Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / El bileği ağrıları ve artroskopi

El bileği ağrıları ve artroskopi

EL BİLEĞİ ARTROSKOPİSİ

(KAMERA YARDIMI İLE YAPILAN EL BİLEĞİ AMELİYATLARI)

El bileği çoğu kemik ve bağdan oluşan kompleks bir yapıya sahiptir. El bileği artroskopisi ile dağıtılmış tanıların konulması, doğrulanması, sonradan yapılacak cerrahiler hakkında karar verilmesi açık havada özel aletler yardımı ile bazı hasarlanmaların tedavisi de yapılabilmektedir. Son yıllarda el bileği artroskopisi cerrahi makine ve tekniklerin gelişmesi ile fazla yapılır ülkü gelmiştir. El bileği artrokopisi ile açık cerrahiye nazaran çok eksik doku hasarı daha az sızı, şişme ve hareket kısıtlılığı oluşmakta ve ameliyat sonrası iyileşme çabuk olmaktadır.

El bileği artroskopisinde 2,7 ya da 2,4 mm’lik fazla ince kameralar kullanılır. El bileğine küçük yaralar açılarak kameranın girilmesi ve görüntünün büyültülerek televizyon ekranına aktarılması yöntemi ile eklem içinin gözlenmesini sağlanır. Bu ameliyat sırasında bu ufak eklem aralığına kamera ve aletlerin girilebilmesi için özel traksiyon sistemleri kullanılarak eklem aralığı açılır. Eklem içine gaz ya da istikrarsız dilekçe edilerek yapıların görülebilir ülkü gelmesi sağlanır. Ara Sıra artroskopi açık cerrahi girişimler öncesinde ya da daha pozitif yumuşak doku hasarı oluşturmamak amacı ile açık cerrahi ile benzer anda kullanılabilir.

El bileği artroskopisi ile el bileği kemiklerini bütün kıkırdak yüzeyleri, kemikler arasındaki bağlar ve kemikler arasındaki pozisyon değişimleri gözlenebilmektedir. Ara Sıra travmalar sonrası sızı, hareket kısıtlılığı, olağandışı ses çıkması, şişlik uzun zaman devam eder. Bu problemlerin varlığında değişik tetkikler sonrası tanının doğrulanması, hasarlanmanın belirlenmesi ve değerlendirilmesi, tedavi seçeneğinin kararı için artroskopi çok yardımcı bir yöntemdir.

El bileğinde benzer dizde olduğu gibi el bileğine gelen yüklenmelerin önkola aktarılmasında tahsis bölge TFCC (triangular fibrokartilaj, ya da el bileği menisküsü) adı verilen menisküs yapısı vardır. Bu menisküs yarımay şeklindedir; kendi beslenmesini sağlayacak damarsal yapıya sahip değildir. Kanlanması dışarıdan derinlemesine emilme aracılığıyla olur. Bu yüzden iç tarafta kanlanması daha eksik bölgelerde meydana gelen yaralanmaların iyileşmesi güçtür. Bu lezyonların teşhis ve tedavisinde el bileği artroskopisi en iyi çare yöntemidir.

El bileği eklemine uzanan kırıklar sonrası eklem yüzünün değerlendirilmesi ve düzeltilmesinin sağlanmasında el bileği artoskopisi yararlı olur.
El bileğinin şişliklerinin (ganglion) tedavisinde kullanılabilir. El bileği eklem içi iltihaplanmalarda el bileğinin içinin temizlenmesinde ve yıkanmasında fazla etkili bir yöntemdir. Bir Takım romatizmal hadiselerde eklem içi sinovyal yapıların temizlenmesi ve eklemin yıkanmasında kullanılabilir.

El bileği artroskopisi genelde koltuk altından yapılan (aksiler blok) anestezisi ile yapılmaktadır. Bazen hasta tamamen uyutulabilir. Ameliyat sonrası hasta genellikle benzer gün taburcu edilir. Ameliyat sonrası atel kullanım edilebilir. Operasyon sonrası parmakların hemencecik kullanılmasına izin verilir. Eğer beraberinde başka bir işlem yapılmamış ise hastaların 7-10 gün sonradan normal aktivitelerine geri dönüşüne müsade verilir.
El bileği artroskopisi hasta konforunu artıran hastanın asgari ameliyat riski ve yumuşak doku hasarı ile tedavisinin yapılmasını sağlayan bir yöntemdir.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Kadın kısırlığı ve tedavisi

Kadın kısırlığı ve tedavisi

1- TÜPLERLE – RAHİM KANALLARIYLA İLGİLİ PROBLEMLER Rahmin iki yanına yer alan tüpler yumurta ve ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*