Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / El temizliğini görmezden gelmek

El temizliğini görmezden gelmek

Uzm. Dr. Ahmet Özkul, enfeksiyonların vücut direncini düşürdüğünü belirterek, 5 Mayıs Dünya El Hijyeni Günü kapsamında hijyen hakkında bilgi verdi

Uzm. Dr. Ahmet Özkul, el temizliğine dikkat etmemenin çeşitli hastalıklara yol açtığını belirterek, “Enfeksiyonlar vücut direncini düşürür. Uygun zeminde de kansere sebebiyet verebilir” dedi.

ÖZELLİKLE GIDA VE SAĞLIK SEKTÖRÜNDE ÇALIŞANLAR DİKKAT ETMELİ

Bursa’da özel bir hastane Dünya Sağlık Örgütü’nün her yıl geleneksel olarak gerçekleştirdiği 5 Mayıs Dünya El Hijyeni Günü’nde hastalara sabun dağıttı. Başhekim Uzm. Dr. Ahmet Özkul, el temizliğine dikkat edilmesi gerektiğini ifade ederek, “Bilhassa gıda sektöründe, sağlık sektöründe çalışanlar için önemli. Vücudun genelinde çok fazla mikrop var. Elimizde, ayaklarımızda, koltuk altlarında, vücudun diğer yerlerinde var ama en fazla mikrobun olduğu yerler ellerimiz. El temizliği bu yönden çok mühim. Ellerimizi ağzımıza değdirmeme konusunda özen göstermemiz lazım. Sabunla el yıkamaya dikkat etmek lazım. Özellikle sağlık ve gıda sektöründe sabunla temizlikten sonra mutlaka anti-septiklerle de el temizliği yapılması gerekiyor” dedi.

“El hijyeninin sağlanmamasının ishallere, tifolara, gözde, kulakta iltihaplara yol açıyor” diyen Uzm. Dr. Özkul, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Enfeksiyonlar vücut direncini düşürür. Uygun olan zeminde de kanserin ortaya çıkmasına sebebiyet verir diye düşünülür. Direkt bir ilgi ve ilişki yoktur. Fakat vücut direncini düşürmesiyle o yönde bir hastalığa sebep olması söz konusu olabilir.”

“KALİTELİ ÜRÜNLERİ ALMAK LAZIM”

Piyasada yer alan sahte sabunlar konusunda vatandaşları uyaran Özkul, “Her şeyin sahtesi ve sahteciliği var. Günümüzde insanımızın çok dikkatli ve uyanık olması lazım. Sabunların markasına özen göstermek lazım. Bu yönden kaliteli ve güvenilir yerlerden alışveriş yaparak tedbirli olmak lazım. Ucuza kaçmamak, kaliteli ürünleri almak lazım” dedi.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*