Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Ebola Nedir?, Ebola Virüsü Nasıl Bulaşır?, Ebola Hastalığının Belirtileri Nelerdir?, Ebola Nasıl Teşhis Edilir?, Ebola Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?, Ebola Hastalığı Nasıl Önlenir?

Ebola Nedir?, Ebola Virüsü Nasıl Bulaşır?, Ebola Hastalığının Belirtileri Nelerdir?, Ebola Nasıl Teşhis Edilir?, Ebola Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?, Ebola Hastalığı Nasıl Önlenir?

 

Ebola Nedir?

Ebola, ebola virüsünün sebep olduğu bir hastalıktır. Çok nadir görülür. Ancak vücudun içinde ve dışında kanamalara sebep olan ölümcül bir hastalıktır. Virüs tüm vücut boyunca yayılır. Organlara ve bağışıklık sistemine zarar verir. Kontrol edilemeyen ve zararlı kanamalar meydana gelir.

Ebola Virüsü Nasıl Bulaşır?

Soğuk algınlığı ve grip gibi virüsler gibi yaygın bir virüs değildir ebola virüsü. Ebola virüsü enfekte olmuş hayvanlardan insanlara vücut sıvılarıyla teması halinde geçer. Daha sonra ise insandan insana geçer.

Ebola Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalığın erken evresin de grip ve diğer hastalıklar gibi kendini hissettirebilmektedir. Ebola hastalığının belirtileri enfekte olduktan sonra 2 le 21 gün içerisinde kendisin gösterir. Genellikle ebola belirtileri şunlardır:

Bağ ağrısı

Yüksek ateş

İştah kaybı

Güçsüzlük

Eklem ve kas ağrıları

Mide ağrısı

Boğaz ağrısı

Hastalık ilerledikçe şu belirtilerde ortaya çıkar:

Döküntü

Kusma

Kanlı ishal

Vücut iç organlarında kanama

Kanlı öksürük

Kulak, burun, göz gibi dış organlarda kanama

Ebola Nasıl Teşhis Edilir?

Doktor ebola hastalığını diğer kolera ve sıtma gibi hastalıklardan ayırt edebilmek için testler uygular. Doku ve kan testleri ile ebola hastalığı teşhis edilebilmektedir. Ebola hastalığı teşhis edildikten sonra virüsün diğer insanlara yayılmasını da önlemek için enfekte olan kişinin diğer kişilerden izole etmesi gerekmektedir.

Ebola Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Ebola hastalığının kesin bir tedavisi yoktur. Ebola hastalığı ile mücadele konusunda şu an dünya genelinde bilimsel olarak araştırmalar devam etmektedir. Ancak tedavide deneysel serum yöntemi kullanılmaktadır. Bunların haricinde aşağıdaki yöntemler kullanılarak da ebolanın belirtileri kontrol edilmeye çalışılmaktadır.

      Oksijen

      Kan transfüzyonu

      Sıvılar ve elektrolitler

      Diğer enfeksiyonlar için tedavi

Ebola Hastalığı Nasıl Önlenir?

Ebola hastalığını önlemek için şu an bir aşı bulunmamaktadır. Bu hastalığı önlemek ve kaçınmak için en iyi yöntem enfekte olmuş kişiden uzak durmak enfekte olmuş kişiyi diğer insanlardan izole etmektir. Ebola virüsünün görüldüğü bölgelere seyahat etmemek de alınabilen önlemler arasında yer almaktadır.

 

Sağlık görevlileri ilse eldiven, maske, koruyucu gözlükler giyerek ebola hastalığının bulaşmasını önleyebilirler.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Kadın kısırlığı ve tedavisi

Kadın kısırlığı ve tedavisi

1- TÜPLERLE – RAHİM KANALLARIYLA İLGİLİ PROBLEMLER Rahmin iki yanına yer alan tüpler yumurta ve ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*