Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Diş Eti Nedir?, Diş Eti Çekilmesi Nedir?, Diş Eti Çekilmesinin Nedenleri Nelerdir?, Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş Eti Nedir?, Diş Eti Çekilmesi Nedir?, Diş Eti Çekilmesinin Nedenleri Nelerdir?, Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş Eti Nedir?

Diş eti, dişi çevreleyen kemiğin üstüne oturan ve yorgan görevi gören, koruyucu bir dokudur.

Diş Eti Çekilmesi Nedir?

Diş eti çekilmesi denildiğinde ise, diş taşına bağlı ya da yapılmış kötü kaplamalara, kalıtımsal diş eti hastalıklarına  bağlı olarak kemiğin bakterilerden dolayı aşağı doğru erimesiyle, diş etininde bu durumu takiben aşağıya doğru eğilmesi anlaşılmaktadır. Genellikle, belli bir aşamada tedavi edilirse, diş eti çekilmesi oluşmaz. Diş taşları temizlenmezse, kendine diş etinin altında kemiğe doğru yer açmaya çalışır. Diş eti çekilmesi, aslında bir diş eti hastalığının göstergesi diyebiliriz. Diş eti hastalığı olan kişilerin, diş etlerine tedavi uygulamadıklarında bile mutlaka dişlerini çok iyi fırçalamaları gerekmektedir.

Diş Eti Çekilmesinin Nedenleri Nelerdir?

Diş eti çekilmesinin oluşma nedenleri; Diş eti, genel fırçalama hatası, kalıtımsal diş eti hastalıkları, kişinin sahip olduğu diş eti hastalıkları neticesinde de diş etinde çekilme söz konusudur.  Özellikle diş taşı, diş eti hastalıklarının birinci nedenidir. Çünkü, diş eti hastalıkları diş taşı nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Diş taşları birikmeye devam ettikçe, öncelikle kendisine en yakın olan diş etlerini aşağıya doğru iteklemeye başlayacaktır. Çünkü, ittikçe kendisine yer açmak zorundadır. Böylece diş eti hastalığı süreci başlayacaktır. Ayrıca diş eti çekilmesi, ağızda diş eti hastalığının kanamadan sonraki en önemli belirtisidir. Ağızda plak birikmeye başladıktan sonra diş taşına dönüşecektir. Diş taşı oluşumuyla da diş yüzeyine tutunacak, ardından plakların ve bu plakların diş taşına dönüşmesinin yolunu açarak kısır döngü sürecini oluşturucaktır.  Diş eti, genel fırçalama hatası nedeniyle , kalıtımsal diş eti hastalıkları ya da  kişinin sahip olduğu diş eti hastalığı sebebiyle de diş etinde çekilme söz konusu olabilmektedir.

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş eti çekilmesi tedavisi; Diş eti çekilmesinde, profesyonel bir yardım almak gerekmektedir. Yani diş hekimine mutlaka gidilmesi zorunludur. Çünkü oluşmuş diş taşları, hastanın kendisinin temizleyemeceği oluşumlardır. Diş taşlarını temizlettiğiniz zaman, diş etinin kabarmış ve kanamalı dokusunun kemiği takip ettiğini hekim çok rahatlıkla görebilmektedir.  Diş hekimi; değişik aletlerle, ağız ortamından uzaklaştırmak amacıyla el aletleriyle kazıma yöntemi, ultrasonik aletler ya da ses dalgalarıyla taşların kırılmasını sağlar. Ardından da, yıkanarak ağız ortamından uzaklaştırılması şeklinde bir tedavi oluşturulmaktadır. Diş eti çekilmesi tedavi edilmediği takdirde, diş eti desteğini kaybeden dişin arkasından çene kemiğindeki desteğini de kaybedecektir. Çünkü, ağızdan uzaklaştırılmayan diş taşı mutlaka kendine yeni yerler açmak durumundadır. Diş etini bitirdikten sonra geleceği  ilk yer ise, çene kemiğidir. Çene kemiğinde de harabiyet başladıktan sonra, dişlerde sallanmalar başlayacaktır. Durum daha da şiddetlenecek ve diş düşecektir. Bu durum da diş eti hastalığındaki son aşamadır.

 

 

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*