Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Çocuklarda inmemiş testis sorunu

Çocuklarda inmemiş testis sorunu

Erkek bebeklerde testisler gebelik süresince böbreklere yakın retroperitoneal alan denilen bir bölgede gelişmişken gebeliğin son aylarında kasık kanalından geçerek bulunması gereken yer olan skrotal keseye/ yumurtalık torbasına iner. Ancak çok çeşitli nedenlerle doğumda %4-5, prematürelerde %30 a varan oranlarda bu iniş tam gerçekleşmez. Ancak ilerleyen haftalarda bu inmemiş testislerin bir kısmı kendiliğinden bu göçü tamamlar ve 1 yaş civarı erkek bebeklerin %1’inde inmemiş testis tanısı kesinleşir. İnmemiş testisin lokasyonu çok yukarılarda karın içi bölgeden başlayıp kasık kanalının herhangi bir yerinde olabilir.

İnmemiş testis tanısı nasıl konulur?
Kasık bölgesinde bulunan inmemiş testisler için sadece muayene yeterlidir. Ancak daha yukarı seviyelerde karın içinde yerleşmiş testisler için günümüzde laparoskopik yani kapalı ameliyat ile tanı konulması ve aynı zamanda tedavisi geçerli yoldur. İki taraflı ve muayenede ele hiç gelmeyen testisler için ise öncelikle testis dokusu varlığını göstermek için hormon uyarı testi yapılabilir.

İnmemiş testis tedavi şekli, yaşı nedir?
Tedavi şekli, gerekiyorsa, cerrahi operasyon ile olması gereken yumurtalık torbasına indirilmesidir. Çok eski ve şu anda güncel ve geçerli olmayan hormon tedavileri denenmiş ancak yapılan çift-kör karşılaştırmalı çalışmalarla hormon tedavisinin inmemiş testiste yeri olmadığı gösterilmiştir. Literatürde altı aylıktan sonra ameliyatlar yapılmışsa da 1-2 yaş arası dönemde cerrahın tecrübe ve bu konudaki bilgisine göre yapılması çok daha uygundur. Kasık bölgesinde bulunan inmemiş testiste kasık ve yumurtalık bölgesinden yapılan kesilerle günübirlik ayaktan ameliyat şeklinde tedavi edilir (orşiopeksi, orkidopeksi). Ancak daha yukarılarda karın içerisinde yerleşmiş testis için laparoskopik yani kapalı ameliyat ile yaklaşım sonrası eğer doku yeterli ve damarı yeterince uzunsa bir defada yoksa evreli ameliyatlarla skrotuma indirilir.

Testislerin korunması ve sağlıklı gelişimi için önemli
Çocuğun gelecekteki sağlığı için testisin yerine getirilmesi şu anki bilgilerimizle çok önemlidir. 1 yaşı geçen durumlarda testislerin kendiliğinden yerine inmesi mümkün değildir ve özellikle 2 yaşından sonraki gecikmeler her geçen zaman içinde çeşitli nedenlerle testisin sağ kalımı ve sağlıklı gelişimi için olumsuzluk oluşturmaktadır. Bu nedenle ailelerin çocuklarının gelişimini yakından takip etmeleri ve testislerin yerleşimi konusunda endişeler bulunduğunda mutlaka bu konuda deneyimli bir çocuk cerrahisi veya çocuk üroloji uzmanına başvurması gerekir.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*