Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Domates Sebzesi’nin Kanser’i Önlemesi

Domates Sebzesi’nin Kanser’i Önlemesi

Domates Sebzesi’nin Kanser’i Önlemesi:

Domatese rengini veren likopen bulunur. Bu maddenin kansere karşı koruduğu bilinmektedir. Ayrıca içerdiği bol antioksidan vitaminler ile bağışıklık sistemimizi güçlendirerek kanser ve diğer hastalıklara karşı koruma görevi üstlenir.

 

Domates

Biyolojik Açıdan Özellikleri:

Domatese kırmızı rengini veren likopen bir karatenoiddir. Karatenoid bir A vitamini öncüsü olan provitamin A olarak geçen renk veren pigmenttir. Bu pigment ile sebze meyveler değişik renklerde oluşur. Sarı,turuncu,kırmızı gibi renkler. Fakat her A vitaminin öncüsünden A vitamini oluşmayabilir. Bu da A vitamini oluşturmayan domatesteki likopendir. Likopenden A vitamini oluşmama nedeni beta iyonon halkasının olmayışıdır. Likopenin kanseri önlediği bir çok araştırmada gösterilmiştir. İmmün sistemi destekler.

 

Bir diğer kanseri önlemeye yardımcı antioksidan olan vitamin olan C vitaminidir. C vitamini suda çözünen bir vitamindir. Pişirme ile C vitamini kaybı artar. Doku solunumu için gereklidir. İnsan C vitamini sentezleyemez çünkü insanda L-glonolakton-oksidaz enzimi bulunmaz. Bu yüzden dışarıdan almamız gerekir. C vitamini indirgen özellik gösterir. Antioksidan vitamin özelliği gösteren C vitamini vücuda zarar verebilecek olan serbest radikalleri bağlayarak hücrelerimize zararını önler.

 

Domates ayrıca içerdiği lif ile sindirim sistemimizi de güçlendirir. Bu özelliği ile de ileride kolon kanserine karşı korur.

 

Domates gibi C vitamini bulunan sebzeleri öğünlerimizde tüketerek demir emilimini de artırmış oluruz. Sadece kahvaltılarda değil her öğünde vazgeçilmez bir besin olmalıdır.

Stajyer Dyt. Elvin Tansu DOĞAN

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*