Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Çörek otunun bilinmeyen faydaları

Çörek otunun bilinmeyen faydaları

Türkiye’de de yetişen çörek otu ile ilgili yapılan araştırmaları ve bilinmeyen özelliklerini açıklandı. Nigella sativa olarak da bilinen çörek otunun 15-30 cm yükseklikte, dallanmış, tüylü, tek takvim otsu bir bitkidir. Tohumlarından faydalanılan bitki Güney Avrupa, Kuzey Afrika, Anadolu ve Batı Asya’da doğal olarak yetişir. Ülkemizde özellikle Afyon, Burdur ve Isparta’da yetiştirilir. İçerisinde 100’den fazla kimyasal bileşik içerir. Sabit yağ, esansiyel yağ asitleri, fitosteroller, glikolipitler ve fosfolipitler yüksek oranda bulunur. aynı zamanda protein, tanen, müsilaj, reçine, saponinler, alkaloidler, ham lif, mineraller ve B1, B3, B6 ve C vitaminleri içermektedir”.

Çörek Otu Yağı antioksidan etkisinin gözenekli olan ve hayvan deneyleriyle gösterildiğini ve bu özelliği dolayısıyla organlar üstünde oksidatif strese karşı koruyucu etkinliği vardır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici ve düzenleyicidir. Kansere karşı koruyucu etkisi olduğunu ve bitkiler oluşumunu azalttığını gösteren araştırmalar vardır. Keza alerjik rinit, bronşiyal astım ve atopik dermatit rahatsızlığı olan 152 hastaya 40-80mg/kg/gün dozda çörek otu yağı kapsülü verilmiş ve alıştırma sonucunda çörek otu tohumu yağının alerjik hastalıkların tedavisinde muavin casus olarak kullanılabileceği açıklanmıştır. Sindirim sistemi bozukluklarında yaygın bir şekilde kullanılan çörek otu tohumlarının sulu ekstresiyle yapılan bir çalışmada ise mide suyundaki asit oranını azaltarak ülsere karşı koruyucu tesir gösterdiği bildirilmişitir.

Gönüllülerin kullanıldığı bir çalışmada, 1gr çörekotu günde iki kere ağız yoluyla alınmış, 2 hafta sonra kan üzüm şekeri seviyelerinde azalma gözlenmiştir. Geleneksel olarak romatizmada kullanılan çörek otunun antienflamatuar etkisi bilimsel çalışmalarda kanıtlandı. Antibakteriyel ve ağrı kesici etkilerinin gösterildiği denek araştırmalar da bulunuyor. İnsan sağlığı üstüne birçok faydası ve koruyucu özelliği yer alan çörek otu tohumu yağını kapsül formunda veya yağ olarak salatalarınızda günlük beslenmenize ekleyebilirsiniz.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Kadın kısırlığı ve tedavisi

Kadın kısırlığı ve tedavisi

1- TÜPLERLE – RAHİM KANALLARIYLA İLGİLİ PROBLEMLER Rahmin iki yanına yer alan tüpler yumurta ve ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*