Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Enginar

Enginar

Enginar:

Karaciğerimiz; protein, karbonhidrat, yağ, vitaminler, ilaçların ve birtakım elementlerin vücutta işlem görebilmesini sağlamadan sorumluluk sahibi olan organımız. Hem karaciğerin yenilenme özelliği de var. Fakat bu yenilenmeyi gerçekleştirebilmek için beslenmemizde olumlu şartların değişmesi yapmamız gerekmekte. Bu anlamda bir takım keskin besinlerde karaciğer sağlığını korumaktalar. Sizlere bu yazıda karaciğerin beslenme dostu olan enginardan bahsedeceğim.

Enginar gıda öğeleri içeriği bakımından fazla varlıklı bir sebze. Özellikle bu dönemde taze olarak ulaşabildiğimiz enginardan, haşlayıp salatalara ekleyerek ya da zeytinyağlı olarak veya bulgur ile içini doldurup dolma haline getirerek yapraklarından da faydalanabilirsiniz. İçeriğindeki çoğu vitamin ve minerallere ilave olarak enginarda yer alan ‘ciarin’ adlı madde karaciğer, safra kesesi, böbrekler ve bağırsakların düzenli çalışmasına destek etmekte.

Yüksek miktarda potasyum, kalsiyum, fosfor, manganez minerallerini, A vitamini, B1, niasin, B6 ve C vitaminlerini içermekte. Kolesterol içermemekte. Posa ve demir içeriği yüksek. Kabızlığı önlemede de etkili. Ve yaklaşık % 77’ si su, % 16’sı ise karbonhidrattan oluşmakta. 100 gramı 166 kalori olan enginarın değerini bilelim, karaciğerimizi koruyalım.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Kadın kısırlığı ve tedavisi

Kadın kısırlığı ve tedavisi

1- TÜPLERLE – RAHİM KANALLARIYLA İLGİLİ PROBLEMLER Rahmin iki yanına yer alan tüpler yumurta ve ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*