Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Diş sıkmanın en önemli nedeni!

Diş sıkmanın en önemli nedeni!

Diş sıkma, çoğunlukla uyku sırasında oluşan kuvvetli çene hareketleriyle kendini belli eden fonksiyon dışı alışkanlık şekilde tanımlanıyor.

Alt ve üst çenedeki dişlerin çiğneme ve yutkunma fonksiyonları dışında karşılıklı temasa gelmemesi gerektiğini belirten Diş Hekimi A. Doğan Bircan, çiğneme ve yutkunma dışında oluşan diş temaslarının parafonksiyon (istenmeyen fonksiyonel hareketler) şekilde kabul edildiğini söyledi.

Bircan, “Bruksizm (diş sıkma, diş gıcırdatma) gece yahut gündüz çiğneme ve yutkunma dışında gösterilen diş sıkma davranışıdır. Toplumumuzda da sık şekilde görülen bu rahatsızlıktan çoğu zaman hastanın kendisinin de haberi olmamaktadır” dedi.

“KAPANIŞ BOZUKLUĞU DA OLABİLİR”

Diş sıkma alışkanlığının iki ana nedeni bulunduğunu söyleyen Bircan, “Bunlardan ilki stres; ikincisi ise kapanış bozukluğudur. Peki diş sıkma alışkanlığının sonucu olarak olumsuz ne bu gibi durumlarla karşı karşıya gelebiliriz? Dişlerde aşınma ve sızlama oluşur. Dişlerde çatlak, kırık ve yer değiştirme görülebilir. Yanağın iç yüzünde beyaz çizgiler oluşur ve dilin etrafında dişlerin izleri görünür. kafa boyun ve sima kaslarında ağrı oluşur. Alt yüz yüksekliği düşer, çene ucu ve burun ucu birbirine yaklaşır ve daha yaşlı bir manzara oluşur. Alt çene zaman geçtikçe öne doğru yer değiştirir ve konkav (iç bükey) profil görüntüsü oluşur. yüz köşeli ve kare şeklinde görünür” diye konuştu.

“İLERLEYEN SAFHADA GÜNDÜZ DE GÖRÜLÜYOR”

Diş sıkma alışkanlığının gece olduğunda kendini gösterse de ileri vakalarda gündüz de tıpkı fonksiyonel bozukluğun görüldüğünün tetkik edildiğini kaydeden Diş Hekimi Bircan, diş sıkma tedavisinde izlenen yolu şöyle anlattı:

“Diş sıkma tedavilerinin amacı; dişlerde ve çene ekleminde oluşabilecek kalıcı zararları önlemek ve ağrıyı ortadan kaldırmaktır. Diş hekimi tarafından uygulanan, uyku esnasında dişlerin birbirleri ile temasını engellemek amacı ile alt ve üst çene dişlerinin arasına yerleştirilerek uygulanan `gece koruyucuları`, diş gıcırdatması semptomatik tedavisinde kullanılan en mühim araçtır. ancak gece koruyucularının çoğunlukla tek başlarına yeterli olamayabilmektedir.

Bu nedenle hastalığın sergilediği tabloya göre gece koruyucularının beraberinde bazı ilave tedavilerinde uygulanması gerekmektedir. Bu tedaviler; stres terapisi, sorunsuzca uyumayı sağlayıcı önlemler, kas gevşetici ilaç uygulaması, hatalı oluşmuş diş dolgusu ve kaplamaların yenilenmesi, eksik olan dişlerin yerine koyulabilmesi için protez uygulamalarıdır. Gece plağının yanı sıra bu günlerde diş sıkma tedavilerinde en çok tercih ettiğimiz yöntemlerden biri de botoks uygulamalarıdır.”

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*