Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Doğal kas gevşeticiler

Doğal kas gevşeticiler

Tüm gün masabaşında hareketsiz işler, stres ve sağlıksız beslenme kaslarımızı geriyor.

Hayatın zorlukları, iş, stres sadece sinirlerimizi mi geriyor?

Nerdeyse her gün 9 – 10 saat ofiste oturuyoruz. Uzun süre oturunca vücut kendini yerçekimine teslim ediyor, kamburlaşıyor ve boynumuz öne doğru eğiliyor. Duruş bozuklukları boyun, omuz ve omur kaslarını zorluyor. Gün ışığından uzak geçen saatlere hayatın yükümlülükleri, stres ve sağlıksız beslenme de eklenince kaslar ne yapsın?

Stres başlı başına bir sorun; kas spazmlarına ve ağrılara neden oluyor, bunun sonu uykusuzluğa kadar gidiyor.

Kasların gerilmesi, boyun, bel, sırt tutulmalarına ve ağrılara neden olur. Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bu gerilmeler ilerleyen dönemde fıtıklara da dönüşür. Masaj, sıcak kompres, ağrı kesiciler ile geçici çözüm sağlanır. Yaşam tarzınızı değiştiremediğiniz sürece ağrılar tekrar başlar ve bir kısır döngüye girer. İlaç tedavisinde genellikle kas gevşetici ve ağrı kesiciler kullanılır. Bu da kesin çözüm değildir.

Bazen hareket etmemize bile engel olan kas gerilmeleri ve ağrıları genellikle stres, hareketsizlik, duruş ve oturuş bozuklukları, soğuk havaya maruz kalmak, ağır egzersiz hareketleri, vitamin, mineral ve protein eksikliklerinden kaynaklanır.

Kas tutulmalarını önlemek için yaşamınıza biraz hareket katmalı, sosyalleşerek stresten uzaklaşmalı, magnezyum, kalsiyum ve protein ağırlıklı beslenmeli, aşırı ve zorlayıcı egzersizlerden kaçınmalı, cereyanda kalmamalısınız.

Uzun süre geçmeyen kas gerilmeleri, spazmlar ve ağrılar için mutlaka bir uzman hekime danışılmalıdır. Yine doktorunuza danışarak hiç bir yan etkisi olmayan şifalı bitkilerden de yararlanabilirsiniz.

İlk yaz meyvesi vişne, mayhoş ve ekşi tadıyla meyve suyu, reçel ve marmelatların vaz geçilmezidir. Gençlik iksiri, A ve C vitamini, kalsiyum, demir ve fosfor zengini, kalp dostu vişne güçlü bir antioksidandır. Günde bir bardak vişne suyu kas ağrılarını hafifletir.

Sindirim ve mide için faydalı olan nane, kas, sırt, bacak ağrılarına ve tansiyona bağlı baş ağrılarına iyi gelir. Kan dolaşımına yardım eder, ağrı ve spazmları azaltır. Sinirleri yatıştırır ve vücuda rahatlık verir. Strese ve baş ağrısına iyi gelir. Spazm ve kalp çarpıntısı riskini azaltır. Günde birkaç bardak nane çayı içebilirsiniz. Nane çayı: 1 kaşık taze ya da kuru naneyi 10 dakika kaynatın. Masaj için yağ karışımı: 2 damla nane yağı, 2 damla sandal ağacı yağı ve 2 damla badem yağını karıştırıp ağrılı bölgeye masaj yapın.

Papatya çayının sakinleştirici etkisinden faydalanırken, papatya yağıyla da ağrıyan bölgeye masaj yapabilirsiniz. Masaj için papatya yağıyla hindistan cevizi yağını karıştırmalısınız. Ayrıca günde 2 ya da 3 kez papatya çayı içerek sakinleşebilirsiniz.

Lavanta ağrı, şiş ve yanmaları azaltan doğal bir kas gevşeticidir. Tansiyona bağlı baş ağrıları, kas, bacak, omuz ve ağrılarını tedavi etmek için kullanılır. Ilık zeytinyağı ya da hindistan cevizi yağıyla birkaç damla lavanta yağını karıştırıp bölgeye uygulayın. Daha sonra birkaç damla lavanta yağıyla sıcak bir duş alın.

Çocukluğumuzun saat çiçeği, nam-ı diğer çarkıfelek ya da passiflora, kas gevşetici etkisinin yanında adet öncesi kramplarına ve tansiyona bağlı baş ağrılarına iyi gelir. Stres, endişe ve asabiyetle savaşır. 1 çay kaşığı kuru çarkıfelek çiçeğini 1 bardak suda 10 dakika bekletip günde bir kez için. Hamile ve emziren kadınlara önerilmez!

Dağ tütünü yağı, kremi, merhemi piyasada bulabileceğiniz ürünlerdir. Ağrı ve yanmaları azaltır, kan dolaşımını hızlandırır. Birkaç damla dağ tütünü yağını başka bir doğal yağla karıştırıp sorunlu bölgeye günde birkaç kez masaj yapın. Veya herhangi bir dağ tütünü merhemini günde birkaç kez uygulayın. Yalnız açık yaraya asla uygulamayın!

Kediotu, yüz yıllardır boyundaki gerilmeleri rahatlatmak amacıyla kullanılmaktadır. Anksiyete ve uyku sorunlarını kontrol altına almak için sakinleştirici bir etkisi vardır. Kediotunun çayı tat olarak pek tercih edilmez. Ancak sağlık ürünleri satan dükkanlarda doğal haplarını bulabilirsiniz. Bu haplar boyun ve kas ağrısına iyi gelir, stresi hafifletir, uyumaya yardımcı olur. İlle de çayın tadına bakacağım derseniz işte tarif: 1 çay kaşığı kuru kediotu kökünü 1 bardak sıcak suda 10 dakika bekletin. Haftada birkaç kez içebilirsiniz. Hamileler ve emziren anneler kullanmamalıdır! İlaç kullanırken de tüketilmez!
Adet kramplarını veya kas spazmlarını rahatlatmak için bir miktar biberiyeyi suda seyrelterek banyo yapabilirsiniz. Ayrıca eklemlerinize biberiye yağı masajı da uygulayabilirsiniz. Birkaç damla biberiye yağını 1 çay kaşığı ılık hindistan cevizi ya da zeytinyağıyla karıştırıp sorunlu bölgeye masaj yapın. Biberiye çayı: 1 çay kaşığı kuru biberiyeyi 1 bardak sıcak suyla karıştırdıktan sonra 10 dakika bekletin. Süzüp günde 3 kez bu çaydan için.

Kırmızı biberdeki kapsaisin doğal bir kas gevşeticidir. 1 çay kaşığı kırmızı biber tozunu 2 kaşık zeytinyağıyla karıştırıp sorunlu bölgeye sürün. Yarım saat bekledikten sonra yıkayın.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*