Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Egzersiz yapın kış hastalıklarından kurtulun!

Egzersiz yapın kış hastalıklarından kurtulun!

Mollaoğlu yaptığı açıklamada, kış aylarında çocuklar, yaşlılar, gebeler, kalp, tansiyon, şeker, karaciğer ve böbrek hastalığı gibi kronik rahatsızlıkları olanların, soğuk algınlığı, grip, sinüzit, bronşit ve zatürre gibi hastalıklara karşı daha dikkatli olmaları gerektiğini kaydetti. Mollaoğlu, güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak için ilk adımın, sağlıklı yaşam stratejilerinin uygulanması olduğunu belirterek, “Sigara ve diğer tütün ürünlerinin yanı sıra alkolden uzak durmak önemlidir. Günlük düzenli egzersiz yapmanın bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkisi olduğunu araştırmalarla ortaya çıkartılmıştır. Bu nedenle enfeksiyonların en sık görüldüğü kış aylarında spora ara vermeyip, düzenli bir şekilde egzersiz yapmaya devam edilmelidir. Dikkat edilmesi gereken unsur ise mevsime uygun kıyafetler ve aksesuarlar kullanılmasıdır. Erişkin bir kişinin günde ortalama 6-8 kilometre yürümesi gerekmektedir. Bu faaliyeti açık havada yapmak; ihtiyaç olan direnç, zindelik ve enerjiyi daha da artırır” dedi.

“UYKUSUZ KALMAYIN”

Mollaoğlu, vücut direncini artırmak için yeterli sürede uyumak gerektiğine dikkat çekerek şunları kaydetti:
“Erişkin bir kişi, günde 7-9 saat uyumalıdır. Kalp atımları, kan basıncı ve solunum sayısı uyku sırasında düşer. Ayrıca vücuda yararlı hormonların salınımı uyku sırasında artış gösterir. Yeme içme gibi vücut restorasyonu için çok önemli olan uyku, dengeli ve düzenli olmalıdır. Uyku için en ideal saatler gece 23.00 ile sabah 07.00 arasıdır.
Yeterli sebze ve meyve tüketilmeyip bunun yerine daha çok beyaz ekmek tercih edenler günlük multivitamin ve mineral desteği alabilir. Selenyum, A,C,E vitaminleri, bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen D vitamini ve B vitaminlerini içeren multivitaminler kullanılabilir. Üzerinde tartışmalar yapılsa da bol C vitamini tüketiminin gripten koruduğu bilinmektedir. Son zamanlarda D vitamini eksikliği olan kişilerde kış hastalıklarının daha çok görüldüğünü gösteren pek çok araştırma yapılmıştır. D vitamini seviyesini yükseltmenin en kolay yolu güneşlenmektir. Bu mümkün olmuyorsa D vitamini takviyesi alınabilir. Yüksek dozlarda vitamin kullanımının yaradan çok zarar vereceği unutulmamalıdır.”

HİJYENE DİKKAT EDİN

Bitkisel ürünlerin dikkatli kullanılması gerektiğini anlatan Mollaoğlu, “Son dönemlerde kullanımı yaygınlaşan bitkisel ürünler, bağışıklık sistemini güçlendirdiği söylenerek satılmaktadır. Bu maddelerin bağışıklığı artırıcı etkileri kanıtlanmamış olmasına rağmen; bireysel farklılıkların olduğu gerçeğinden hareketle bazılarının olumlu etkileri görülmüştür. Doktora danışılarak metabolizmaya uygun, doğru ürünler kullanılabilir. Yeşil çay, sarımsak, probiyotik yoğurtlar, kefir, içerdiği protein ve yaralı mikroorganizmalar sayesinde bağışıklık sistemimizi güçlendirir” diye konuştu.
Mollaoğlu ellerin yıkanılmasının ihmal edilmemesi gerektiğinin altını çizerek, “Sık görülen kış hastalıklarından korunmanın en basit ve etkili yolunun hijyen kurallarına uymaktan geçtiği unutulmamalıdır. Öncelik el temizliğine verilmelidir. Eller kurallara uygun bir şekilde yıkanmalı ve dış ortamlara temas ettikten sonra burna, göze, ağza temas ettirilmemelidir” dedi.

ALINACAK ÖNLEMLER

Mollaoğlu kışın hastalanmamak için alınacak önlemleri şöyle sıraladı:
“Kapalı mekanlardan, havalandırması iyi olmayan yerlerden mümkünse olduğunca uzak durulmalıdır. Mevsime uygun giyinmeye özen göstermeli, ne çok ince ne de çok kalın kıyafetler tercih edilmemelidir. Yaşam ortamı ısısını normal zamanda 25 uyku sırasında 22 derece olmasına özen gösterilmelidir. Öksüren, aksıran kişilerle aynı ortamda bulunmamaya dikkat edilmelidir. Her yıl düzenli olarak ekim, kasım aylarında grip aşısı yaptırılmalıdır. Şeker, böbrek, akciğer hastalıkları olan ile yatalak, yaşlı olan bağışıklığı zayıflamış hastalara doktor kontrolünde zatürre aşısını yaptırılmalıdır.
Özellikle büro, ofis ve okullarda kalem, kitap, bilgisayar, bardak gibi özel eşyalar başkalarıyla kullanılmamasına özen gösterilmelidir. Mendiller tek kullanımlık olarak tüketmeli tekrar tekrar kullanılmamalıdır. Beslenme ve uyku düzenine özen göstermeli özellikle C vitamininden zengin meyve-sebzeleri tüketmeye özen gösterilmelidir.
Ne çok sıcak ne de çok soğuk olmak kaydıyla sıvı tüketimi artırılmalıdır.
Bilinçsiz ya da eczane tavsiyesiyle ilaç özellikle de antibiyotik kullanılmamalıdır.
Güneşli kış günlerinde açık havada dolaşılmalıdır. Aşırı efor gerektiren sporlar sağlık kontrollerimizden sonra yapılmalıdır. Depresyondan korunmak için vücut enerjisi arttırılmalıdır. Düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme ve düzenli uykunun yanı sıra; arkadaşlarla vakit geçirmek, iş yerinde kısa molalar vererek keyif alınan aktiviteler yapmak önemlidir.”

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*