Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Ders zili öncesi bu önerilere dikkat!

Ders zili öncesi bu önerilere dikkat!

Okula yorgun başlamamaları, motivasyonlarının canlanması, dolayısıyla okulun ilk günlerinin kabusa dönüşmemesi için, tatilin özellikle son iki günü çok önemli. Oyundan uykusuna, beslenmeden televizyon ve tablet başında geçirdiği zamana dek fiziksel ve psikolojik açıdan okul sürecine sağlıklı bir şekilde hazırlanması için dikkat edilmesi gereken basit ama etkili yollar var. Peki çocuğunuzun bir yandan tatilin son günlerinin keyfini çıkarırken bir yandan da okula hazırlanması için nasıl bir planlama yapmalısınız? Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Uzman Psikolog Reyhan Algül, çok önemli tavsiyelerde bulundu.

Uyku saatini düzenleyin

Tatilin son günlerinde öncelikle uyku saati ile ilgili düzenlemeye gitmek gerekiyor. Tatil süresince daha esnek saatlerde uyuyan ve uyanan çocukların, artık bu son birkaç günde mümkün mertebe okul için uyudukları ve uyandıkları saatlerdeki düzenlerine geri dönmeleri gerekiyor. Özellikle okulun başlamasından bir önceki gece geç yatarlarsa, pazartesi sabahı hem uyanmaları sıkıntılı olabilir hem de uykuya ihtiyaç duyacakları için okula gitmek istemeyebilirler.

Dengeli beslenmesini sağlayın

Aileler ne kadar dikkat etse de tatillerde çocukların daha fazla fast food türü yiyecekler tükettikleri, sabah geç uyandıkları için kahvaltı yapmak istememeleri bir gerçek. Sokakta oynayan, dışarıda etkinliklere katılan hatta evde olmasına rağmen öğlen ev yemeği yemeyen çocuklar da hayli fazla. Ama artık normal beslenme düzenine döndürülmeleri gerekiyor. Kızartma, aşırı yağlı ve şekerli yiyeceklerden uzaklaşmaları şart.

Televizyon ve tabletten kademeli uzaklaştırın

Tatil süresince televizyon izleme, tabletle oynama gibi konularda çocuklarınız ne kadar kural koysanız da sınırları hayli zorladı şüphesiz. Ama artık bu son günlerde kademeli olarak azaltma zamanı. Bu konuda taviz vermemeli, özellikle uyku saatinden önce tablet ve televizyon yerine zamanını kitap okuyarak, etkinlik yaparak veya sohbet ederek sohbet ederek geçirmesini sağlamalısınız.

Ödevleri son güne bıraktırmayın

Yarıyıl tatili için ödev verildiyse bunların kesinlikle son pazar gününe ya da gecesine bırakılmaması gerekiyor.

Ona güvendiğinizi hissettirin

Uzman Psikolog Reyhan Algül “Okul açılmadan önce çocuğu motive eden ve ona güvendiğinizi belirten cümleler kurmanız çok önemli. Karnesinde zayıflar varsa ikinci dönemde düzenli bir şekilde çalışarak başarılı olacağına inancınızı hissettirin. Herhangi bir sorunu olduğunda mutlaka sizinle paylaşmasını, kendini ifade etmesini sağlayın” diyor.

Son iki gün evde olun

Tatilin son iki günü seyahate çıkmamak ve seyahatten dönüşün son günlere bırakılmaması önemli. Yolculuk süreci çocuk üzerinde hırpalayıcı olabilir. Özellikle son iki gününü çocuğun kendi evinde, kendi düzeninde geçirmesi okula karşı motivasyonunun azalmasını önlemek için önemli.

Alışveriş merkezinden uzak tutun

Özellikle pazar gününün alışveriş merkezi gibi kapalı alanlarda geçirilmemesi, dışarı çıkılacak ise çocuğun fazla yorulmayacağı, birkaç saati geçmeyecek açık alanların tercih edilmesi gerekiyor.

Beraber okul malzemelerini gözden geçirin

Çocuğunuzun hem okul sürecine alışması hem de sorumluluk duygusunun gelişmesi için son iki gün çantasını yerleştirmesine, kırtasiye eksikleri varsa bunların tespitine imkan tanıyın; beraberce tamamlamaya, giyeceklerini birlikte hazırlamaya özen gösterin.

Çalışan bir anne değilseniz ayrıca dikkat

Eğer ev hanımıysanız yarı yıl tatilinde şüphesiz çocuğunuzla çok daha vakit geçirme imkanı buldunuz. Hele de çocuğunuz ilk kez okullu olmuşsa, yeniden size alıştığından ayrılmak istememesi işten bile değil. Bu nedenle çocuğunuzla sohbet ediyor olmak, sizden ayrılmakla ilgili kaygı belirtileri gösteriyorsa duygularını ifade etmesini sağlamak, okulla ilgili motive edici şeyler söylemek önemli.

İğneyi kendinize batırın

Uzman Psikolog Reyhan Algül, çocuğun ailenin yansıması olduğunu belirterek “İkinci dönem sadece çocuğunuzun öğrenci olarak ikinci dönemi değil, sizin de veli olarak ikinci döneminizdir. Bu yüzden öncelikle ebeveyn olarak kendi tutumlarınızı gözden geçirmeyi unutmamanız gerekiyor” diyor.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*