Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Eklem ağrılarına uyarı!

Eklem ağrılarına uyarı!

6 haftadan daha uzun süren ve birdenbire fazla yerde görülen eklem ağrı ve şişlikleri romatoid artrit şüphesiyle araştırılmalıdır.

Romatoid artritte eklem iltihaplarıyla beraber eklem kapsülü, tendon iltihaplanması da görülür. Hastalığın oluşmasında genetik ve çevresel faktörler rol oynar. Kişinin gıda alışkanlığı, zararlı madde bağımlılığı, diyabet, obezite, tekrarlayan enfeksiyonlar ve diş, bademcik, safra kesesi iltihaplanması romatoid artritin oluşmasında etkin faktörlerdir.

İlk belirtiler halsizlik, bitkinlik, dayanıksızlık ve kas ağrılarıdır. sonra eklem ağrıları, şişlik, şiddet kaybı ve hareket zorluğu ortaya çıkmaya başlar. Bu belirtiler daha fazla el,ayak bilek ve parmaklarında, dirsek, omuz, diz ve kalça eklemlerinde görülür. Özellikle sabahları eklem ağrıları daha etkin olur ve parmak eklemlerinde daha fazla görülmektedir. Romatoid artritin tedavi edilmediği durumda el parmaklarında şekil bozuklukları oluşabiliyor.

6 haftadan daha uzun süren ve pat diye fazla yerde görülen eklem sancı ve şişlikleri romatoid artit şüphesiyle araştırılmalıdır.

Romatoid artrit sistemik bir hastalıktır. Eklem şikayetlerinden başka el parmak eklemleri çevresinde ve diz ekleminde romatizmal nodüller görülebilir ve ağrılı olmazlar. Akciğerlerde de nodüller, fibröz dokusu oluşumu ve akciğer zarında değişken birikimi görülebilir. Damar sertliği olarak tanıdık aterosklerozu hızlandırabilir ve tedavi edilmezse yürek krizi ve felce yol açabilir.

Romatoid artrit erken teşhis koyulursa etkin bir tedaviyle teftiş altına alınabilir. Ancak tedaviyi düzenli olarak devam etmek fazla önemlidir. Keza hastanın sosyal alışkanlıkları da çare sürecini etkilemektedir. Sigara kullanımı eklem iltihaplarını kötüleştirirken kullanılan ilaçların etkisini azaltmaktadır. Bunun yanında sağlıklı, sebze ve meyve yönünden varlıklı gıda ve spor hastalığın seyrini iyileştirmektedir.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Kadın kısırlığı ve tedavisi

Kadın kısırlığı ve tedavisi

1- TÜPLERLE – RAHİM KANALLARIYLA İLGİLİ PROBLEMLER Rahmin iki yanına yer alan tüpler yumurta ve ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*