Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Diş çürükleri hem sağlığını hem başarısını etkiliyor

Diş çürükleri hem sağlığını hem başarısını etkiliyor

‘Ağız ve diş sağlığı, okul başarısını ne kadar etkiler ki?’ demeyin! Sosyalleşme ve özgüven sorunundan, yetersiz beslenme ile gelen dikkat dağınıklığına kadar daha pek çok soruna yol açabilen diş çürükleri, onun okul hayatını kabusa çevirebilir.

Çoğu anne baba okul başarısı konusunda sağlığın ne kadar etkili olduğunu bilmiyor. Oysa ruh ve beden sağlığı ile ilgili engeller ortadan kaldırıldığında başarı kendiliğinden geliyor. Özellikle ağızda ve dişte olan sorunlara anne babaların dikkatini çeken Çocuk Diş Hekimliği Uzmanı Dr. Dt. Cansu Oğan, henüz okullar yeni başlamışken anne babaları çocuklarının diş sağlığına özen göstermeleri konusunda uyardı.

Cansu Oğan çoğu konuda ebeveyn bakımına ve ilgisine ihtiyaç duyan çocukların diş çürüklerinin, okul başarılarını ve bunun yanı sıra sosyalleşmelerini olumsuz etkileyebileceğini söyledi.

Çocukların, genellikle dişlerindeki çürüklerin farkında olduklarını vurgulayan Oğan, dolayısıyla, okula başlayan bir çocuğun, dişlerinin görünümü sebebiyle arkadaşları tarafından dalga geçileceği korkusuyla iletişim kurmaktan, hatta gülümsemekten bile kaçınabileceğini belirtti.

Oğan, diş çürüklerinin sebep olduğu oyuklara doluşan yiyecekler veya diş apselerinin ağız kokusuna neden olabileceğini de kaydetti. Bu durumun çocuğun arkadaşlarıyla konuşma isteğini azaltabileceğini anlatan Oğan, diş tedavilerinin tamamlanmasının çocuklardaki özgüven eksikliğini giderdiğini söyledi. Cansu Oğan, dişlerinin görünümleri düzeltilen çocukların aynadaki görünümlerinden memnun kaldıklarını ve özgüvenlerinin yerine geldiğini kaydetti.

Oğan, çocukların dişlerdeki çürükler nedeni ile yeterli ve dengeli beslenmelerinin zorlaştığını anlattı.
Cansu Oğan şunları söyledi;

“- Yemek yerken dişlerinde ağrı meydana gelen çocukların beslenmelerini yeterli yapamadığı, çoğu zaman yemek yemekten kaçındığı ve dolayısıyla gelişimin yaşıtlarına göre geri kalabileceği bilinmektedir. Diş tedavileri tamamlanan çocukların daha iyi beslenmeye başladıkları, aileler tarafından sıklıkla dile getirilmektedir.”

Ağız sağlığının kötü olmasının yalnızca estetik görünümü olumsuz etkilemediğini belirten Cansu Oğan, genel sağlığın da bu durumdan olumsuz etkilendiğini söyledi. Oğan, diş çürüklerinin sebep olduğu oyukların ağız içindeki bakteriler için adeta bir yuva olduğunu da anlattı. Diş apselerine sebep olan bakterilerin, dolaşıma katılarak kalp kapakçıklarına yerleşme riskinin bulunduğunu anlatan Oğan öte yandan diş eti hastalıklarının diyabeti tetiklediğini de söyledi.

Cansu Oğan; diş hekimi kontrollerine sık giden çocuklarda, başlangıç aşamasında yakalanan, az sayıda veya derin olmayan çürüklerin genellikle daha kolay gerçekleştirildiğini söyledi. Oğan, fazla sayıda veya derin diş çürüğü, diş apsesi, yüz şişliği bulunan çocukların, klinikte acılı, zor bir tedavi olacağını düşünerek yaşıtlarına göre daha fazla tedirginlik hissedebileceğini kaydetti.

Cansu Oğan diş tedavisinden aşırı korkan ve ikna edilemeyen çocukların tedavilerinin sedasyon altında, yani uyutularak yapılabileceğini söyledi.

Oğan; “- Diş ağrısının çocuğunuzun yeterli beslenmesini engellemesine, onu uykudan uyandırarak uykusuz bırakmasına, diş çürüklerinden dolayı özgüveninin azalmasına, iletişimden kaçınmasına izin vermeyin. Konusunda uzman diş hekimlerinden, mümkünse bir pedodontistten (çocuk diş hekimi uzmanı) yardım alın” dedi.
Cansu Oğan, ağız ve diş sağlığı yerinde olmayan çocuklarda çocuğun bağışıklık sisteminin devamlı olarak dişlerin sebep olduğu enfeksiyonlarla savaşması, çocuğun diş ağrıları sebebiyle yeterli beslenememesi ve uyuyamamasının okul başarısını olumsuz etkileyeceğini kaydetti.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*