Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Crohn Hastalığının beyindeki etkileri

Crohn Hastalığının beyindeki etkileri

Crohn hastalığı genel olarak mide bağırsak kanalını, yani sindirim sistemini etkilese de beyin üzerinde de olumsuz etkileri görülebilmektedir.

Enflamatuar bir bağırsak hastalığı olan Crohn hastalığı yarattığı belirtilerden dolayı zihinsel etkilere yol açabilir. Bu belirtiler arasında karın bölgesinde Ağrı, kanlı olabilen ishal, bitkinlik ve kilo kaybı bulunmaktadır. Crohn hastalığı aynı zamanda kronik bir durumdur. Crohn hastalığının beyin üzerindeki etkileri arasında artan felç riski, psikolojik problemler ve beyinde oluşan fiziksel değişimler mevcuttur.

Crohn hastalığı olan kişilerde felç vakaları görülebilmektedir. 2014 yılında EuropeanJournal of InternalMedicine dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre Crohn hastalığı olan kişilerde mini felçler görülme riski, hastalığı olmayanlara göre artmaktadır.

Ayrıca 2013 yılında BMC Neurology dergisinde yayınlanan bir başka araştırmada, felcin ana nedenlerinden olan subaraknoid kanamanın, Crohn hastalığı sebebiyle hastanede yatan bireylerde arttığı belirtilmiştir. Diğer araştırmaların sonuçlarına göre ise Crohn hastalığı olan genç bireylerde felç görülme riski Crohn hastası daha yaşlı bireylere göre daha fazladır.

Crohn hastalığının beyin üzerindeki etkileri psikolojik olarak da görülebilir. Crohn hastası kişilerde, olmayanlara göre endişe ve depresyon görülme sıklığı daha fazladır. Ruh hali değişiklikleri, duygusal problemler ve kronik stres hastalıkla ilişkilendirilen şikayetler arasındadır.

Ancak 2014 yılında yapılan bir araştırmada, bu şikayetlerin görülmesinin, hastalığın ana sebeplerinden dolayı mı olduğu, yoksa hastalığın sonucunda hayat kalitesinin düşmesi sebebiyle mi görüldükleri kesinleştirilememiştir.

Crohn hastalığının beyin üzerindeki etkilerifiziksel de olabilir; hastalık sonucunda kişilerin beyin yapısında değişiklikler oluşmuştur. Sağlıklı kişilere göre, Crohn hastalarında, beynin birçok bölgesinde gri maddenin hacmi azalmıştır.

Bu bölgelerin bazıları ağrıyla, duygusal ve bilişsel süreçlerle ilişkilidir. Gri madde hacimlerindeki azalma aynı zamanda hastalığın daha uzun sürmesiyle de ilişkili görülmüştür.

Periferalnöropati, beyni vücudunun diğer kısımlarına bağlayan periferal sinirlerin hasar görmesiyle oluşur. Kol ve bacaklarda ağrı, karıncalanma, güçsüzlük, genel olarak kas güçsüzlüğü, baş dönmesi ve bulanık görüş gibi belirtilere sebep olur.

Nöropati daha önceden Crohn hastalığı ile ilişkili bulunsa da 2014’te World Journal of Gastroenterology yayınında yer alan bir araştırmaya göre bu sonuçlar tartışmalıdır ve çoğu araştırmaya göre bu ilişki oldukça zayıftır.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*