Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Demir eksikliği saç döküyor

Demir eksikliği saç döküyor

İzmir Üniversitesi Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Ziya Ömer, yorgunluk, üşüme ve baş ağrısı şikayetleriyle kendini gösteren demir eksikliği anemisinin saç dökülmesine yol açtığını söyledi.

Yetersiz beslenme, bilinçsiz diyet ile vitamin ve mineral eksiği nedeniyle ortaya çıkan demir eksikliği anemisi, tedavisi kolay ancak şakaya gelmez hastalıklar arasında yer alıyor. Aneminin günlük hayatta sıkça karşılaşılan ve önemsenmeyen belirtilerle kendini gösterdiğini belirten İzmir Üniversitesi Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Ziya Ömer, “Halsizlik, iştahsızlık, inatçı baş ağrıları, kol ve bacaklarda uyuşmalar, nefes darlığı, çarpıntı hissi, ağız ve dilde yanma hissi, dudak kenarında çatlaklar ve yutma güçlüğü gibi belirtiler hastalığın belirtiler arasındadır” dedi.

SAÇ DÖKÜYOR

Uzman Dr. Ziya Ömer, “Demir eksikliği, kandaki oksijen seviyesini düşürerek organlara ve saç köklerindeki hücrelere yeterince oksijen taşınamamasına yol açar. Saç dökülmesi büyük oranda kalıtsal nedenlerle meydana gelir ancak yetersiz beslenme nedeniyle oluşan vitamin ve mineral eksikliklerinin de saç dökülmesine yol açtığı bilinmektedir. Demir eksikliği anemisinin karakteristik belirtisi saçların incelmesi ve dökülmesidir” dedi.

“ERKEN TANI ÖNEMLİ”

İzmir Üniversitesi Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Ziya Ömer, kandaki demir seviyesinin belirli periyotlarla kontrol edilmesi gerektiğini kaydederek, “Önemsiz diye düşündüğümüz birçok fiziksel belirti bu rahatsızlığın belirtisi olabilir. Özellikle üreme çağındaki kadınlar kan değerleri kontrollerini ihmal etmemeli. Özellikle sindirim sistemi kaynaklı tümörlerin ilk belirtisi olarak bu hastalığı sayabiliriz. Beslenmeyle alınan demir miktarının azlığı da eksikliğe yol açabilir” dedi.

“BİLİNÇSİZ DİYETTEN KAÇININ”

Uzman Dr. Ziya Ömer, “En iyi demir kaynağı olan gıdalar arasında et, tavuk, balık, yumurta ıspanak ve koyu yeşil yapraklı sebzeler ve kurutulmuş meyveler yer almaktadır. Yanlış diyet ve düzensiz beslenme demir eksikliğinin en önemli nedenlerindendir. Diyet yapmak isteyen kişiler uzman tavsiyesiyle hareket etmeli” diye konuştu.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*