Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Dış Kulak Yolu İltihabı “Tinnitus” Nedeni Olabilir

Dış Kulak Yolu İltihabı “Tinnitus” Nedeni Olabilir

Yaz mevsiminde sürekli ve uzun süreli deniz ve havuz suyu teması, dış kulak yolu iltihabına davetiye çıkarabiliyor. Bunun sonucunda da yaz aylarında görülen kulak hastalıkları içinde dış kulak yolu iltihabı ilk sırada yer alıyor. Dış kulak yolu iltihabı önemsenmediğinde birçok kalıcı sağlık sorununu da beraberinde getirebiliyor. Öyle ki, sürekli kulak çınlaması olarak görülen tinnitus hastalığının bile sebeplerinden biri dış kulak yolu iltihabı.

Peki, birçok sağlık sorununa yol açabilen ve son derece ağrılı ve ciddi bir hastalık olan dış kulak iltihabından nasıl korunabiliriz? KBB Uzmanı Doç. Dr. Uğur Çınar, yaz mevsiminde dış kulak yolu iltihabından korunmak için alınabilecek önlemleri anlattı.

Havuz Kirli Olmasa da Risk Var

Dış kulak yolu iltihabının en sık görüldüğü mevsim yaz. Yaz aylarında sık sık duş almak, denize ve havuza girmek ve suyun içinde uzun süre vakit geçirmek kulak içinin nemli kalma süresini artırıyor. Bu da beraberinde dış kulak yolu iltihabını getirebiliyor. Acıbadem International Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Uğur Çınar özellikle gün boyu havuzdan çıkmayan çocuklarda bu hastalığın daha sık görüldüğüne dikkat çekerek, “Bunun nedeni havuz suyunun kirli olması değil klor seviyesinin fazla olması. Çünkü bol klorlu havuzlar dış kulak yolu florasını etkileyerek burada bulunması gereken zararsız mikropları yok ediyor. Kulak kanalındaki normal flora bozulduğunda hastalık yapan mikropların sayısında artma oluyor” diyor.

Klorlu Kalmamak İçin Duş Alın

Yaz tatilinin bir işkenceye dönüşmemesi için özellikle çocukların çok dikkatli olması gerektiğini belirten Doç. Dr. Uğur Çınar, “Çocuklar yazın sabahtan akşama kadar havuzda vakit geçirebiliyorlar ve sık sık havuza atlayarak oyunlar oynuyorlar. Bu nedenle tatil sürecinde öncelikli olarak çocukların kulak içinde kalan klorun temizlenmesi için havuzdan sonra mutlaka duş almaları çok önemli“ diyor.

Kulakları Temizlerken Dikkat!

Kulak temizliği tabi ki çok önemli, ancak çok dikkatli olmak ve hassas davranmak gerekiyor. Hatalı yöntemler dış kulak yolu iltihabı gibi hastalıklara ve kalıcı hasarlara neden olabiliyor. Yazın kulakların nemli kalmaması ve temiz olmasının önemini vurgulayan Doç. Dr. Uğur Çınar, doğru kulak temizliği için yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor:

“Yazın kulak içinin nemli kalmaması çok önemli. Ancak bu amaçla kullanılan pamuklu çubuklar dış kulak kanalını tahriş edebiliyor ve iltihaba neden olabiliyor. Bu nedenle kulakların nemi ve kiri, normal bir parça pamuk ile dıştan alınabilir. Havuz, deniz ya da sık duş sonrası nemi önlemek içinse, kulaklar en az 30 santim uzaktan ve düşük ısıda ayarlanmış bir saç kurutma makinesi ile kurutulabilir.

Temizlik sırasında pamuklu çubuk, kağıt peçete gibi ürünler kullanmak sağlıklı olmadığı gibi, kulağı tahriş ettiği ve florayı bozduğu için yine dış kulak yolu iltihabına neden olabiliyor. Ayrıca deniz, havuz ya da duş sonrasında kulak kanalındaki kirin şişmesi ve geçici olarak işitme kaybına neden olması sonucu oluşan rahatsızlık kişinin kulağını açmaya çalışmasına, damlalar damlatmasına veya yabancı cisim sokmasına neden olabiliyor. Ancak bu çabalar rahatsızlığı geçirmediği gibi dış kulağın iltihaplanmasına hatta zarın delinmesine bile yol açabiliyor.”

Kulak Zarı Zarar Gördüğünde “Tinnitus” Ortaya Çıkabiliyor

Dış kulak yolu enfeksiyonu insan vücudunun en ağrılı hastalıklarından biri. Sadece kulak kaşıntısına neden olabilen hafif dış kulak yolu iltihapları olabileceği gibi, dış kulak yolunun tamamının kapanmasına neden olabilen çok ağrılı dış kulak iltihapları da görülüyor. Bu şekilde ilerleyen iltihaplarda kaşıntının yanında halk arasında sürekli ve geçmeyen kulak çınlaması olarak bilinen tinnitus rahatsızlığının da görüldüğünü belirten Doç. Dr. Uğur Çınar, “Dış kulak yolu iltihabı ile birlikte gelen ağrı, kaşıntı ve çınlama gibi şikayetler genellikle 1 – 2 hafta içerisinde ortadan kalkıyor. Ancak dış kulak yolu iltihabının kulak zarını etkilediği ve zarda kalıcı bir deliğe neden olduğu durumunda tinnitus ortaya çıkabiliyor. Hastalığın ilerlemesi halinde kulak çınlaması kalıcı hale gelebiliyor hatta işitme kaybı ortaya çıkabiliyor” diyor.

 

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*