Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Derhal su içmeniz gerektiğini söyleyen 7 belirti

Derhal su içmeniz gerektiğini söyleyen 7 belirti

Susadığımızda vücudumuz çoktan su kaybetmiş demektir. Bunun olmasına izin vermeyin. Vücudunuzun doğru bir şekilde çalışması için düzenli olarak su içtiğinizden emin olun.

Günde en az 1,5 litre su tüketilmesi önerilse de herkes vücudu için gerekli gerekli olan bu su miktarı tavsiyesine kulak asmıyor. Genellikle çok az su içiyorsanız, belki de vücudunuz size bazı işaretler gönderiyordur. İşte size derhal su içmeniz gerektiğini söyleyen belirtiler:

1. Ağız kuruluğu Zaman zaman ağız kuruluğu yaşıyorsanız belki de yapmanız gereken tek şey su içmektir. Ağzınız kuruduğunda genellikle yapılan şey içecek bir şeyler aramaktır ancak her içecek aynı değildir ve su aralarında en etkili olanıdır. Şekerli içecekler sadece geçici bir çözümdür. Ağzınız ve boğazınızdaki muköz membranlarını kayganlaştırmadıkları için ihtiyacınız olan sıvı miktarına ulaşamazsınız. Eğer bu belirti sizde varsa başka bir içecek yerine su içmeyi tercih edin.

2. Kuru cilt Kuru bir cilt, vücudunuzun susuz kaldığını gösteren en belirgin işaretlerden biridir. Cildinizin vücudunuzdaki en büyük organ olduğunu ve ona çok iyi bakmanız gerektiğini unutmayın. Bu çoğunlukla unutulan bir şeydir. Eğer kuru bir cildiniz varsa bu durum derhal su içmeniz gerektiğinin, aksi takdirde ciddi sonuçlarla karşılaşabileceğinizin bir göstergesidir. Sıvı yetersizliğinde vücudunuz kendini temizleyemez hale gelir, üzerindeki aşırı yağdan arınma ve ter ile vücut ısısını dengeleme yeteneğini kaybeder. Tüm bunları daha çok su içerek önleyebilirsiniz.

3. Göz kuruluğu Eğer gözlerinizde kaşıntı ya da kuruluk hissi yaşıyorsanız, bu da vücudunuzun daha fazla suya ihtiyacı olduğunu gösteren başka bir belirtidir. Gözlerinizde kızarıklık ve göz kenarlarınızda kuruluk tespit ettiyseniz, bu durum sıvı yetersizliğinden kaynaklanıyor olabilir ve eğer kontakt lens kullanıyorsanız gözleriniz bundan etkilenebilir.

4. Eklem ağrıları Eklem ağrılarınızın sebebi de aynı şekilde sıvı yetersizliği olabilir. Omurlar arası diskler gibi bir çok eklemin neredeyse %80’i sudan oluşur. Bu nedenle, eklemlerinizde kireçlenmeye sebebiyet vermemek için düzenli olarak su tüketmek çok önemlidir. Sadece belirli bir sıvı miktarına ulaşıldığı zaman, eklemleriniz tekrarlı ve güçlü hareketlerle (egzersiz, düşme gibi) sağladığı etkiyi elde edebilir.

5. Kas küçülmesi Eğer kas kütlenizde bir azalma gözlemliyorsanız bu kötü bir şey. Vücudunuzun büyük bir kısmı sudan oluşur. Bu sebeple birçok fiziksel aktivite öncesinde, sırasında ve sonrasında su içmek önemlidir. Bu sizin iyi hissetmenize yardımcı olur. Aynı zamanda olası bir enflamasyon ve kas ağrıları için de bire birdir. Bu oldukça rahatsız edici bir durumdur ama su içmek kadar basit bir şeyle bunu önleyebilirsiniz.

6. Yorgunluk hissi Sıvı yetersizliği, kansızlığa çok benzer belirtileri tetikleyebilir. Vücudunuz susuz kaldığında, kanınızdan su ödünç almaya başlar ve bunun sonucunda organlarınızdaki oksijen miktarı azalır. Oksijenin azalması durumda uyuşuk ve uykulu hissedersiniz ve gün geçtikçe bu yorgunluk hissi daha da artar. Eğer bu durumdan muzdaripseniz ve çok fazla su tüketmiyorsanız, dikkat edin. Vücudunuz açıkça susuz kalmış olabilir. Kahve uzun vadede iyi bir çözüm değildir. Yapabileceğiniz en iyi şey vücudunuzun ihtiyaç duyduğu miktarda su içmek olacaktır.

7. Ciltteki kırışıklıklar Eğer cildinizdeki kırışıklıkların yaşınızla uyuşmadığını düşünüyorsanız, bu muhtemelen yeteri kadar su içmemenizin bir sonucudur. Vücudunuzun alabildiği su miktarı yaş ilerledikçe azalır. Bu yüzden gün içerisinde tüketilen su miktarının arttırılması gerekir. Bu durumun en belirgin göstergesi cildinizdeki kırışıklıklardır. Bunun yanında, susuzluğun iç organlarınıza verdiği zarar uzun vadede ciddi ve sıkıntılı olabilir. Bunun olmasına izin vermeyin ve her gün önerilen miktarda su için.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*