Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Sağlık Bilgileri / El Ve Parmaklar Neden Şişer?

El Ve Parmaklar Neden Şişer?

Ellerde, parmaklarda, el ve ayak bileklerinde zaman zaman şişlikler belirir. Bu şişlikler genelde eklem yerlerinde görülür. Peki nedenleri nelerdir? Elde, parmaklarda, el ve üçgenin taban olmayan kenarı bileklerinde husule gelen bu şişlikler önemli…

Ellerde, parmaklarda, el ve üçgenin taban olmayan kenarı bileklerinde ara sıra şişlikler belirir. Bu şişlikler genelde eklem yerlerinde görülür. Peki nedenleri nelerdir? Elde, parmaklarda, el ve but bileklerinde husule gelen bu şişlikler önemli bir hastalık mıdır, yoksa var olan bir hastalığın semptomudur? İşte bu sorunun cevabı:

Özellikle el bilek ve ayak bilek eklemleri ile parmak eklemleri gibi minik eklemlerde meydana gelen şişlik , sancı , sıcaklık ve hareket kısıtlığı gibi şikayetler sizde tıpta romatoid artrit olarak tanıdık iltihaplı romatizmal bir hastalığın varlığını göstermektedir.

Sabahları Ellerin şişmesi , uyuşması ve karıncalaşması yapan bir çok rahatsızlık mevcuttur bu hastalıklardan kaynaklanıyor olabilir Sabahları el ve parmakların şişmesinde etmen olabilecek Hastalıklardan bazıları şöyle sıralanabilir..

Boyun Fıtığı : Her iki boyun omuru aralarında yastık görevi yapan jölemsi kıkırdak disk dokusunun omurilik ve kola giden sinirlere içten taşmasıdır. Basının büyüklüğü ve etkinliğine tarafından boyun ve kol ağrısı, kol kaslarında şiddet kaybı, ellerde his kusuru, uyuşturma ve kullanışsızlık görülebilir.

Hipotiroidi : Tiroit hormonlarının kanda fazla eksik bulunması durumuna hipotiroidi veya hipotiroidism denir. Kadınlarda erkeklere nazaran fazla daha sık görülür.

Boyun Düzleşmesi : Boyun düzleşince beyine giden dört damardan ikisi (vertebral arterler) gerilir ve beyine yeterince kan gidemez, kişide başağrısı, başdönmesi, bulantı, amnezi, tedavi edilmezse daha ileri safhalarda dengesizlik, konsantrasyon bozukluğu, ileri derecede duyarlılık, isteksizlik oluşur.

Ulnar Oluk Sendromu : El önkol kemikleri olan radius-ulna ile bilek eklemini ve birbirleriyle eklem yapan 2 sıra halinde 8 kemikten oluşan ufak karpal kemikler, 5 tarak kemiği, 14 parmak kemiğinden oluşur.

Boyun Tutulması Adale Spazmı : Genel Olarak boyunu destekleyen kasların aşırı gerilmesi ile oluşur. Ağır bir şey kaldırmak, aşırı spor, meslek aktivitesi, yanlış masa başı çalışması kas spazmına neden olabilir.

Diyabet : Sürekli yüksek değerlerde seyreden şeker hastalığı da ellerde uyuşmaya sebep olabilir.

Ellerin ve Parmakların Şişmesinin Öteki Nedenleri

  • Romatizmal hastalıklar,
  • Kas hastalıkları,
  • Multipl skleroz,
  • Beyin tümörleri,
  • Beyin damar tıkanmaları,
  • Kol damarlarındaki tıkanıklıklar

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Akne Nasıl Oluşur ?

Akne Nasıl Oluşur ?

Akne oluşumunun nedenleri Akne gençler ve yetişkinler arasında yüzde 85’ten fazlasını etkileyen, en sık görülen ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*