Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Diyet Nedir?, Hatalı Yapılan Diyetin Zararları Nelerdir?

Diyet Nedir?, Hatalı Yapılan Diyetin Zararları Nelerdir?

 

Diyet Nedir?

Kısaca tanımlayacak olursak zindeliğin ve sağlığın korunması için gereken tüm beslenme düzenine diyet denilir.

Günümüzde kilo vermek ile aç kalmakla bağdaştırılmış ve gerçek anlamı olan sağlıklı beslenme ve dengeli kilo kontrolü kavramından da uzaklaştırılmıştır.

Diyet; şeker hastalığı, böbrek hastalıkları, kolesterol, kalp ve damar hastalıkları gibi beslenmeye özen gösterilmesi gereken bazı hastalıklarda da doktor tavsiyesi ile uygulanır. Bu sağlık sorunları yokken yalnızca kilo vermek için uygulanan özellikle de şok diyetler kişinin metabolizmasını bozabilmektedir. Vücutta kas kaybına sebep olarak bağışıklık sistemini zayıflatmakta ve stres yaratmaktadır.

Şok diyetler devamlı yapılamayacağı için bırakıldığı zaman tüm fazla kilolarında aynı hızda geri alınmasına sebep olurlar. Bu nedenle şok diyetler yerine hayat boyu uygulanabilecek sağlıklı beslenme alışkanları elde etmek, spor ve egzersizi hayatımıza katarak kas kaybetmeden daha yavaş ama sağlıklı kilo vererek vücut formunu daha da uzu süre koruyabileceğimiz yöntemleri uygulamalıyız.

Diyet yapmak kurallarına uygun ve doğru bir şekilde uygulandığında sağlığa çeşitli faydaları ile gündeme geliyor. Fakat halkımız bilinçsizce her alanda olduğu gibi kilo verme amacı ile uygulanan diyet listelerinde de kendisini gösteriyor. Bilinçsiz bir şekilde diyet yapmanın kesinlikle sağlığa geri dönülmez zararları olmaktadır. Fakat kaloriyi uygun bir miktar kısıtlamakta insan ömrünü uzatmaktadır. Kanser, kalp ve damar hastalıkları olarak adlandırılan birçok hastalığın oluşmasını engellemektedir.

Hatalı Yapılan Diyetin Zararları Nelerdir?

Diyet uygularken daha az miktarda ya tükettiğimiz için karbonhidrata daha fazla yükleniyoruz. Fazla karbonhidratta glikoz miktarını arttırmaktadır. Bu nedenle de şeker hastalığına da davetiye çıkmış oluyor.

Fazla kilolar zamanla şeker hastalığına ya da obeziteye kadar gidebiliyor. Durum böyle olunca fazla kiloların verilmesi için hemen bir diyet programına başlanıyor. Ancak bilinçsiz bir biçimde diyet programı uygulandığı zaman hızlı bir biçimde iniş çıkışlar ortaya çıkabilir. Bu durum da sağlık yönünden oldukça risklidir.

 

Öncelikle yapılacak olan diyetin bünyenize uygun olması gerekmektedir. Eğer bünyenize uygun olmaz ise besin ve vitamin eksikliği, kalp ritim bozuklukları, dolaşım bozukluğu gibi hastalıklara yakalanılabilir. 

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*