocukları üst solunum yolu enfeksiyonlarından korumak çok önemli. Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Selda Polat, çocukları 5 adımda üst solunum yolu enfeksiyonlardan korumanın 5 yolunu mynet.com’a anlattı.

Emzirmeye 2 yaşına kadar devam edin

Soğuk havanın yanı sıra okul, kreş ile alışveriş merkezleri gibi kalabalık ve kapalı ortamlarda fazla zaman geçirmek üst solunum yolu enfeksiyonlarının daha sık görülmesine neden oluyor. Öyle ki çocuklar yılda 8-10 kez üst solunum yolu enfeksiyonu geçirebiliyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Selda Polat bu hastalıkların çok büyük bölümünün viral kökenli olup; dinlenme, sıvı alımı, doğru beslenme önerileri ve basit destek tedavilerle geçtiğini belirtiyor. “Ancak özellikle yenidoğan ve küçük bebekler bağışıklık sistemleri henüz tam gelişmemiş olduğu için daha büyük risk altındalar” diyen Doç. Dr. Selda Polat, “İlk altı ayda sadece anne sütü verilmesi ve emzirmenin 2 yaşına kadar devam edilmesi enfeksiyonlardan korunmada en önemli faktör oluyor” diyor.

Aşılarını mutlaka yaptırın

Küçük bebeklerin aşı ile önlenebilir hastalıklardan korunmaları için anne-baba ve yakın çevrelerinin grip ile boğmaca gibi aşılar ile aşılanmaları çocuk sağlığına önemli katkıda bulunuyor. Doç. Dr. Selda Polat grip aşısının da korunmada önemli bir role sahip olduğunu belirterek, “6 aydan itibaren her yaşa uygulanabilen grip aşısı, sonbaharın ilk aylarında önerilmekle beraber nisan ayına dek yapılabiliyor. Ölü bir aşı olduğu için yan etki riski düşük olan grip aşısının koruyuculuğunun oldukça yüksek olduğu biliniyor.“diyor.

Bol sebze ve meyveyle besleyin

Doç. Dr. Selda Polat, üst solunum yolları enfeksiyonlarından korumak için bebek ve çocukların aşılamalarının eksiksiz olması gerektiğinin altını çizerek alınması gereken diğer önlemleri şöyle anlatıyor: “Tamamlayıcı gıda alan bebek ve çocukların hayvansal protein (et,süt, yumurta, balık,peynir), bol sebze, meyve içeren diyetle beslenmeleri ve bol su tüketmeleri enfeksiyonlardan korunma için temel gereksinimlerini oluşturuyor.

Ellerini sık sık yıkayın, ısıya uygun giydirin

Ellerin sıkça yıkanması ve bunun çocuklara da öğretilmesi gerektiğini belirten Doç. Dr. Selda Polat, dikkat edilmesi gereken bir başka önemli noktanın da, çocukların kıyafetleri olduğuna dikkat çekerek, “Çocuğunuzu soğuk havalarda ısıya uygun şekilde giydirin. Bere, eldiven ve atkılarının daima temiz ve ona özel olmalısına özen gösterin” diyor

Yaşam alanlarını sık sık havalandırın

Doç. Dr. Selda Polat, “Hava kirliliği ve çocukla teması olan yetişkinlerin çocuğun yanında veya uzağında sigara içmelerinin de solunum yolu enfeksiyonlarının sıklığını artırdığı uyarısında bulunarak, çocukların kirli havalarda mümkün olduğunca sokağa çıkartılmamaları gerektiğini vurguluyor. Hasta kişiler ile çocukların bir araya getirilmemesi, gerekirse maske kullanılması gerektiğine de dikkat çeken Doç. Dr. Selda Polat, ev ve sınıfların sık sık havalandırılmasının da alınabilecek önlemler arasında yer aldığını ifade ediyor.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*